از هر دری سخنی

پرونده یک انتخابات چه زمانی بسته می‌شود؟

مرجعی نداریم که به تصمیمات شورای نگهبان ورود کند.

آرمان ملی، نعمت اجمدی: از نظر حقوقی رسیدگی به مسائل مربوط به نماینده‌ها بعد از پایان رای‌گیری در این نهاد تصریح نشده و وقتی اعتبارنامه نمایندگان را بررسی می‌کنند، به مسائل مربوط به نماینده‌ها هم رسیدگی می‌شود که آیا مواردی هست که نماینده مزبور تخلفی کرده و اعتبارنامه‌اش ابطال شود. باید به این مساله واقف بود که انتخابات در چه محدوده زمانی آغاز شده و تمام می‌شود. یعنی از کِی تا کِی را انتخابات می‌گویند؟

اصل ۹۹ می‌گوید نظارت بر انتخابات با شورای نگهبان است، اما سوال این است که زمان انتخابات کِی هست؟ از روزی که نام‌نویسی می‌کنیم تا روزی که رای‌گیری می‌شود و بعد نتیجه رای‌گیری به وزارت کشور می‌رود و وزارت کشور به شورای نگهبان می‌فرستد و شورای نگهبان صحت انتخابات را تائید می‌کند. اگر صحت انتخابات را تائید کرد دیگر وظیفه شورای نگهبان به اتمام می‌رسد؟

ظاهرا این نگاه وجود دارد که این وظیفه‌ای مداوم است. این امر باعث می‌شود اگر چنین تصویری از شرح وظایف این نهاد داشته باشیم، با اصل موضوع کمی تداخل پیدا می‌کند. یعنی حکمی که شورای نگهبان داده نهایی است. اما ظاهرا با این عمل حکم نهایی ابرازشده توسط خودش را همیشه قابل نقد و فسخ می‌داند.

حال اینکه اگر هر نماینده‌ای هر عملی انجام داده باشد مجلس باید زمانی که اعتبارنامه فرد را مورد بررسی قرار می‌دهد، عنوان کند که درست یا نادرست است. به نظر می‌رسد وقتی که دفتر انتخابات بسته می‌شود، دیگر قانونگذار برای امری که مختومه شده حق بیشتری قائل نشده است. تائید مدرک تحصیلی به وزارت علوم برمی‌گردد که به یک موسسه مجوز فعالیت داده و دانشجو گرفته است.

الان اگر بخواهید یک فروشگاه کوچک تاسیس کنید و یک کارمند داشته باشید بدون مجوز چه می‌کنید؟ آیا می‌شود یک موسسه شروع به تدریس تحصیلات تکمیلی کند و مجوز نداشته باشد؟ اصلا شدنی است؟ اگر این اتفاق افتاده، گناه این فرد چیست؟ اینجا مقصر وزارت علوم است.

سوال دیگر اینکه مگر مدرکی که فرد به وزارت کشور ارائه داده را استعلام نگرفتند؟ آیا فردی می‌تواند ورقه مجهولی را ارائه دهد و مورد پذیرش واقع نشود و بعد از مدتی عنوان شود که اعتبار ندارد؟ کار از نظر شکلی ایراد دارد. یعنی روزی که نام‌نویسی کرده همین مدرک را داشته که به وزارت کشور ارائه داده و به هیات اجرائی و هیات نظارت ارجاع شده و در نهایت هم مورد تائید واقع شده و در انتخابات شرکت کرده و رای آورده است. شورای نگهبان هم صحت مدارک را احراز کرده است. به هر حال لازم است اگر مساله‌ای وجود دارد، بررسی و رفع شود چرا که نمی‌توان از دایره قانون فراتر رفت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا