از هر دری سخنی

کاهش ۵۰ درصدی درآمدهای گردشگری در سایه کرونا

با توجه به شیوع ویروس کرونا بسیاری از مردم در سراسر جهان برنامه سفر خود را لغو کرده‌اند.

ستاره صبح؛ دولت‌ها و مقامات بهداشتی به مردم هشدار داده‌اند که از استفاده از کشتی‌های مسافربری و پرواز‌های طولانی خودداری کنند. رویداد‌های مهم مانند همایش‌ها، نمایش‌های تجاری و المپیک نیز لغو شده‌اند یا به تعویق افتاده‌اند بنابراین حتی بهانه‌ای نیز برای مسافرت وجود ندارد. در چنین شرایطی وضعیت شرکت‌های گردشگری به‌شدت تنزل کرده است. پژوهشگران دانشگاه فلوریدا در مقاله‌ای به پیش‌بینی تأثیر اقتصادی کرونا بر صنعت گردشگری پرداخته و پیش‌بینی کرده‌اند که در سال ۲۰۲۰ میزان درآمدهای صنعت گردشگری ۵۰ درصد کاهش خواهد داشت.

پژوهشگران دانشگاه فلوریدا در مقاله‌ای به پیش‌بینی تأثیر اقتصادی کرونا بر صنعت گردشگری پرداخته‌اند. آنان در مقاله خود می‌نویسند: ما در هفته سوم ماه مارس بیش از ۲۰۰۰ مسافر از ۲۸ کشور جهان را موردمطالعه قرار دادیم و روند خرید و لغو بلیت‌ها را پیگیری کردیم. مطالعه ما نشان داد که ۶۳.۸ درصد از مسافران برنامه سفر خود را در ۱۲ ماه آینده لغو کرده‌اند و بیش از نیمی از سفر‌های کاری نیز بلافاصله پس از اعلام همه‌گیری کرونا لغو شده است.

نتایج مطالعه ما پیش‌بینی می‌کند که در مقایسه با سال گذشته، صنعت مسافرتی که شامل مشاغلی همچون خطوط هوایی، هتل‌ها و رستوران‌ها است، در سال ۲۰۲۰ با کاهشی ۵۰ درصدی مواجه خواهد شد این به معنای از دست دادن قابل‌توجه شغل و درآمد‌ها است.

تعداد مسافران بین‌المللی می‌تواند از ۱.۴ میلیارد نفر به کمتر از ۱ میلیارد نفر کاهش یابد. این اولین باری خواهد بود که از سال ۲۰۱۵ تعداد مسافر‌های بین‌المللی کم می‌شود.

ما همچنین از پاسخ‌دهندگان خواسته‌ایم تا تصویر درک شده خود از چین و ایتالیا را ارزیابی کنند (دو کشوری به‌سختی دچار این بیماری شده‌اند). جالب اینجاست که تصویر مسافران ایالات‌متحده از چین و ایتالیا رو به وخامت است. تصویر چین به‌طور قابل‌توجهی آسیب‌دیده، زیرا برخی افراد چین را به دلیل شیوع ویروس سرزنش می‌کنند. بااین‌حال، ما انتظار داریم که به‌زودی این تصویر بهبود یابد، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد که مسافران حافظه کوتاهی در مورد جنبه‌های منفی یک مقصد پس از فاجعه دارند. صنعت مسافرتی در گذشته نیز با چالش‌های بسیاری روبه‌رو بوده است، ازجمله حملات ۱۱ سپتامبر و رکود بزرگ اقتصادی، اما هیچ‌کدام ازنظر بزرگی با ویروس کرونا شباهت ندارند.

به‌عنوان‌مثال، صنعت مسافرتی بعد از ۱۱ سپتامبر ۳۱.۶ درصد کاهش‌یافته است. در ایالات‌متحده آمریکا، صنعت مسافرتی و جهانگردی در سال ۲۰۱۷ موفق به کسب ۱.۶ تریلیون دلار سود برای این کشور شده است. یک مطالعه مکمل نیز پیش‌بینی می‌کند که صنعت گردشگری ایالات‌متحده به علت تعطیلی و کم رونقی گسترده در رستوران‌ها، هتل‌ها، پارک‌های تفریحی و … در سال ۲۰۲۰ حداقل ۲۴ میلیارد دلار از دست خواهد داد و پیش‌بینی می‌شود تا ۵۰ میلیون شغل در صنعت مسافرتی جهانی از بین برود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا