فرهنگی

خشونت علیه روزنامه‌نگاران

حدود ۶۰ درصد از روزنامه‌نگاران دست‌کم یک بار در سال گذشته مورد حمله لفظی یا حمله فیزیکی قرار گرفته‌اند. خشونت و نفرت علیه روزنامه‌نگاران در آلمان در حال افزایش است. این حملات عمدتا از سوی نیروهای راستگرا صورت می‌گیرد…

نتایج تحقیقات موسسه‌ای در شهر بیلفلد آلمان که در عرصه بررسی خشونت‌های اجتماعی فعالیت می‌کند، حکایت از افزایش خشونت و نفرت‌پراکنی علیه خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌ها در آلمان دارد.

خبرگزاری کاتولیکی آلمان (KNA) در گزارشی که روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت (ششم مه) منتشر کرده به نتایج تحقیقات موسسه یاد شده پرداخته است.

بر اساس تحقیقات موسسه پژوهش‌های ناظر بر خشونت و مناقشه در شهر بیلفلد آلمان، حدود ۶۰ درصد از خبرنگارانی که در  این نظرسنجی مشارکت کرده‌اند، ظرف ۱۲ ماه گذشته دست‌کم یک بار خشونت و نفرت‌پراکنی علیه خود را تجربه کرده‌اند.

نتایج این تحقیقات که در گزارشی تحت عنوان “نفرت و حمله علیه دست‌اندرکاران امور رسانه‌ای” منتشر شده است، حکایت از آن دارد که ۴۱ درصد از خبرنگاران ظرف سال گذشته بارها شاهد حملات لفظی و فیزیکی علیه خود بوده‌اند.

نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که میزان حمله و نفرت‌پراکنی علیه روزنامه‌نگاران در قیاس با سال ۲۰۱۶ حدود ۲۰ درصد آفزایش یافته است.

در این نظرسنجی ۳۲۲ روزنامه‌نگار مشارکت کرده‌اند. مشارکت روزنامه‌نگاران و دست‌اندرکاران امور رسانه‌ای در این نظرسنجی به شکل داوطلبانه و بدون الزام فاش کردن هویت‌‌شان صورت گرفته است.

افزایش خشونت علیه روزنامه‌نگاران

حدود ۶۷ درصد از کسانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند بر این باورند که حملات و نفرت‌پراکنی علیه فعالیت‌های خبرنگاری افزایش یافته است.

بر شمار پست‌های انتقادی و همچنین نفرت‌پراکنانه در شبکه‌های اجتماعی علیه خبرنگاران افزوده شده است. حتی برخی از خبرنگاران شخصا به طور فیزیکی مورد حمله قرار گرفته‌اند.

تحقیقات موسسه یاد شده حکایت از آن دارد که حدود ۱۶ درصد از روزنامه‌نگاران در سال گذشته دست‌کم یک بار در شبکه‌های اجتماعی تهدید به مرگ شده‌اند.

حدود نیمی از روزنامه‌نگارانی که در این نظرسنجی مشارکت کرده‌اند گفته‌اند که حملات لفظی و فیزیکی آشکارا متوجه شخص آن‌ها بوده است. بخش دیگر گفته‌اند  که حملات بیشتر متوجه رسانه‌ای بوده که این خبرنگاران برای آن‌ها فعالیت می‌کرده‌اند.

شماری از خبرنگاران گفته‌اند که یا در شبکه‌های اجتماعی یا از طریق پست الکترونیکی مورد تهدید جانی قرار گرفته‌اند.

حملات و نفرت‌پراکنی علیه خبرنگاران عمدتا توسط نیروهای راست‌افراطی صورت گرفته است.

موضوعاتی همچون مهاجرت، پناهجویان و گزارش‌هایی درباره حزب پوپولیست “آلترناتیوی برای آلمان” از جمله مسائلی بوده‌اند که عمدتا به نفرت‌پراکنی و حمله به خبرنگاران میدان داده‌اند.

کریستوفر هب‌بکر، دادستان فعال در مرکز جنایات و بزهکاری سایبری در شهر کلن در همین رابطه خواستار تشدید مجازات ناظر بر حملات و نفرت پراکنی علیه خبرنگاران شده و معتقد است که تنها از طریق تشدید این مجازات‌ها می‌توان با چنین روندی مقابله کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا