اخبار

اقتصاد بیمار و مردم بی پناه

در سال های اخیر دخالت نهادهای انگلی و در رأس آن‌‌ها دخالت علی خامنه‌ای در آشفتگی و از هم پاشیدگی امور اقصتادی و برنامه ریزی کشور نقشی مؤثر داشته و بودجه ۹۹ نیز از این قاعده مستثنا نیست. دولت با حدود ۱۵۰هزار میلیارد تومان کسری بودجه روبه‌روست و می‌خواهد با خصوصی‌سازی‌ها و شرکت دادن صندوق سرمایه‌گذاری‌ها در بازار بورس نقدینگی در دست مردم را برای جبران کسری بودجه جذب کند. وزیر اقتصاد می‌گوید این اقدام نه برای تأمین کسری بودجه که برای کوچک‌سازی دولت انجام می‌شود….
هنگامی‌که می‌گوییم اقتصاد بیمار در جامعۀ استبدادزده، انواع و اقسام آفت‌ها و بلایا، مانند شیوع بیماری کرونا، فشار و خفقان، بیکاری، گرانی، دزدی، فساد، شیوع مواد مخدر، امروزی دشوار و فردایی تاریک را باید درنظر آورد و همۀ آن‌ها را با هم آمیخت و تصوری کلی پیدا کرد که ما برای صرفه‌جویی آن را در اصطلاح “استبداد دینی” خلاصه کرده‌ایم. دولت در لایحه بودجه سال آینده پیشنهاد کرده بود در صورتی که منابع دولت از محل صادرات نفت خام،‌ میعانات گازی، و صادرات گاز به سقف تعیین شده نرسد، دولت اجازه دارد این اختلاف را از محل حساب ذخیره ارزی جبران کند که در اختیار خامنه‌ای است.

جالب‌توجه است که فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی جمهوری اسلامی در یک برنامه رادیویی درباره عرضه سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار بورس گفت:«واگذاری‌های اخیر برای تأمین کسری بودجه دولت نیست، این واگذاری‌ها در راستای کوچک‌سازی دولت است.»تردیدی نیست که لایحۀ بودجۀ سال ۹۹، فقر و تنگدستی، بیکاری و دربدری را تشدید خواهد کرد.

دژپسند کنارکشی دولت از تصدیگری اقتصادی را به‌منظور بهبودی فضای کسب‌وکار دانست و گفت این اقدام می‌تواند از طریق واگذاری‌ها انجام گیرد.

به‌گفته او در روش واگذاری دارایی‌های دولت «تجدیدنظر اساسی» صورت گرفته است و «واگذاری‌ها تا جایی که امکان دارد از طریق بورس انجام خواهد شد». دژپسند بورس را «محیطی شفاف، شیشه‌ای و کاملاً رقابتی» توصیف کرد.

با واگذاری‌های اخیر دولت، شاخص بورس تهران بیش از دو ماه در مسیر صعودی قرار گرفت و هر روز رکورد تازه‌ای به جا گذاشت. دولت از این وضعیت استقبال کرد و با عرضه سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بانک‌ها با تخفیف ویژه به‌دنبال تحریک آن‌چه که نقدینگی‌های سرگردان مردمی می‌خواند به تالار بورس است. این در حالی است که دولت از تأمین درآمد نفتی و مالیاتی پیش‌بینی‌شده و تخصیص بودجه ناتوان است، با دست‌کم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه روبه‌روست و شیوع ویروس جدید کرونا وقوع بحران اقتصادی را محتمل‌تر از قبل کرده است. رکود اقتصادی از یک سو و سیر صعودی و کاذب شاخص بورس دو پدیده متناقض در شرایط کنونی اقتصاد ایران هستند.

وزیر اقتصاد اعلام کرد که باقیمانده سهام دولت در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات و شرکت‌های بیمه البرز و اتکایی امین در قالب صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز واگذار خواهد شد. پیش از این، واگذاری سهام این بانک‌ها و شرکت‌ها ۱۴ اردیبهشت در نظر گرفته شده بود.

دژپسند معتقد است که عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری آثار پولی و مالی منفی ندارد. او در این‌باره گفت:«این نوع واگذاری عین مردمی کردن اقتصاد است که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم مورد توجه جدی قرار گرفته است.»

وزیر اقتصاد آزادسازی سهام عدالت را هم عامل «گشایش در کار مردم» و «رونق هر چه بیشتر بازار سرمایه» دانست و گفت:«با آزادسازی سهام عدالت حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به ارزش بازار سرمایه افزوده شده است.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ۹ اردیبهشت جاری با صدور ابلاغیه‌ای با درخواست حسن روحانی، رئیس ‌جمهوری ایران برای «آزادسازی» و «عرضه» سهام عدالت موافقت کرد و به دولت دستور داد تا هرچه سریع‌تر آیین‌نامه و مقررات لازم برای قیمت‌گذاری و عرضه سهام عدالت در بورس را فراهم کند.

سازمان خصوصی‌سازی ایران برای فراهم کردن شرایط عرضه سهام عدالت سامانه اینترنتی را برای صاحبان سهام عدالت آماده کرد تا آن‌ها مشخص کنند خودشان مدیریت سهام را برعهده می‌گیرند یا آن را به شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام بسپارند.

به گفته علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی‌سازی دارندگان سهام عدالت از سهام ۳۶ شرکت بورسی و ۱۴ شرکت غیربورسی برخوردار خواهند شد و یک ماه برای نام‌نویسی در سامانه فرصت دارند.

وزیر اقتصاد معتقد است که «آزادسازی» سهام عدالت «در یکی از بهترین زمان‌های ممکن اتفاق افتاد چون ویروس کرونا زندگی اقشار مختلف جامعه را تحت تأثیر خود قرار داده است».

دولت از آغاز سال جدید برای تحریک بازار نخست ۱۰ درصد سهام شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی) را عرضه کرد. عرضه سهام صندوق‌های قابل معامله در دستور کار قرار داد. روحانی دستور داده عرضه سهام شرکت‌های بزرگ بیشتر شود. هیئت وزیران واگذاری سهام قابل معامله صندوق‌های سرمایه‌گذاری را تصویب کرده است.

به گزارش زمانه، فرهاد دژپسند پیش از این در ۱۳ اردیبهشت شیوه واگذاری سهام دولتی را «بهترین شکل خصوصی‌سازی» خوانده بود. او ارزش سهام قابل واگذاری دولت در این عرضه را بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی واگذاری سهام دولت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری را «مغایر اصل ۴۴ قانون اساسی» که بر خصوصی‌سازی تأکید دارد دانسته و اعلام کرده بود که این اقدام موجب کاهش درآمدهای دولت خواهد شد. دولت اما در قانون بودجه امسال واگذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری را پیش‌بینی کرده بود.

عرضه شتابان سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ذخیره و شرکت‌های دولتی در بورس در کنار برنامه دولت برای اصلاح قوانین تأمین اجتماعی و واگذاری مدارس و درمانگاه‌ها به بخش خصوصی در میانه بحران‌های  اقتصادی موجود و آتی هرچند که منفعت سوداگران و سرمایه‌داران را تضمین می‌کند اما به‌گفته احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده سابق مجلس، «تاراج دارایی‌های ملت  پس از چپاول اموال ملت به اسم خصوصی‌سازی» است که زندگی را بر تهیدستان و حتی طبقه متوسط سخت‌تر خواهد کرد.

روز سه‌شنبه ١۶ اردیبهشت پس از مدت‌ها پیشروی، شاخص بورس تهران ١٠٨۵ واحد نزول کرد تا دستیابی به شاخص کل یک میلیونی به تأخیر بیفتد.

یک اقتصاددان: آزادسازی سهام عدالت تسکین موقت است، مشکلات اقتصادی مردم را حل نمی‌کند

کامران ندری کارشناس اقتصادی درباره تأثیرات آزادسازی سهام عدالت بر اقتصاد و معیشت مردم گفت: «آزادسازی سهام عدالت به طور موقت می‌تواند یک قدرت خریدی را بسته به قیمت سهام برای دارندگان این نوع سهام فراهم کند. اما نمی‌توان انتظار داشت که آزادسازی این سهام، مشکلات اقتصادی اکثریت مردم را حل کند.»
این اقتصاددان رشد صعودی و کاذب شاخص بورس را طبیعی ندانست و افزود: «اگر این صعودهای پی در پی منجر به ایجاد حباب و ترکیدن آن شود، همه منتفعان این بازار تحت تأثیر قرار می‌گیرند و ضررهای زیادی می‌بینند.»
او با بیان این‌که بورس بدون بهبود وضعیت اقتصادی در حال رشد است، افزود: «به مردم توصیه می‌کنم که در این شرایط سپرده پس‌انداز بلندمدت بانکی نداشته باشند.» علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ۹ اردیبهشت جاری با صدور ابلاغیه‌ای با درخواست حسن روحانی، رئیس ‌جمهوری ایران برای «آزادسازی» و «عرضه» سهام عدالت موافقت کرد و به دولت دستور داد تا هرچه سریع‌تر آیین‌نامه و مقررات لازم برای قیمت‌گذاری و عرضه سهام عدالت در بورس را فراهم کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا