از هر دری سخنی

یک میلیارد یورو برداشت از صندوق ذخیره ارزی چه شد؟

حسن روحانی، چندی پیش نامه‌ای به خامنه ای نوشت و از ایشان درخواست کرد تا موافقت کنند یک میلیارد یورو از صندوق ذخیره ارزی برداشت شود. خامنه ای موافقت کردند، اما روز گذشته وزیر بهداشت پرسید آن‌یک میلیارد دلار چه شد؟ همچنین دیروز تعداد مبتلایان در کشور چهاررقمی شد درحالی‌که روزهای گذشته تعداد مبتلایان سه‌رقمی شده بود. افزایش تعداد مبتلایان به دلیل برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مردم باید به کرولا عادت کنند. این اظهارنظر نشان می‌دهد که قرار نیست به این زودی کرولا از بین برود. البته روند کاهشی تعداد مبتلایان و فوتی‌ها در دنیا ادامه دارد…

ستاره صبح: تعداد مبتلایان در کشور دوباره چهار رقمی شد رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران: مردم باید زندگی با کرولا را بیاموزند
یک میلیارد یورو  کجا رفت؟

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تأخیر در پرداخت یک میلیارد یورو از صندوق ذخیره ارزی برای مقابله با کرولا که با موافقت مقام معظم رهبری و ابلاغ رئیس‌جمهوری اعلام‌شده بود، گلایه کرد. سعید نمکی روز  گذشته در حساب توییتر خود نوشت: «به لطف خدا و با جان‌فشانی همکارانم در مبارزه با کرولا از قدرتمندترین کشورها جلو افتادیم،  اما در مضیقه مالی و در مقایسه با آن‌ها که میلیاردها دلار هزینه کردند، (همکارانم)  باحال خراب می‌پرسند حداقل یک میلیارد یورو صندوق (ذخیره ارزی)  چه شد؟ خبرش خراب‌تر کرد جراحت جدایی / چو خیال آب روشن که به تشنگان نمایی.رئیس‌جمهوری روز ۱۸ فروردین ۹۹ با قدردانی از موافقت رهبر معظم انقلاب با درخواست برداشت مبلغ یک میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله و مدیریت عوارض ناشی از شیوع ویروس کرولا در کشور، دستورات لازم را برای تأمین نیازهای ضروری در این عرصه صادر کرد.
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری نیز در نامه‌ای به محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور پی‌نوشت رئیس‌جمهوری به نامه دفتر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) را به وی ابلاغ کرد. روحانی در آن نامه پی‌نوشت کرده بود: «نیازهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از این منبع تأمین و حتی‌الامکان از تولیدات داخلی و با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان اقدام شود. همچنین کمک‌های لازم به صندوق بیمه بیکاری ظرف هفته آینده انجام و جزییات طرح در ستاد اقتصادی دولت مطرح شود.»
ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت نیز ۲۹ فروردین ۹۹ در همین رابطه گفته بود: «با پیشنهاد دولت و موافقت مقام معظم رهبری رقمی افزون بر ۱۳۰ هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای مقابله و کنترل بیماری کرولا اختصاص یافت.»

افزایش تعداد مبتلایان به کرولا
رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۹۸ هزار و ۶۴۷ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرولا مبتلا شده و با فوت ۷۴ نفر در روز گذشته، تعداد جان‌باختگان کرولا در کشور به ۶۲۷۷ نفر رسید.
کیانوش جهان پور دیروز درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرولا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: در تا ظهر روز گذشته بر اساس گزارش آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی ۱۲۲۳ بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلابه کووید- ۱۹ در کشور به ۹۸ هزار و ۶۴۷ نفر رسید.
جهان پور بیان کرد: بر اساس این گزارش‌ها تاکنون ۷۹ هزار و ۳۷۹ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در کشور بهبودیافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند که حدود ۸۰ درصد مبتلایان است. ۲۶۷۶ نفر از این بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری و به‌نوعی بحرانی تحت مراقبت قرار دارند که امیدواریم شفا پیدا کنند.وی گفت: تاکنون ۵۰۸ هزار و ۲۸۸ آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در ۱۲۶ آزمایشگاه کشور انجام‌شده است.جهان پور افزود: شرایط عادی نیست و در برخی استان‌ها مثل خوزستان موارد بیماری کووید ۱۹ رو به افزایش است و رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی حتی بیش از گذشته لازم است انجام شود. اگر این اپیدمی کنترل‌شده مدیون همکاری مردم است.

زندگی با کرولا را بیاموزیم
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: پساکرونا به این معنی نیست که این بحران تا تاریخ مشخصی تمام می‌شود و پس‌ازآن همه به زندگی عادی خود بازمی‌گردند، بلکه منظور این است که ازاین‌پس دوران کرولا و دوران زندگی با کرولا را خواهیم داشت و باید این نوع زندگی کردن را یاد بگیریم.عباسعلی کریمی روز گذشته در نشست هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی تهران، دوران پساکرونا یا دوران زندگی با کرولا را دوران تعقل بیشتر دانست و گفت: در این دوران بایستی با عقل‌گرایی بیشتر زندگی کنیم و یاد بگیریم در این دوران تغییراتی را درروش زندگی و کاری‌مان به وجود آوریم. روی سخنم با جامعه دانشگاهی است. کرولا بحرانی بود که اوجی داشت و ممکن است در آینده، دوباره اوج بگیرد و دوران رکودی هم خواهد داشت. باید برویم به سمتی که در آموزش، پژوهش، درمان و مدیریت، زندگی با کرولا را یاد بگیریم و تمرین کنیم.کریمی ادامه داد: ازاین‌پس در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و درمانی و امور دیگر دانشگاه باید بدانیم با کرولا چگونه همزیستی و کار و مدیریت کنیم. بنابراین پساکرونایی نخواهیم داشت که بتوانیم بگوییم در آن بدون کرولا زندگی خواهیم کرد.

مدارس در کره جنوبی باز می‌شود
به دنبال موفقیت کره جنوبی برای مهار همه‌گیری ویروس خطرناک کرولا، مدارس این کشور که زمانی دومین کانون شیوع بیماری پس از چین بود، از هفته دیگر باز می‌شود.به گزارش خبرگزاری یون‌ها از کره جنوبی، «یو ایون هایه» وزیر آموزش و پرورش این کشور ضمن ابراز خرسندی از مهار کرولا دیروز اعلام کرد که مدارس کشور ۷ روز دیگر باز می‌شود.دو ماه قبل به دنبال شیوع تدریجی و سپس گسترده کرولا در کره جنوبی، مدارس در این کشور تعطیل شد اما وزارت آموزش و پرورش می‌گوید که روند بازگشت به مدرسه تدریجی خواهد بود.بر اساس برنامه ‌این وزارتخانه، دبیرستان‌های کره جنوبی از روز ۱۳ می (۲۴ اردیبهشت) بازگشایی می‌شود و به‌تدریج تا پایان ماه می (۱۱ خرداد) همه دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی سر کلاس خواهند رفت.وزیر آموزش و پرورش کره جنوبی تأکید کرد که بازگشایی مدارس به معنای پایان کامل کرولا نیست و همه باید برنامه‌ها و دستور کارها را با دقت اجرا کنند. بنا به این گزارش میلیون‌ها ماسک و دیگر تجهیزات لازم برای ضدعفونی و مواد بهداشتی دیگر در اختیار مدارس سراسر کره جنوبی قرارگرفته است. شمار مبتلایان به کرولا در کره جنوبی دیروز ۱۰ هزار و ۸۰۱ نفر اعلام شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا