جوانان

کودکان افغانستان در معرض گرسنگی قرار دارند

یونیسف می‌گوید حدود ۶۰۰هزار کودک زیر پنج ساله افغان در معرض خطر گرسنگی قرار دارند. عواملی که بستری مناسب برای چنین خطری ایجاد کرده‌اند عبارتند از: چند دهه جنگ، قحطی فاجعه‌‌آمیز و سیل….

به گزارش دویچه وله، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در گزارشی اعلام کرد، در سال جاری تأمین غذایی شمار زیادی از کودکان افغانستان به دلایل مالی در خطری جدی قرار گرفته است.

یونیسف کشورهای دنیا را به کمک طلبیده و گفته است، در سه هفته آینده افغانستان برای تأمین غذایی دست کم ۶۰درصد کودکانی که به شدت به سوء تغذیه مبتلا هستند نیاز به شش میلیون و ۳۰۰هزار یورو پول دارد.

سخنگوی یونیسف در ژنو می‌گوید، دو میلیون کودک زیر پنج ساله در افغانستان به سوء تغذیه حاد مبتلا هستند و ۶۰۰هزار نفر از آن‌ها ممکن است بر اثر گرسنگی جان خود را از دست بدهند.

به گفته او، تنها مناطقی که از این نظر در دنیا با افغانستان برابری می‌کنند یمن و سودان جنوبی‌اند که درگیر جنگ داخلی‌اند.

یونیسف هشدار داده، کودکانی که به شدت به سوء تغذیه مبتلا هستند از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردارند و یارای مقابله با بیماری‌هایی که کودکان دیگر جان سالم از آن بدر می‌برند را ندارند. احتمال مرگ در این کودکان ۱۱ برابر کودکان سالم ارزیابی شده است.

دور باطل خشونت و فلاکت

درگیری، آوارگی، قحطی و سیل دور باطلی است که زندگی را برای بسیاری از خانواده‌های افغان به شدت دشوار کرده و کودکانشان را در معرض سوء تغذیه و خطر گرسنگی از مرگ قرار داده است.

جنگ با گروه‌های شبه‌نظامی مانند “دولت اسلامی” (داعش) و طالبان نیز مزید بر علت شده و هر روزه در این کشور تعدادی را به خاک و خون می‌کشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا