اجتماعی

چالش ماسک در تهران با وضعیت قرمز

پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان و بحث‌هایی در رابطه با ناتوانی در رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و تعطیلی مترو، بالاخره استفاده از ماسک در مترو و بی‌آرتی از سیزدهم اردیبهشت هنگام استفاده از این ‏وسایل اجباری شد و قرار است شهرداری در ۱۲۷ ایستگاه مترو و پایانه اتوبوسرانی، ماسک به قیمت یارانه‌ای توزیع نماید.

آرمان ملی؛ علیرضا زالی، فرمانده ستاد مبارزه با کرونا در تهران گفت که هرچند تاکنون استفاده از ماسک ‏در حمل‌ونقل عمومی به‌ویژه مترو تاحدود زیادی توسط شهروندان انجام می‌شد، از سیزدهم اردیبهشت ‏ماه، استفاده از ماسک به‌صورت اجباری انجام خواهد شد. با این حال سیدمناف هاشمی، معاون شهردار تهران خبر می‌دهد: «قیمت ماسک تک لایه یک‌هزار تومان و ماسک چند لایه دو‌هزار تومان است.» به گفته‌ هاشمی، بیش از ۵۰‌درصد مردم از دستکش و ماسک استفاده می‌کنند، اما تلاش بر این است برای ۵۰‌درصد دیگر نیز شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کنیم تا ماسک با قیمت مناسب در اختیار آ‌نها قرار گیرد.» اما با وجود رعایت الزامات بهداشتی از سوی ‏بسیاری از شهروندان و فروش ماسک به قیمت دولتی در مبادی ورودی ۲۵ایستگاه مترو، هنوز ‏اجباری به استفاده از ماسک نیست.

کمبود ماسک در تاکسی

از سوی دیگر علاوه بر ماسک مورد نیاز بیش از ۵۰۰‌هزار مسافر روزانه متروی تهران، به گفته مرتضی ضامنی، مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور، در صورت اجرای طرح اجباری شدن ماسک در شهرهای کشور، فقط رانندگان تاکسی روزانه به ۴۰۰‌هزار جفت دستکش و ۴۰۰‌هزار ماسک نیاز دارند. این رقم برای مسافران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، به تعداد مسافران روزانه آن که در حال حاضر ۴۰۰‌هزار نفر عنوان شده نیز مورد نیاز است که با تکمیل بازگشایی‌ها و بازگشت شمار مسافران به روزهای قبل از شیوع کرونا، شمار مسافران آن به یک‌میلیون و ۵۰۰‌هزار نفر خواهد رسید.

تجربه کشورهای دیگر

اجباری‌شدن ماسک در مترو درحالی در ایران و پس از گذشت حدود دوماه اجباری می‌شود که در ‏بعضی از کشورهای دنیا استفاده از ماسک به رویه بدل شد و حتی برای آن جریمه هم درنظر گرفته ‏شد. نمونه‌اش آلمان است که در اکثر ایالت‌ها پوشیدن ماسک در سوپرمارکت‌ها؛ مراکز خرید و ‏همچنین وسایل نقلیه عمومی اجباری است و همه افراد بالای ۶ ‌سال باید از آن استفاده کنند و ‏مجازاتی که برای ناقضان این تدابیر تعیین شده، از هشدار تا جریمه نقدی است. جریمه‌هایی که رقم آن ‏در ایالت‌های مختلف آلمان متفاوت است. این اتفاق در کشوری چون اتریش هم افتاده و دولت جمهوری ‏چک هم از اواخر اسفندماه استفاده از ماسک را برای همگان اجباری کرد و آندره و بابیش؛ ‏نخست‌وزیر این کشور در توئیترش به دونالد ترامپ توصیه کرد که به شیوه چک تأسی کند؛ چراکه ‏یک ماسک ساده به ادعای او «ابتلا به کرونا را تا ۸۰‌درصد کاهش می‌دهد.» ‏در ایران؛ درخواست برای اجباری‌شدن ماسک در مترو و اماکن عمومی روز ۲۶ فروردین با مخالفت ‏ستاد ملی مبارزه با کرونا مواجه شد. خبر این مخالفت را زهرا ‌نژادبهرام، عضو هیات‌رئیسه شورای ‏شهر تهران اعلام کرد و در گفت‌وگویی هم از بی‌اطلاعی از دلایل این ‏مخالفت خبر داد: «بیش از ۱۵روز از مخالفت ستاد ملی گذشته و حالا قرار است ماسک در مترو اجباری ‏شود و هنوز خبری از اجباری‌بودن آن در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیست.»‏ ‌نژادبهرام تصریح کرد: «به‌دلیل بازگشایی ادارات و واحدهای صنفی و با افزایش شمار مسافران متروی تهران، طرح اجباری کردن استفاده از ماسک در مترو در دستور کار قرار گرفته، اما ستاد مدیریت ملی کرونا با آن مخالفت کرده است». او افزود: «ما معتقدیم مترو محل نشر ویروس کروناست و همچنان درخواست داریم مترو باید تعطیل شود.»

.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا