گوناگون

بی‌انگیزه‌گی مردم و دلایل آن

آنها با این شعار که ایران را به ژاپن اسلامی تبدیل کنند و نفت را بر سر سفره مردم ببرند، بیشترین منابع درآمدی را در راستای سردادن شعارهای پوپولیستی هدر دادند.

آرمان ملی، غلامرضا انصار: مسأله‌ای که امروز کشور با آن مواجه است، تنها شیوع یک بیماری و تبعات اقتصادی آن نیست. بلکه اعتماد عمومی کمی صدمه دیده و جامعه تمایل کافی به مشارکت فعال در اداره امور ندارد.

مردم دچار بی‌تفاوتی سیاسی شده‌اند و اعتماد، به اصالت دو جریان موجود در کشور چه اصولگرایان و چه اصلاح‌طلبان کم شده، به این دلیل که در بی‌اعتمادی موجود بین مردم، اصلاح‌طلبان و اعتدالیون همواره به برنامه‌ها و حرکت‌های اصولی متکی بوده‌اند که منطبق با داده‌های علمی بین‌المللی است.

در مقابل در جریان اصولگرا شاهدیم بخش قابل توجهی از آنها قدرت را در اختیار داشتند و همواره به عنوان سدی برابر اجرای برنامه‌های تحول‌گرایانه اصلاح‌طلبان بودند. از این رو شاهدیم همه شعارهای مردم پسند، اخلاقی و علمی که در انتخابات چه در مجلس و چه در دولت غیراصولگرا و غیر پوپولیست مطرح شد عملا اجازه اجرای سیاست‌ها یا عملی شدن شعارها به آن داده نشد.

از سوی دیگر جریان اصولگرا به ویژه گروه‌های تندرو درون جریان اصولگرا که در حال حاضر قدرت را در دست دارند، بیشتر به شعارهای پوپولیستی و مقطعی توجه دارند. درآمد دولت‌های نهم و دهم با توجه به درآمدهای رویایی نفتی، از کل دوران استخراج و صادرات نفت بیشتر بوده است. آنها با این شعار که ایران را به ژاپن اسلامی تبدیل کنند و نفت را بر سر سفره مردم ببرند، بیشترین منابع درآمدی را در راستای سردادن شعارهای پوپولیستی هدر دادند. از این رو عملا هیچ حاصلی برای کشور نداشتند. این عملکرد باعث شده که متاسفانه مردم به هر دو جریان بدبین شده و اعتماد خود را به اصالت این دو جریان از دست بدهند.

اگر ما اصالت را بخواهیم تعریف کنیم بدین معناست که نخواهیم دلی را بشکنیم. بنابراین انجام دادن این کارها اصالت است که متاسفانه مردم این اصالت را در دو جریان در حد انتظار شاهد و ناظر، نیستند. اگر انتخابات مجلس یازدهم را نگاه کنیم، خواهیم دید که در بسته‌ترین شرایط سیاسی اتفاق افتاد و مشارکت کمتر از ۲۰ درصد را در انتخابات تهران رقم زد. در واقع اقلیتی از جامعه به کاندیداهای موجود رأی دادند.

از سوی دیگر شوراها و نهادهای متعدد، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در ارتباط با مسائل قانونی انجام می‌دهند و عملا مجلس از آن جایگاه و منزلت خود کمی فاصله گرفته است. اقتصاد ما به این دلیل دچار مشکل است که رقابتی نیست. در سیاست نیز رقابت متوازن وجود ندارد. از این رو در چنین شرایطی وقتی زیباترین شعارها هم داده می‌شود خواهیم دید که این شعارها جنبه علنی و تحقق پیدا نخواهد کرد یقینا باید عنصر رقابت را در همه عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ایجاد کنیم. وقتی رقابت جدی باشد بین خوب و خوب‌تر، طبیعی است که مردم خوب‌تر را انتخاب می‌کنند اما وقتی رقابت نباشد، انتخاب بین بد و بدتر است. مثلا در دوره گذشته مجلس، دوستان اصلاح‌طلب گفتند ما مجبور بودیم برای لیست امید بین بد و بدتر انتخاب کنیم. طبیعی است که بین بد و بدتر باید انتخاب کرد آن رقابت، رقابت سازنده‌ای و مطلوبی برای همگان نیست.

علاوه بر بحران تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری که در کشور داریم با بحران و فاجعه کرونا نیز روبه‌رو هستیم. این بحران، شرایطی را در جامعه ایجاد کرد که دنیا را باید به دو قسمت تقسیم کرد. جهان قبل از کرونا و پس از کرونا. طبیعی است که با بحران جدی اقتصادی و کشنده‌ای روبه‌رو هستیم که در آینده، بخش قابل توجهی از صنایع موجود را به طور کلی از رده خارج می‌کنیم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا