جوانان

انتظار کرونا پشت در مدارس

در حالی که دولت برای بازگشایی مدارس خیز برداشته است که کرونا فعلا در تاثیرگذاری در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی کشور دست بالا را دارد، به نحوی که کشور را به سه منطقه سفید و زرد و قرمز رنگ‌آمیزی کرده است. براساس تقسیم‌بندی کرونایی شهرهایی که رنگ سفید خورده‌اند، بیشتر از یک نفر بیمار کرونایی ندارند، شهرهای زرد رنگ وضعیت‌شان از لحاظ بیمار کرونا از شهرهای سفید بدتر و از شهرهای قرمز بهتر است. شهرهای به رنگ قرمز هم ناگفته پیداست که در چه وضعیت بغرنجی قرار دارند….

همدلی، ستاره لطفی: در حالی که ویروس کرونا در تمام نقاط کشور جولان می‌دهد و هر آن ممکن است یک نفر دیگر را به لیست قربانیانش اضافه کند، برخی از مسئولین از بازگشایی مدارس در برخی از نقاط کشور خبر می‌دهند. چند روز پیش حسن روحانی، رئیس جمهور در ادامه تلاش برای نشان دادن عادی‌سازی کشور، تاریخ بازگشایی مدارس در نقاط کم خطر کشور را ۲۷ اردیبهشت اعلام کرد و گفت بعد از یک ماه از بازگشایی مدارس امتحانات دانش‌آموزان هم برگزار می‌شود.
دو روز پیش نیز وزیر آموزش و پرورش از احتمال بازگشایی مدارس در شهرهایی که وضعیت سفید دارند، خبر داد. محسن حاجی میرزایی گفت:«در جلسه روز یکشنبه ستاد ملی مبارزه با کرونا مأموریتی از سوی رئیس‌جمهور به وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت بهداشت و وزارت کشور داده شد که در مناطقی که مناطق کم‌خطر یا سفید نامیده شده موضوع بازگشایی مدارس را مورد بررسی قرار دهند و با در نظر گرفتن مخاطرات موجود و وضعیت سلامت دانش آموزان، گزارش نهایی را در جلسه آینده ستاد کرونا ارائه دهند تا در مورد آن تصمیم‌گیری شود.» با توجه به وضعیت شیوع کرونا در استان‌های مختلف، ممکن است در بعضی از استان‌ها مدارس بازگشایی شوند و در برخی دیگر همچنان بسته بمانند. هم‌اکنون بیش از ۱۳۰ شهرستان به‌عنوان مناطق کم‌خطر هستند و قطعاً اگر بازگشایی تصویب شود مدارس این شهرستان‌ها بازگشایی خواهد شد.
البته هم رئیس جمهور و هم وزیر آموزش و پرورش بازگشایی مدارس را به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا گره زدند و گفتند تصمیم‌گیری در مورد بازگشایی مدارس بر عهده ستاد مبارزه با کرونا و بر اساس پروتکل‌های بهداشتی اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت است.

آغاز ماموریت کرونا از مدارس

در حالی که دولت برای بازگشایی مدارس خیز برداشته است که کرونا فعلا در تاثیرگذاری در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی کشور دست بالا را دارد، به نحوی که کشور را به سه منطقه سفید و زرد و قرمز رنگ‌آمیزی کرده است. براساس تقسیم‌بندی کرونایی شهرهایی که رنگ سفید خورده‌اند، بیشتر از یک نفر بیمار کرونایی ندارند، شهرهای زرد رنگ وضعیت‌شان از لحاظ بیمار کرونا از شهرهای سفید بدتر و از شهرهای قرمز بهتر است. شهرهای به رنگ قرمز هم ناگفته پیداست که در چه وضعیت بغرنجی قرار دارند. .
حالا دولت تصمیم دارد در شهرهای سفید و شاید هم زرد اقدام به بازگشایی مدارس کند. این در حالی است که پیش‌تر گفته بودند مدارس و دانشگاه‌ها آخرین مکان‌هایی هستند که بعد از حل مسئله کرونا باز خواهند شد. ضمن این که نباید فراموش کنیم مدارس یکی از مراکز تجمعی قلمداد می‌شود و از آنجا که بچه‌ها هم می‌توانند ناقل بیماری باشند، این خطر وجود دارد که این بار ویروس کرونا ماموریت جدید خود را از مدارس آغاز کند.
اصرار به بازگشایی مدارس در حالی که موضوع نیاز به آموزش دانش‌آموزان را از مجاری دیگر -مانند آموزش از راه دور- می‌توان مرتفع کرد، سوال‌های زیادی را ایجاد کرده است. بسیاری بر این باورند در این آشفته بازار کرونا بازگشایی مدارس آن هم به گفته رئیس جمهور برای یک ماه، چه کمکی به مدیریت کرونا می‌کند؟ چه کمکی به سطح علمی دانش‌آموزان می‌کند؟ حتی اگر فرض کنیم سطح علمی دانش‌آموزان را اندکی تغییر ‌دهد، آیا ارزش پذیرفتن این ریسک بزرگ را دارد؟ در این اوضاع و احوال کرونایی چه چیزی مهم‌تر از جان و سلامت دانش‌آموزان است؟ آیا دولت می‌خواهد دانش‌آموزان را قربانی سیاست عادی‌سازی خود کند؟
دولت برای بازگشایی مدارس به تقسیم‌بندی رنگی کرونایی استناد می‌کند و می‌گوید در مناطق کم خطر و سفید احتمال بازگشایی مدارس وجود دارد، سوال اینجاست با توجه به قدرت انتقال این ویروس و با توجه به این که محدودیت تردد در بین شهرها نیز وجود ندارد، مگر آلوده شدن شهرهای سفید چقدر زمان می‌برد؟ همان‌گونه که این ویروس سمج از فاصله چند هزار کیلومتری از چین خود را به ا یران رساند، جابه‌جایی در بین شهرها دیگر برای او زحمتی ندارد. کافی است فردی مبتلا به بیماری کرونا از شهری قرمز یا زرد به شهر سفید برود. چند نفر احتمال دارد با این سفر مبتلا شوند و آنان نیز مانند دومینو افراد دیگر را! و در ظرف چند روز یک شهر یا حتی یک استان سفید می‌تواند به رنگ قرمز درآید. عقل حکم می‌کند وقتی شهری سفید است باید تلاش کنیم با اجرای قوانین سفت و سخت آن را سفید نگه داریم، نه زمینه آلوده شدن آن را نیز فراهم کنیم.
اکنون آمارهای رسمی می‌گویند شرایط کرونا در کشور به نسبت روزهای اول شیوع این ویروس بهتر شده است و مسئولان بهداشتی توانسته‌اند با مدیریت خود اندکی از آن شرایط بغرنج روزهای اول بکاهند، اما عجله برای عادی‌سازی کشور می‌تواند شرایط را به روزهای قبل برگرداند، چون قدرت انتقال این ویروس بسیار بالاست و از سوی دیگر کرونا ویروس چموشی است و از مسئولان حرف‌شنوی ندارد که با دستور و بخشنامه و ابلاغیه فعالیت خود را محدود ‌کند، تنها با سخت‌گیری و حفظ سیاست‌های فاصله‌گیری فیزیکی این ویروس می‌تواند مغلوب شود. بدون شک با آسان‌گیری و عجله برای عادی‌سازی کشور بار دیگر کرونا به مردم لبخندی زهرآگین خواهد زد.

هشدار به بازگشایی مدارس

چند وقت پیش رئیس جامعه روحانیت مبارز تهران نسبت به بازگشایی مدارس هشدار داد و گفت:«اگر در بازگشایی مدارس و ادارات تصمیم عجولانه اتخاذ شود، ممکن است جهش در آمار مبتلایان به کرونا داشته باشیم.» آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی افزود:«آنچه که این روزها مطرح شده و من به طور خاص لازم است ابراز نگرانی جدی در باب آن داشته باشم این است که در مورد بازگشایی مدارس و شروع به کار ادارات و نهادهای دولتی و برپایی اجتماعات قرار است تصمیم‌گیری شود. درست است که این نگرانی وجود دارد اگر این تعطیلی‌ها ادامه داشته باشد خساراتی در پی خواهد داشت، اما باید توجه کرد مهم‌ترین مسئله جان مردم و صیانت از زندگی آن‌هاست. از منظر دینی، اگر جان آدمی به خطر بیفتد حتی واجبات الهی نیز ساقط می‌شوند. در فریضه‌هایی مثل حج، روزه، امر به معروف و نهی از منکر و امثال اینها اگر خطر جانی وجود داشته باشد انسان مومن لازم نیست این فریضه‌‌های واجب دینی را انجام دهد و در واقع از گردن او ساقط می‌شوند. در حال حاضر نیز خطر ویروس کرونا و همه‌گیری آن، مسئله‌ای است که جان مردم را به خطر انداخته و اگر خدای ناکرده در بازگشایی مدارس و ادارات و اجتماعات تصمیم عجولانه و زودهنگام یا نادرستی اتخاذ شود، این خطر بسیار بزرگ وجود دارد که جهش در آمار مبتلایان و افزایش تلفات انسانی داشته باشیم و توسعه بیماری به گونه‌ای شود که نتوانیم آن را جبران کنیم و از مدیریت ما خارج شود.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا