گوناگون

آیا ترامپ به دنبال گزینه جنگ برای پیروزی در انتخابات و ایجاد رونق اقتصادی است؟

علی‌رغم اثرات جهانی ویروس کرونا، رئیس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ برای برهه‌ای از زمان موفق شد اذهان عمومی در جهان را منحرف کند و آن چیزی نبود به‌جز دستور به ملوانان آمریکایی در نابودی هر کشتی ایرانی که بخواهد به کشتی‌هایشان نزدیک شود.

ستاره صبح، شهدی؛ این یک سال انتخاباتی در ایالات‌متحده است که طی آن، البته قبل از شیوع کووید-۱۹ و تأثیرش بر اقتصاد، ترامپ ممکن بود انتظار داشته باشد به یک پیروزی نسبتاً راحت دست یابد.

اکنون در جهان شاهد افت قیمت نفت به سطوح بی‌سابقه‌ای هستیم، گرچه ممکن است کسانی که درباره حقایق پنهان صنعت نفت آگاهی دارند، غافلگیر نشده باشند.حدود ۲۵ میلیون آمریکایی به دلیل این شیوع ویروس کرونا شغل خود را ازدست‌داده‌اند و پیش‌بینی می‌شود این تعداد همچنان افزایش یابد، روندی که به دنبال خانه‌نشینی و اختلال در فعالیت‌های اقتصادی ایالات‌متحده و جهان به وجود آمده است.

در ضمن علائمی وجود ندارد که این ویروس قصد داشته باشد، به این زودی‌ها از صحنه روزگار محو شود.

به نظر می‌رسد سقوط قیمت نفت باعث شرمساری اطرافیان ترامپ در شرکت‌های نفتی آمریکا شده است. مسئله‌ای که با اختلاف روسیه و عربستان سعودی بر سر میزان تولید نفت شروع شد و بازار نفت را سیلابی کرد؛ آن‌هم درست درزمانی که تدابیر اتخاذشده همچون قرنطینه و خانه‌نشینی برای مهار ویروس کرونا که برابر بود با توقف اقتصاد، تقاضا برای نفت را با کاهش‌های جدی روبرو کرد.

سال انتخابات ترامپ به شکلی پیش نمی‌رود که او امیدوار بود. عصبانیت مردم از نحوه برخورد وی با بحران کووید-۱۹ آشکار است و حتی اکنون نیز به نظر می‌رسد او سعی دارد به‌جای جان مردم، از اقتصاد محافظت کند.

برخی بر این باورند که تلاش وی در سرزنش و متهم کردن دیگران به‌ویژه چین برای انحراف افکار عمومی از ناکارآمدی‌های دولت وی است.ترامپ نه‌تنها از این وضعیت اظهار شرمساری نمی‌کند که در عوض، برای رونق بخشیدن به اقتصاد، به یک تاکتیک آزمایش‌شده متوسل می‌شود: گزینه رفتن به جنگ. در مورد ترامپ و بسیاری دیگر از جنگ‌طلبان دنیا که وی را پشتیبانی می‌کنند، این ممکن است یک امر نجات‌بخش در سال برگزاری انتخابات باشد، به‌ویژه اگر این مخالفت‌ها ایران را هدف گرفته باشد. کسی چه می‌داند، آن‌ها حتی ممکن است هزینه جنگ را بپردازند تا هم بتوانند باز به رونق اقتصادی دست یابند و هم به‌طور هم‌زمان به اهداف استراتژیک خود برسند.

ازنظر ترامپ، ایران کشورهای منطقه خاورمیانه را بی‌ثبات می‌سازد و به دنبال تضعیف حضور ایالات‌متحده در عراق از طریق اصرار بر عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از این کشور همسایه است.

علاوه بر این، از حوثی‌ها در یمن، حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان شیعه در سوریه پشتیبانی می‌کند.عراق احتمالاً مهم‌ترین عرصه‌ای است که ممکن است رویارویی با ایران در آنجا رخ دهد. همان‌طور که برخی تصور می‌کنند این سومین جنگ جهانی نخواهد بود، بلکه یک درگیری محدود است که ترامپ از طریق آن به دنبال کسب پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری است.

۳۰ آوریل ۲۰۲۰
تارنمای میدل ایست مانیتور

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا