گوناگون

وزیر آلمانی: شرایط کمپ‌های جزایر یونانی مایه ننگ اروپاست

ده‌ها هزار نفر در کمپ‌هایی به سر می‌برند که گنجایش حداکثر ۳۰۰۰ نفر را دارند. وزیر کمک‌های عمرانی آلمان در بازدید از کمپ لسبوس و موریا، تراکم جمعیت و استاندارد زندگی پناهجویان را شرم‌آور خواند…

به گزارش دویچه وله،گرد مولر، وزیر کمک‌های عمرانی آلمان در سفر به جزایر لسبوس و موریا، شرایط ضدانسانی هزاران پناهجو را از نزدیک مشاهده کرده است. او به چشم دیده که چگونه در یکی از این اردوگاه‌ها ۲۰هزار کودک و زن و مرد در محیطی فاقد کمترین امکانات اولیه، در هم می‌لولند.

مولر وضعیت این کمپ‌ها را “شرم‌آور” خواند و خواستار پشتیبانی از ساکنان اردوگاه‌ها و تامین حقوق انسانی آنها شد. او گفت انتقال کودکان به کشورهای اروپایی چاره کار آنها نیست.

اردوگاه‌های جزایر یونانی در اصل برای اسکان سه هزار نفر ساخته شده‌اند. حال جمعیتی هفت برابر این ظرفیت، در آنها شب و روز می‌گذرانند؛ بی آن که حداقل استانداردهای سازمان ملل در اتاقک‌ها، چادرها و سرویس‌های بهداشتی آنها رعایت شده باشد. این وضعیت به ویژه در شرایط شیوع کرونا، غیرقابل تحمل شده است.

یکی از کارکنان یونیسف در شهر بن، در توصیف شرایط بهداشتی فاجعه‌بار موریا گفته است: «در این اردوگاه به ازای هر ۵۰۰ نفر یک دوش و به ازای هر ۱۶۰ نفر یک توالت وجود دارد.»

پیش‌تر، گروهی از پناهجویان مستقر در این اردوگاه‌ها در نامه‌هایی به صدراعظم آلمان و رئیس کمیسیون اروپا، شرایط ضد انسانی کمپ‌ها را توصیف کرده و از این دو خواسته بودند که به دادشان برسند.

در مجموع ده کشور اتحادیه اروپا اعلام آمادگی کره‌اند که حدود ۱۶۰۰ پناهجوی بدون سرپرست و نابالغ را از کمپ‌های یونان پذیرش کنند. دولت آلمان قبول کرده که میزبان ۳۵۰ پناهجوی نابالغ و فاقد سرپرست باشد. سهمیه فرانسه و پرتغال به ترتیب ۳۰۰ و ۲۵۰ نفر تعیین شده است. فنلاند، بلغارستان، ایرلند و لوگزامبورگ نیز در میان کشورهای پذیرنده قرار دارند. پانزده روز قبل و در نخستین گام، ۴۷ کودک و نوجوان از جزایر لسبوس و موریا وارد آلمان شدند که مهلت قرنطینه‌‌شان روز دوشنبه ۴ مه به پایان رسید.

انتقال کودکان راه چاره نیست

روزنامه “راینیشن پست” از قول وزیر کمک‌های عمرانی آلمان می‌نویسد: «وظیفه ما کمک به همه افراد مستقر در اردوگاه‌هاست. خجالت‌آور است که چنین اوضاعی درست وسط اروپا وجود داشته باشد.»

گرد مولر یادآوری کرده که تخلیه اردوگاه‌های یونانی از کودکان، راه حل نیست: «ضرورت تام دارد که واحدهای کوچکی در این اردوگاه‌ها با استانداردهای سازمان ملل و رعایت شئونات انسانی ساخته شوند.»

هنوز تاریخ انتقال سری بعدی پناهجویان نابالغ  به آلمان معلوم نیست. تورستن فرای، معاون فراکسیون بهداشت در پارلمان آلمان می‌گوید: «برلین منتظر است تا سایر کشورهای اروپایی به تعهد خود در این زمینه عمل کنند. پیش از آن، پذیرش جدیدی از یونان انجام نخواهد گرفت.» او طرفین را از پذیرش پناهجویان در مقیاس وسیع برحذر داشته و گفته است: «تنها باید کسانی را منتقل کرد که در اضطراری‌ترین موقعیت قرار دارند؛ وگرنه آمادگی برای میزبانی تضعیف می‌شود.»

تورستن فرای هشدار داده که پذیرش‌های حساب نشده نیز می‌تواند انگیزه‌‌ای برای مهاجرت‌های جدید شود.

کمیسر امور پناهجویان اتحادیه اروپا پیش‌تر گفته که انتقال پناهجویان بی‌سرپرست از جزایر یونانی، همبستگی انسانی در شرایط کروناست. آنها یتیم نیستند اما مجبور شده‌اند زادگاه‌های خود را به تنهایی ترک کنند.

در این میان، سازمان حمایتی/ امدادی SOS در آلمان، پذیرش ۳۵۰ کودک فاقد سرپرست را متناسب با امکانات این کشور ندانسته و از چنین سهمی انتقاد کرده است. سخنگوی این تشکیلات می‌گوید: «خود ما به تنهایی می‌توانیم ۵۰ تا ۱۰۰ اقامتگاه برای این کودکان فراهم کنیم و در صورت لزوم، بیش از این هم قادر به کمک هستیم.»

جزیره لسبوس یونان به جهنم پناهجویان شهرت دارد و اقدام آلمان برای پذیرش ۴۷ کودک، “چکه‌ای‌ آب بر سنگ سوزان” توصیف شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا