ورزشی

تبعیض “جنسیتی و نژادی” در آمریکا

شکایت ۶۶ میلیون دلاری تیم ملی فوتبال زنان آمریکا برای دستمزد برابر با مردان رد شد. البته این معضل تنها در مورد ورزشکاران نیست.بیش از نیم قرن از تصویب قانون پرداخت برابر در آمریکا می‌گذرد اما هنوز زنان آمریکایی با یک فاصله قابل‌ توجهی از مردان همکار خود نسبت به دریافت حقوق قرار دارند؛ تبعیض “جنسیتی و نژادی” در جامعه آمریکایی هر روز تشدید می‌شود…

به گزارش یورو نیوز، یک قاضی فدرال آمریکا در لس‌آنجلس روز جمعه یکم مه (۱۲ اردیبهشت) شکایت تیم ملی فوتبال زنان علیه فدراسیون فوتبال این کشور برای دریافت دستمزد برابر با مردان را رد کرد.

قاضی گری کلازنر در حکم ۳۲ صفحه‌ای خود ادعای این ورزشکاران زنان در مورد تبعیض در پرداخت حقوق را نپذیرفت و به نفع فدراسیون فوتبال ایالات متحده، یواس‌اس‌اف رأی داد. او رسیدگی به پرونده شکایت این ورزشکاران در مورد بدرفتاری با آنها در هنگام سفرها و اقامت‌های ورزشی و نیز هنگام معاینه پزشکی را به ۱۶ ژوئن موکول کرد.

قاضی در توضیح رد ادعای حقوق برابر، یعنی موضوع اصلی شکایت در این پرونده گفته شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد تیم ملی فوتبال زنان قبلا در زمان مذاکرات و امضا قرارداد جمعی، پیشنهاد فدراسیون برای دریافت حقوق برابر با تیم مردان را رد کرده است.

نمایندگان تیم زنان آمریکا پس از اعلام حکم دادگاه از این حکم ابراز شگفتی کردند. آنها از دادگاه برای جبران خسارت دستمزد نابرابر زنان از سوی فدراسیون ۶۶ میلیون دلار جریمه درخواست کرده بودند.

فدراسیون فوتبال آمریکا نیز روز جمعه پس از صدور این حکم با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما مشتاقانه برای همکاری با تیم ملی بانوان تلاش می‌کنیم تا مسیری مثبت را پی بگیریم و بازی زنان را هم در داخل کشور و هم در سطح جهانی توسعه دهیم.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا