گوناگون

حذف چهار صفر از ریال؛ حس وحشتناکی سراغ‌مان می‌آید!

حذف چهار صفر در انباری که شتر با بارش گم می شود!…

روزنامه آفتاب یزد امروز در مقاله‌ای با عنوان«تغییر واحد پول ملی تورم‌زاست»، نوشت: ماه‌هاست مصائب مختلفی را از سر گذراندیم و یا در حال طی کردن آن هستیم و ممکن است در آینده نزدیک نیز رخداد‌های جدیدتری یقه مان را بگیرید. فلذا آستانه تحمل بسیاری در حال پایان است و تصمیماتی که می‌تواند جنبه روانی منفی داشته باشد می‌تواند آن آستانه تحمل را زودتر سر ریز و تمام کند. اخبار منفی به اندازه مکفی وجود دارد.

این منبع نوشت: همواره اخبار کشور ونزوئلا بنده و خیلی‌ها مثل بنده را مضطرب می‌کرد. این‌که این کشور نفت خیز، چنین تورم وحشتناکی را تجربه می‌کند و دولتمردان آن تنها خدمت و تدبیری که دارند حذف صفرها از پول ملی است تا مردم برای جابه‌جایی پول آن‌چنان اذیت نشوند! حال دقیقاً در همین راستا وقتی رئیس کل بانک مرکزی از تریبون مجلس اعلام می‌کند اسکناس ۵هزار تومانی تبدیل به سکه ۵تومانی می‌شود حس وحشتناکی سراغ‌مان می‌آید. آری؛ این‌که صفرها سال‌هاست که تلنبار شده‌اند و بالاخره باید به‌دلیل آب رفتن ارزش پول ملی روزی حذف می‌شدند.

این روزنامه خواهان انتخاب زمان دیگری برای اجرای این تصمیم شده و می‌نویسد: وضعیت کشور از لحاظ بودجه‌ای بغرنج است و دولت رسما به نام بورس، در حال حراج سرمایه و اموال خود برای بقا است. البته هدف از نگارش این وجیزه نه بحث اقتصادی در مورد تصمیم مجلس و دولت که جنبه روانی ماجراست.

حذف چهار صفر، جراحی زیبایی برای بیمار سرطانی!

حسین سلاح‌ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در یاداداشتی در سایت خبر آنلاین نوشت: گفتگو در مورد حذف چهار صفر از پول ملی در شرایط حاضر چیزی شبیه تجویز جراحی زیبایی برای بیمار مبتلا به سرطان است.

دوستان صحبت از کاهش هزینه های حسابداری بر اثر این تغییر می کنند که در میان مدت حرف صحیحی است. البته در کوتاه مدت این اقدام، با توجه به لزوم اصلاح ارقام آمارها و صورت های مالی سال های گذشته برای مقایسه پذیر شدن، هزینه زاست و شانس خطا هم در دوران تغییر، در محاسبات مالی بالا می رود. اما به طور کلی، در مقیاس ناکارآمدی های نظام اقتصادی ایران، این اعداد و ارقام خنده آور است.

در ایران، دولت تقریبا هم اندازه تولید ناخالص داخلی نومینال، سوبسید پیدا و پنهان توزیع می کند؛ و این سوبسید در برخی حوزه ها همچون آب و انرژی، علاوه بر ایجاد ناکارآمدی اقتصادی شدید، اثرات مهمی بر ناپایدار کردن زیست بوم ایران دارد؛ که بهای آن را نسل های بعدی به سختی خواهند پرداخت.

این فقط یک قلم از مشکلات حاد ماست و حالا در میان فهرست مطول مشکلات ناکارامدی کشور، چرا دوستان نگران هزینه های حسابداری به دلیل وجود صفرهای اضافه شده اند؟!

– انگار در انباری که شتر با بارش در آن گم می شود؛ شما برای افزایش دقت انبارداری، واحد اندازه گیری ارزن ورودی انبار را، از کیلوگرم به دانه تغییر دهی!

– در کوتاه مدت هم، اثر حذف چهار صفر از پول ملی، با گرد شدن قیمت ها به سمت بالا، اثر تورمی خواهد بود.

– اما در مجموع این فعالیت یک کار غیرضروری و نمایشی است که هیچ اثر و ارزش واقعی در اقتصاد کشور ندارد و امیدواریم مسئولان به جای ادامه این مسیر مخرب بازی با اعداد، به فکر حل مشکلات واقعی اقتصاد ایران باشند.

حیثیت پول ملی ما سقوط کرده چاره ای جز حذف ریال نداریم

رئیس بانک مرکزی، ناصر همتی، پیش از رأی گیری امروز مجلس و در دفاع از لایحۀ بانک مرکزی برای حذف چهار صفر از واحد پول ملی توجۀ نمایندگان را به “اهمیت افت حیثیت ملی پول ایران” جلب کرد و گفت : “در حال حاضر اختلاف پول ما با یورو و دلار رقم وحشتناکی و معادل ٠٫٠٠٠٠٠۶ است.”

به گزارش رادیو فرانسه، مجلس شورای اسلامی در نشست امروز خود دوشنبه پانزدهم اردیبهشت ماه جزئیات لایحۀ اصلاح قانون پولی و بانکی کشور را تصویب و با حذف چهار صفر از واحد پولی ملی ایران موافقت کرد. بر اساس این مصوبه واحد پول ایران به تومان تبدیل شد و هر تومان معادل صد قران و ده هزار ریال جاری ارزش گذاری شد.

رئیس بانک مرکزی، ناصر همتی، پیش از رأی گیری مجلس و در دفاع از لایحۀ بانک مرکزی برای حذف چهار صفر از واحد پول ملی توجۀ نمایندگان را به “اهمیت افت حیثیت ملی پول ایران” جلب کرد و گفت : “در حال حاضر اختلاف پول ما با یورو و دلار رقم وحشتناکی و معادل ٠٫٠٠٠٠٠۶ است.”

رئیس بانک مرکزی گفت : “ما هشت میلیارد اسکناس داریم که پنج میلیارد آن زیر دو هزار تومان است […] و سالانه یک میلیارد اسکناس نابود می شود که خود این هر سال چهار صد میلیارد تومان هزینه دارد.”

رئیس بانک مرکزی سقوط حیثیت پول ملی را “نتیجۀ تورم مزمن و انباشته [شدۀ]” دهه های اخیر دانست که به گفتۀ او “باعث شده پول ملی کاربرد خود را از دست بدهد.” علی همتی گفت عرف جامعه ریال را در اندازه گیری پول ملی در نظر نمی گیرد و “ما هم می خواهیم [با حذف ریال] با عرف جامعه هماهنگ شویم.”

اگر چه ناصر همتی ابراز اطمینان کرد که حذف چهار صفر از واحد پول ملی “هیچ تاثیری در نرخ تورم ندارد”، اما، مهرداد بائوج لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجۀ مجلس شورای اسلامی، در مخالفت با لایحۀ حذف ریال از واحد پول ملی گفت که در شرایط بی ثباتی تورم و اوضاع اقتصادی کشور مصوبۀ مجلس به تشدید تورم دامن خواهد زد. نمایندۀ مجلس شورای اسلامی گفت : “کاش در زمانی که شرایط اقتصادی باثباتی داشتیم به این اقدام دست می زدیم.” لاهوتی اضافه کرد : “ما در شرایطی هستیم که تورم کشور ثبات ندارد و [حذف ریال] به تورم دامن می زند.” وی گفت : “کنترل تورم در کشور نابسامان است و این تغییر باعث سرگردانی مردم می شود و همین محاسبات [تغییر ریال به تومان] در افزایش قیمت ها هم نقش خواهد داشت.”

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا