از هر دری سخنی

نیروی تجدیدپذیر برق می‌تواند تنها منبع مقاوم در برابر شوک کرونا باشد

بر اساس نظر سازمان دیده‌بان انرژی جهان، برق تجدیدپذیر تنها منبع مقاوم در برابر بزرگ‌ترین شوک انرژی جهانی در ۷۰ سال گذشته است. شوکی که توسط ویروس عالم‌گیر کرونا ایجادشده است.

ستاره صبح، جیلیان امبروز؛ به گزارش تارنمای گاردین، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد: شیوع کووید- ۱۹ باعث کاهش شدید تقاضا برای سوخت‌های فسیلی تا هفت برابر آن چیزی که در زمان بحران مالی جهانی رخ می‌داد، شد.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارشی اعلام کرد که شدیدترین میزان کاهش در تقاضای انرژی می‌تواند تداوم هرچه پایین‌تر آمدن مصرف جهانی نفت، گاز و زغال‌سنگ که از جنگ جهانی دوم بی سابق بوده است را به دنبال داشته باشد. این در حالی است که انرژی‌های تجدیدپذیر همچنان به رشد خود ادامه می‌دهند.افزایش مداوم انرژی‌های تجدیدپذیر همراه با فروپاشی تقاضا برای سوخت‌های فسیلی به معنای آن است که برق تمیز بزرگ‌ترین نقش خود در سیستم انرژی جهانی در سال جاری را بازی و به زدودن رشد یک دهه از تولید گازهای گلخانه‌ای جهانی کمک خواهد کرد.

«فاتح بیرول»، مدیر اجرایی سازمان بین‌المللی انرژی گفت: «کاهش تقاضا تقریباً برای همه سوخت‌های اصلی به‌ویژه زغال‌سنگ، نفت و گاز چشمگیر بوده است. تنها انرژی‌های تجدید پذیر خواهند بود که در دوره رکود به سیر صعودی خود ادامه خواهند داد.»

در سال جاری پیش‌بینی می‌شود انرژی‌های تجدیدپذیر با رشد ۵ درصدی همراه باشند، درحالی‌که در طول همین مدت سوخت‌های فسیلی در تولید برق تا ۳۰ درصد کاهش را تجربه خواهند کرد.

به گفته بیرول، رشد منابع تجدید پذیر باوجود یک بحران جهانی می‌تواند شرکت‌های سوخت فسیلی را به سمت اهداف خود در تولید انرژی‌های پاک بیشتر ترغیب کند، اما دولت‌ها نیز باید انرژی پاک را در قلب بسته‌های محرک اقتصادی وارد کنند تا از بهبود شرایط سبز اطمینان حاصل شود.

بیرول گفت: هنوز صحبت از تعیین تأثیرات طولانی‌مدت خیلی زود است، اما صنعت انرژی که از پس این بحران سر بیرون خواهد آورد، قطعاً با آنچه در پیش بوده است، تفاوت قابل‌توجهی خواهد داشت.

تأثیر ویروس کرونا بر سوخت‌های فسیلی بحرانی را به وجود آورده است که حاصل آن سقوط قیمت‌های نفت در بازار بوده است به‌گونه‌ای که برای اولین بار در اوایل ماه جاری در آمریکا این قیمت به زیر صفر رسید. تلاش‌های جهانی برای مهار گسترش کووید-۱۹ منجر به محدودیت‌های شدید در سفر و کاهش در رشد اقتصاد جهانی شده است، به‌طوری‌که بزرگ‌ترین افت تقاضای جهانی برای نفت در ۲۵ سال گذشته را به دنبال داشته است. انتظار می‌رود پس از یک دهه رشد بی‌وقفه، تقاضا برای گاز نیز ۵٪ کاهش یابد. این شدیدترین افت از زمان تولید گاز به‌عنوان منبع انرژی در نیمه دوم قرن گذشته بوده است. پیش‌بینی می‌شود تقاضای زغال‌سنگ در مقایسه با سال ۲۰۱۹، ۸ درصد کاهش یابد که بزرگ‌ترین کاهش آن از زمان پایان جنگ جهانی دوم خواهد بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا