جوانان

بازداشت دانشجویان نخبه

سخنگوی قوه قضائیه خامنه ای امروز در رابطه با دستگیری دو دانشجوی نخبه در روز‌های اخیر و ضرب و شتم آن‌ها گفت: ما در بازداشت افراد اصلا به حرفه و شغل آن‌ها توجه نداریم و هرکس مرتکب جرم شود علی القاعده شغلی دارد و عملکرد ما معطوف به شغل نیست. ما به جرم نگاه می‌کنیم…

به گزارش ایلنا، وی ادعا کرد: این افراد به گروه‌های ضد انقلاب و منافقین وصل شده بودند و تحت تعلیمات این گروه به دنبال انجام اقدامات خرابکارانه بودند که البته به لطف خدا نتوانستند. در بازرسی از منازل آن‌ها اقلام انفجاری کشف شد و ما به این موضوعات کار داریم و این‌ها تحت تاثیر بیگانگان این اقدامات را انجام دادند. توصیه ما به جوانان این است که فریب بیگانگان را نخورند که می‌خواستند در شرایط کرونا علیه کشور توطئه کنند.

رفتار وحشیانه با دانشجوی نخبه در رشته نجوم

خواهر علی یونسی، دانشجوی بازداشت‌شده دانشگاه شریف، با انتشار پستی ویدیویی در توییتر خواستار توضیح مقام‌های حکومتی درباره ضرب و شتم برادرش شد. علی یونسی، ۲۰ ساله، دارای مدال طلای جهان در رشته نجوم است.

آیدا یونسی در این ویدیو که خطاب به‌ مسئول بسیج دانشگاه صنعتی شریف، منتشر شده است، می‌گوید: «کجای قوانین نوشته شده که می‌شود یک جوان ۲۰ ساله را مورد ضرب و شتم قرار داد و پدر و مادرش را با صورت خونی او شوکه کرد. وقتی علی را در خیابان آنطوری زدید و با آن وضعیت به خانه آوردید، در انفرادی چه شکنجه‌ای می‌کنید؟» (فیلم زیر)

علی یونسی مدال‌آور ایران در رشته نجوم در جهان است و بیش از دو هفته است که در بازداشت به سر می‌برد. وی روز ۲۲ فروردین همراه با ضرب و شتم شدید بازداشت شد. این به معنی بیش از دو هفته بازداشت این نخبه ایرانی به رغم تکرار وعده آزادی مدام به خانواده او است. امری که به گفته رضا یونسی، برادر علی یونسی، باعث سکوت خانواده درباره بازداشت او بوده است.

برادرم را ۱۲مامور با پیشانی خون‌آلود به خانه آوردند

در ادامه بی خبری از وضعیت «علی یونسی» فعال دانشجویی و از نخبگان دانشگاه صنعتی شریف که در تهران بازداشت شده‌ است، برادر علی یونسی جزئیاتی از بازداشت او و تفتیش خانه از سوی ماموران را تشریح کرد.

به گزارش صدای آمریکا، رضا یونسی، برادر علی یونسی روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت در رشته‌ توئیت‌هایی اعلام کرد که برادرش به همراه «امیرحسین مرادی» دیگر دانشجوی دانشگاه شریف، جمعه شب ۲۲ فروردین،‌ با ضرب و شتم بازداشت شدند و «علی را ۱۲ مامور با لباس شخصی به خانه» آوردند.

علی اکنون دانشجوی سال دوم رشته کامپیوتر #دانشگاه_شریف است و در مدرسه #علامه‌حلی برای دانش آموزان المپیادی تدریس می‌کند.#علی_یونسی و #امیرحسین_مرادی جمعه شب، ۲۲ فروردین،‌ با ضرب و شتم بازداشت شدند. علی را ۱۲ مامور با لباس شخصی به خانه می‌آورند.

ماموران علی را به شدت مضروب کردند، پیشانی‌اش کامل خونین و سرش ضربه خورده بوده. ماموران تمام خانه را به هم ریخته ودرنهایت تمامی موبایل‌ها، کامپیوترها و ماشین پدرم را با خود برده‌اند. پدر و مادرم را برای بازجویی برده و پس از ۴-۵ ساعت آزاد کردند، ، اما علی از همان زمان بازداشت است.

در ادامه برادر علی یونسی افزود که «ماموران علی را به شدت مضروب کردند، پیشانی‌اش کامل خونین و سرش ضربه خورده بوده. ماموران تمام خانه را به هم ریخته و در نهایت تمامی موبایل‌ها، کامپیوترها و ماشین پدرم را با خود برده‌اند. پدر و مادرم را برای بازجویی برده و پس از ۴-۵ ساعت آزاد کردند، ، اما علی از همان زمان بازداشت است.»

او با بیان این که این ماموران برای تفتیش خانه حکمی ارائه ندادند افزود: پس از پیگیر‌های خانواده مشخص شد که برادرم و هم دانشگا‌هی او توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده‌اند و پرونده به شعبه ۶ دادسرای اوین به بازپرس جعفری ارسال شده است.

پیش از این کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت در گزارشی اعلام کرده بود که علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر، و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک روز جمعه ۲۲ فروردین توسط نیروهای لباس شخصی، بدون ارائه حکم و با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

این بازداشت‌ها در حالی توسط نیروهای امنیتی در ایران صورت می‌گیرد که فعالان حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در پی شیوع ویروس کرونا خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی از زندان‌های ایران شده است

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=rSTfi2Eiq-M&feature=emb_logo

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا