زحمتکشان

وضعیت خاص کارگران و معلمان در ایران

کارگران و معلمان بار اصلی اقتصاد و فرهنگ جامعه را بر دوش دارند، اما دستمزد و حقوق آنان کافی نیست.

ستاره صبح، اشاره: یازدهم و دوازدهم اردیبهشت، روز بزرگداشت مقام کارگر و معلم است و هرسال مراسم فراوانی به این عنوان برگزار می‌شود. معلمان و کارگران از بزرگ‌ترین اقشار جامعه محسوب می‌شوند و زندگی ده‌ها میلیون ایرانی به سطح درآمد این دو قشر بستگی دارد؛ اما آنچه این دو قشر ایرانی را نسبت به همتایان جهانی خود متمایز و متفاوت می‌کند، سطح دستمزد و حقوق آن‌ها در مقایسه با سایر مشاغل در کشور است.

فرهاد قنبری، کارشناس اقتصادی در یادداشتی به این موضوع پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

۱. بهای اجاره مغازه در بازار تهران یا چهارسو و علاءالدین و بسیاری از پاساژها و بازارهای شهرهای مختلف متراژی بیش از یک‌میلیون تومان است؛ یعنی برای اجاره یک مغازه ۱۵متری باید ماهیانه بیش از ۱۵میلیون تومان پرداخت کرد. این مبلغ چیزی حدود حقوق چند ماه یک معلم و کارگری است که کار تولیدی یا خدماتی انجام می‌دهد. این یک نمونه تکینه و خاص شاید در جهان است که فردی به علت داشتن یک آپارتمان یا مغازه کوچک دیگر نیازی به هیچ فعالیت اقتصادی ندارد و در حین حال درآمد و سطح زندگی چندین برابر معلم و کارگری دارد که بار اصلی تولید اقتصاد و فرهنگ جامعه را بر دوش دارند. (در حالت ساده می‌توان گفت یک دلال موبایل به حقوق معلم و کارگر به‌عنوان پول خرد ته جیب خود می‌نگرد.)

۲. بررسی آمارها نشان می‌دهد متوسط قیمت خرید و اجاره مسکن در پایتخت‌ها و شهرهای بزرگ کشورهای اروپایی یا از پایتخت و شهرهای بزرگ ایران پایین‌تر بوده یا نهایتاً در یک سطح قرار دارد. به‌عنوان‌مثال اگر یک کارگر یا معلم در مادرید یا برلین به حقوق و دستمزد یک سال خود دست نزند، می‌تواند در پایان سال با همان حقوق آپارتمانی نزدیک ۲۵ تا ۳۰ متری خریداری کند. این در حالی است که اگر کارگر و معلم تهرانی تمام حقوق و دستمزد یک‌ساله خود را پس‌انداز کند نهایتاً قادر به خرید ۱ تا ۲ متر آپارتمان در مرکز تهران خواهد بود. این به این معناست که خرید یا اجاره مسکن برای یک کارگر و معلم تهرانی چیزی حدود ۱۰ تا ۱۵ برابر همتای غربی خود آب می‌خورد.

۳. درحالی‌که کشور در دو سال اخیر تورم بیش از صد درصدی را تجربه کرده است نهایت افزایش حقوق کارگران و معلمان در یک سال اخیر کمتر از ۲۵ درصد بوده است. مسئله‌ای که نشانگر کاهش قدرت خرید سالیانه این دو قشر را به‌وضوح نشان می‌دهد.

۴. بسیاری از کارگران و معلمان به علت سطح پایین درآمد و عدم توان خرید مسکن مستأجر هستند. روند افزایش اجاره بهای خانه در دو سال اخیر بیش از ۲۰۰ درصد بوده است. این بدین معناست که معلم و کارگر برای حفظ خانه‌ای که دو سال پیش در آن مستأجر بوده یا باید تمام دستمزد خود و حتی چیزی بیشتر را پرداخت کند و یا اینکه به حاشیه شهرها و شهرک‌ها و روستاهای اطراف شهرهای بزرگ رانده شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا