گوناگون

بلاتکلیفی تحقیق و تفحص درباره اعتراضات آبان ماه

مصطفی کواکبیان: «مدت‌هاست بحث تحقیق و تفحص از حوادث پس از افزایش قیمت بنزین و آبان‌ماه در کمیسیون امور داخلی مجلس و شورا‌ها مطرح است، اما اصلا جلسه‌ای تشکیل نمی‌دهند، تاکید ویژه‌ای صورت گیرد که در مدت باقی مانده از مجلس دهم نتیجه را ارائه کنند».

آرمان ملی: اتفاقات سال ۹۸ در ریزش سرمایه اجتماعی و کاهش اعتماد عمومی نقش بسزایی داشت کما اینکه عده‌ای معتقدند که اگر مسائل این مقطع از زمان حل و فصل شود شاید مقداری از اعتماد جامعه بازگردد. قدر مسلم بازگشت سرمایه اجتماعی لوازمی دارد که یکی از آنها حل و فصل مسائلی است که جامعه نسبت به آن پرسش دارد. هر چند حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی نیز از موضوعات مهمی است که نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد. مصطفی کواکبیان نماینده تهران در مجلس می‌گوید: «مدت‌هاست بحث تحقیق و تفحص از حوادث پس از افزایش قیمت بنزین و آبان‌ماه در کمیسیون امور داخلی مجلس و شورا‌ها مطرح است، اما اصلا جلسه‌ای تشکیل نمی‌دهند، تاکید ویژه‌ای صورت گیرد که در مدت باقی مانده از مجلس دهم نتیجه را ارائه کنند».

اتفاقات ۹۸ و گله‌مندی‌های جامعه

نگاهی به شرایط جامعه گلایه‌های مردم از روندهای موجود را نشان می‌دهد. هر چند که این شرایط به‌واسطه شیوع ویروس منحوس کرونا حادث نشده اما این بیماری نیز بر این شرایط جامعه تاثیرگذار بوده است. لذا ریشه‌های این نارضایتی جامعه از شرایط اقتصادی و اجتماعی را نه در مقطع کنونی که باید در اتفاقات سال‌های گذشته جست‌وجو کرد. شاید اگر بخواهیم به طور دقیق‌تر و موشکافانه به این بحث بپردازیم، اتفاقات دی ماه ۹۶ را باید سر خط این نارضایتی‌های اجتماعی بدانیم. جایی که به قرائت کارشناسان و صاحب نظران نارضایتی‌های جامعه سویه اقتصادی داشت اما با وجود گذر از آن مقطع زمانی، بازهم سهولتی در وضع مردم ایجاد نشد و این نارضایتی چون آتشی زیر خاکستر باقی ماند تا در موقعی دیگر سر باز کند. سال ۹۸ برای دولت سال سختی بود و هر چقدر در ۶ ماهه نخست این سال جامعه در آرامش بسر می‌برد، در شش ماهه دوم ورق برگشت و طی چند ماه جامعه آبستن تحولاتی شد که هنوز هم برخی از یاد نبرده‌اند. ماجرای افزایش قیمت بنزین در آبان سال گذشته در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و افزایش قیمت از ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان موجب شد نارضایتی مردم بلند شود و این بار اکثر استان‌ها و شهرستان‌ها به این مساله واکنش نشان دهند. هر چند تحولات آبان نتایج خوشی دربر نداشت و اتفاقات ناگواری را رقم زد اما هنوز هم پس از گذشت ۵ ماه بسیاری نسبت به تعیین تکلیف آنچه که در آن مقطع رخ داد، تاکید دارند. هرچند در پی این اتفاقات ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی هم نارضایتی‌هایی پدید آورد. به قرائت بسیاری از کارشناسان اجتماعی و سیاسی مجموعه این عوامل باعث شد جامعه تا حد زیادی اعتماد خود به دولت و امید به افق روشن پیش رو را از دست بدهد و آینده‌ای مبهم برای خود متصور شود. به نظر می‌رسد برای اینکه مقداری از اعتماد، امید و در مجموع سرمایه اجتماعی مردم به دولت و برخی نهادها بازگردد، باید نسبت به شرایط جامعه در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی تجدید نظری جدی صورت گیرد تا شرایطی بهتر و آینده‌ای روشن‌تر به جامعه نوید داده شود.

لزوم تحقیق و تفحص

یک نماینده تهران در مجلس اظهارداشت: مدت‌هاست بحث تحقیق و تفحص از حوادث پس از افزایش قیمت بنزین و آبان‌ماه در کمیسیون امور داخلی مجلس و شوراها مطرح است، اما اصلا جلسه‌ای تشکیل نمی‌دهند، تاکید ویژه‌ای صورت گیرد که در مدت باقی مانده از مجلس دهم نتیجه را ارائه کنند. ایرنا نوشت؛ مصطفی کواکبیان در جلسه علنی روز دوشنبه در تذکری گفت: در مورد خود مجلس بحث دارم کمیسیون‌های مجلس در سه چهار هفته آخر فعالیت مجلس اگر تعطیل هستند بگویند تعطیل است. واقعیت این است که مدت‌هاست بحث تحقیق و تفحص از حوادث پس از افزایش قیمت بنزین و حوادث آبان‌ماه در کمیسیون امور داخلی مجلس و شوراها مطرح است، اما اصلا جلسه‌ای تشکیل نمی‌دهند، همینطور تحقیق و تفحص از املاک نجومی شهرداری تهران در کمیسیون عمران مطرح است. وی افزود: این بحث چند ماه مطرح شده است؛ بالاخره جواب دهند که آیا رد یا تایید شده است، حالا سوالاتی از وزیر کشور و امثال آنها مطرح است که روال خود را دارد، اما در مورد تحقیق و تفحص از شما خواهش می‌کنیم که تاکید ویژه‌ای صورت گیرد که در مدت باقی مانده مجلس دهم نتیجه‌ای را مطرح کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا