گوناگون

بغداد؛ وامانده در امنیت و سیاست

شکاف‌های سیاسی و نارضایتی‌های اجتماعی از یک سو و مشکلات امنیتی ناشی از حضور دوباره داعش از سوی دیگر، باعث شده تا آینده سیاسی این کشور وارد چالش‌هایی اساسی شود. …

همدلی،محسن رفیق: عراق، روزهای پرتلاطمی را پشت سر می‌گذارد. در حالی‌که هنوز تکلیف تشکیل کابینه جدید به نتیجه نرسیده است، مساله قدرت گرفتن دوباره داعش در این کشور، به معضل جدیدی برای مسئولان کشور تبدیل شده است. شکاف‌های سیاسی و نارضایتی‌های اجتماعی از یک سو و مشکلات امنیتی ناشی از حضور دوباره داعش از سوی دیگر، باعث شده تا آینده سیاسی این کشور وارد چالش‌هایی اساسی شود. این در حالی است که حملات داعش در عراق، موازی با شیوع کرونا در این کشور و نیز کاهش شمار نیروهای آمریکایی در آن، افزایش پیدا کرده است. به گزارش ایسنا، قباد طالبانی، معاون نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق گفته است:«این تهدیدی واقعی است. نیروهای داعش در حال احیا هستند، ما را در شمال می‌کشند و به زودی به بغداد نیز حمله خواهند کرد.» به گفته طالبانی، نیروهای داعش از شکاف میان نیروهای کرد و نیروهای مسلح فدرال عراق سود می‌برند. این در حالی است که گفته می‌شود شمار نیروهای داعش در عراق ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تن است. مقامات اطلاعاتی عراق معتقدند که حدود ۵۰۰ شبه نظامی داعش از جمله برخی از آنان که از زندان فرار کرده‌اند، اخیرا از سوریه وارد عراق شده‌اند که به افزایش خشونت‌های این گروه کمک کرده است. به گفته این مقامات، حملات داعش بسیار پیچیده‌‌تر از قبل شده و از فنون پیشرفته‌تری برای عملیات خود استفاده می‌کنند. به گزارش ایسنا، یک مقام ارشد اطلاعاتی در این مورد اظهار کرد که پیش از شیوع کرونا و کاهش نیروهای آمریکایی، شمار حملات داعش به یک عملیات در هر هفته رسیده بود، اما اکنون در هر ماه حدود ۲۰ عملیات را از داعش شاهد هستیم. در همین زمینه، تیپ ۲۶ حشد شعبی عراق، روز گذشته اعلام کرد که حمله اعضای گروه تروریستی داعش به صحرای النخیب در کربلا را دفع کرده است. به گزارش ایسنا، حیدر الموسوی، فرمانده تیپ ۲۶حشد شعبی عراق در گفت‌وگویی با سایت المعلومه اظهار کرد: «نیروهای تیپ ۲۶ ساعات پایانی روز گذشته- شنبه- نفوذ گروهی از داعشی‌ها به صحرای النخیب را دفع کرده و ضمن مقابله با آنها و تعقیب‌شان، این تروریست‌ها را مجبور به فرار کردند.» الموسوی گفت:«تحرکات تروریست‌ها با کمک دوربین‌های حرارتی رصد شدند و نیروهای تیپ ۲۶ برای مقابله با آنها آماده شدند و در نهایت این تروریست‌ها مجبور شدند در صحرای النخیب به سمت مناطق غربی فرار کنند.» با افزایش فعالیت‌های داعش، همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از عراق، گمانه‌زنی‌ها در مورد نقش آمریکایی‌ها در این تحرکات نیز افزایش پیدا کرده است. مهندس نصر، سخنگوی مقاومت اسلامی نجباء در پیامی ضمن اشاره به تبانی نیروهای آمریکایی و داعش، اشاره کرده است:«اشغالگران آمریکایی هرگاه احساس می‌کنند که خروج حتمی‌شان از عراق نزدیک شده است، پرونده تروریسم را فعال می‌کنند. مساله‌ای که پیش‌تر نیز از آن برای تهدید سوءاستفاده شده بود.» او تصریح کرده است که پیش از این نیز بارها اطلاعاتی دقیق در مورد لزوم پاکسازی پناهگاه‌های ایجادشده از سوی آمریکا برای داعش و مناطقی که در آن تحرک دارند، به دولت و نهادهای مسئول، گزارش شده بود. در همین زمینه مهند العقابی، مدیر اطلاع‌رسانی حشد شعبی نیز به شبکه المیادین گفت که تروریست‌های داعش با کمک آمریکا و از سوریه وارد عراق شده‌اند. او اظهار کرده است که داعش از چهار محور به استان صلاح‌الدین حمله کرد و برخی از تجهیزاتی که داعش در این حمله استفاده کرده بسیار مدرن بوده است.
جدا از ظهور مجدد داعش در عراق، وجود شکاف‌های سیاسی در این کشور و ادامه‌دار شدن اختلافات در جهت تشکیل کابینه جدید،‌ به عامل جدیدی در دامن زدن به ناآرامی‌ها تبدیل شده است. پس از انصراف عدنان الزرفی از مقام نخست‌وزیری، مصطفی الکاظمی به درخواست برهم صالح رئیس جمهور عراق و در اواخر فروردین ماه گذشته، مامور تشکیل دولت جدید شد، امری که البته تاکنون در تحقق آن ناکام بوده است. اگرچه الکاظمی روز پنج‌شنبه گذشته، لیستی از اسامی کاندیداهای پیشنهادی خود برای کابینه آتی را در جلسه‌ای به احزاب سیاسی ارائه کرد، اما به علت اختلاف‌های موجود، تایید این کابینه از سوی مجلس با شک و گمان‌های بسیاری روبه‌رو شده است. در این میان سهم‌خواهی تشکل‌های سیاسی متنوع در عراق، یکی از دلایل آن شمرده می‌شود.
به عنوان نمونه روز گذشته، نمایندگان مسیحی پارلمان عراق در پیامی خطاب به الکاظمی، هرگونه تلاش برای به حاشیه راندن این اقلیت را امری نادرست دانستند. این نمایندگان در بیانیه‌‌ای اظهار کردند:«ما مخالف سهمیه‌‌خواهی فرقه‌ای و حزبی هستیم و بر اهمیت حفظ توازن و صلاحیت انتخاباتی طبق خواسته ملت و میدان‌های تظاهرات تأکید می‌کنیم، با این وجود از تلاش برای به حاشیه راندن مهم‌ترین تشکیلات اصیل عراق و چشم پوشی از صلاحیت انتخاباتی و پارلمانی آنها متعجب شدیم.» نمایندگان مسیحی پارلمان عراق در ادامه خطاب به الکاظمی نوشتند: «ما به مسئولیت ملی‌مان در قبال هدف قرار گرفتن این تشکیلات اصیل توسط تروریست‌ها و خالی کردن عراق از مسیحیان عمل کردیم، به همین دلیل هرگونه تلاش برای به حاشیه راندن نمایندگان تشکیلات مسیحیان و تحمیل نامزدهای بدون صلاحیت را نخواهیم پذیرفت و در صورت پافشاری در این زمینه موضع دیگری اتخاذ خواهیم کرد.» از سوی دیگر، یکی از نمایندگان جریان حکمت ملی عراق با انتقاد از کابینه مصطفی الکاظمی، آن را کابینه‌ سهمیه‌بندی‌ها خواند و اعطای رای اعتماد به آن را به حل بحران بغداد و اربیل مشروط کرد. به گزارش ایسنا، اسعد المرشدی، نماینده جریان حکمت عراق به شفق نیوز گفت: حل بحران اقلیم کردستان و بغداد پس از آنکه تمامی فراکسیون‌ها با یک سهمیه‌بندی آشکار، به سهمیه‌های وزارتی خود دست یافتند و همچنین استقبال نخست‌وزیر مکلف از شروط فراکسیون‌ها، می‌تواند راه را برای تصویب کابینه نخست‌وزیر مکلف هموار کند. المرشدی تاکید کرد: الکاظمی شروط فراکسیون‌های سیاسی به ویژه فراکسیون‌های فتح و سائرون که او را روی کار آورده و نامزد کردند، پذیرفت و آنها به تمامی مزایای خود مطابق با سهمیه‌بندی‌های حزبی دست یافتند و چه بسا این امر تبعات منفی و مخالفت مردمی را برای کابینه آتی به همراه خواهد داشت. این نماینده جریان حکمت عراق افزود: این احزاب کرد و اهل تسنن بودند که آشکارا وزرای خود در کابینه آتی را معرفی کرده و این امر را حق سیاسی خود دانستند.
در این بین، وضعیت نابسامان اوضاع داخلی و گسترش دامنه بحران در عراق باعث شد تا روز گذشته، نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق با هشدار نسبت به اوضاع داخلی در این کشور، خواستار تشکیل فوری دولت جدید شود.
به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری آناتولی، جنین هنیس پلاسخارت، نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق با انتشار پیامی در صفحه اختصاصی خود در توییتر از رهبران سیاسی عراق خواست که هرچه سریعتر دولت جدید این کشور را تشکیل دهند.او در این باره گفت: تشکیل فوری دولت در عراق با حمایتی فراگیر یک ضرورت است، چرا که بحران‌های شدید و متعدد، در حال کشاندن این کشور به سمتی نامشخصی است. او در ادامه به اوضاع ناامن و بی ثباتی در این کشور در پی حملات اخیر داعش اشاره و تأکید کرد که عراق زمان زیادی برای حل و فصل این مساله ندارد. به هر روی، پارلمان عراق این روزها آماده رای‌گیری درباره کابینه جدیدی است که توسط الکاظمی انتخاب شده‌اند. روز گذشته، ریاست پارلمان عراق در بیانیه‌ای خواستار حضور همه نمایندگان برای شرکت در جلسه رای اعتماد شد، جلسه‌‌ای که احتمالا روز سه شنبه یا چهارشنبه این هفته برگزار می‌شود. مسئولان عراقی امیدوارند تا با رای اعتماد مجلس عراق به کابینه الکاظمی، زمینه تشکیل سریع دولت جدید فراهم شده و با در دستور کار قرار گرفتن مبارزه قدرتمندانه‌تر با داعش و همچنین آرام کردن اعتراضات مردمی، زمینه‌های ایجاد آرامش در این کشور فراهم شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا