حقوق بشر

اعتراضات دی‌ ۹۸: دو دانشجوی دانشگاه تهران به حبس و شلاق محکوم شدند

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، مصطفی هاشمی‌زاده دانشجوی رشته مهندسی عمران دانشگاه تهران را به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» به تحمل پنج سال حبس تعزیری و به اتهام «اخلال در نظم عمومی» به تحمل ۷۴ ضربه شلاق و همچنین به‌عنوان مجازات تکمیلی به سه ماه کار اجباری در بیمارستان نیایش و دو سال محرومیت از خوابگاه دانشجویی محکوم کرد.

از سوی دیگر، امیرمحمد شریفی دانشجوی رشته مهندسی نقشه‌برداری دانشگاه تهران نیز توسط دادگاه انقلاب به سه ماه حبس تعزیری محکوم شده است. هر دوی این دانشجویان به‌ دلیل شرکت در تجمعات سراسری دی‌ ماه ۹۸ که در اعتراض به ساقط شدن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران شکل گرفت، در ابتدا بازداشت و سپس در دادگاه به حبس و شلاق محکوم شدند. اسماعیل سلیمانی رئیس حراست دانشگاه تهران روز ۲۳ بهمن ‌ماه ۹۸ درباره جزییات بازداشت شماری از دانشجویان این دانشگاه در جریان اعتراضات دی ‌ماه گفته بود: «این دانشجویان به علت حضور در تجمعات اخیر و شعارهای تند و ساختارشکنانه‌ای که سر داده‌اند، بازداشت شده‌اند. ما اطلاعات دقیقی نداریم و اطلاعات در اختیار پلیس است اما زمانی که دستگاه قضایی حکمی را صادر می‌کند، براساس اتهاماتی است که عنوان مجرمانه دارند.» امیرمحمد شریفی به‌همراه یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه تهران به‌نام معین زارعیان، اواسط بهمن ماه از مقابل خوابگاه دانشجویی این دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. سلیمانی اما درباره بازداشت این دو دانشجو گفته بود: «این دو شخص بیرون محیط دانشگاه بازداشت شده‌اند.»

او همچنین با اذعان به ارتباط پنهانی حراست دانشگاه با نهادهای امنیتی و قضایی گفته بود: «از اینکه امیرمحمد شریفی ابلاغ قضایی داشته، مطلع بودیم اما او به دادسرا مراجعه نکرد و حکم دستگیری او آمد و بازداشت شد.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا