اجتماعی

۲۰ میلیون نفر در روستا زندگی می‌کنند

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان این که ۲۶ درصد جمعیت کشور در روستاها زندگی می کنند گفت: از سال ۶۵ الی ۹۵ حدود ۱۳ هزار روستای کشور، خالی از جمعیت شده اند اما از سال ۹۶ تاکنون با رشد جمعیت جوان در روستاها مواجه بوده ایم.

به گزارش تسنیم، محمد امید در استودیو گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: در حال حاضر حدود ۲۰ میلیون نفر روستایی و تقریبا یک میلیون نفر عشایر در کشور داریم که چیزی حدود ۲۶ درصد جمعیت کشور را شامل می شوند.

او ادامه داد: ۲۶ درصد از جمعیت کشور در ۶۲ هزار آبادی و روستا ساکنند که ۳۹ هزار روستا بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارند و ۲۳ هزار روستا دارای جمعیتی کمتر از ۲۰ خانوار می باشد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان این آمار می توان گفت تقریباً کمتر از ۲/۶ درصد ازجمعیت روستایی در مناطق کمتر از ۲۰ خانوار ساکنند و ۹۷/۴ درصد از جمعیت روستایی در آبادی های دارای بالای ۲۰ خانوار زندگی می کنند.

امید با بیان اینکه جمعیت روستایی کشور در سال ۹۸ کاهشی نبود افزود: از سال ۶۵ الی ۹۵ حدود ۱۳ هزار روستای کشور، خالی از جمعیت شده اند اما بر اساس آمار ثبت شده از سال ۹۶ تاکنون با رشد جمعیت جوان در روستاها مواجه بوده ایم.

وی از اتصال روزانه ۱۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات در دولت فعلی خبر داد و افزود: در حال حاضر به صورت هفتگی ۴۱ روستا به شبکه گاز روستایی متصل می شوند به گونه ای که تا این لحظه ۹۰ درصد از روستاهای کشور از خدمات گاز رسانی برخوردارند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: در خصوص شبکه آبرسانی هم به صورت هفتگی ۳۰ روستا به شبکه آبرسانی روستایی و آب آشامیدنی کشور متصل می شوند.

حجت ورمزیاری عضو هیات علمی دانشگاه تهران در سوی دیگر این برنامه گفت: براساس سیاست های برنامه ششم توسعه باید به نرخ رشد اقتصاد هشت درصد برسیم امابر اساس آمار سال ۲۰۱۷ نرخ رشد اقتصادی ایران ۲/۳ درصد بوده احتمالا اگر آمار سال ۲۰۲۰ تدوین شود نرخ رشد اقتصادی ایران بدتر هم خواهد بود.

او با بیان اینکه جهش تولید هر کشور باید از طریق رشد بنگاه های کوچک و خرد شکل بگیرد افزود: با توجه به دست فرمان فعلی اقتصادی در کشور،​ نمی توانیم خلاء های موجود را پر و به رشد اقتصادی هشت درصد برسیم در خصوص اشتغال روستایی هم پس از فعالیت های جهاد سازندگی، اقدامات چشم گیری نداشته ایم.

معاون توسعه روستایی و منطق محروم کشور گفت: دیر به فکر موضوع اشتغال روستایی افتاده ایم.

محمد امید همچنین افزود:​ در حال حاضر با طرح ایجاد اشتغال روستایی دو هدف اشتغال و واگذاری اختیارات اقتصادی به شهرستان های مطبوع را دنبال می کند.

او ادامه داد: در طرح اشتغال روستایی، بخشی به واگذاری اختیارات اقتصادی به شهرستان ها اشاره دارد که طبق آن، ادارات ذیربط در شهرستان ها می توانند پس از تصویب طرح مورد نظر آن طرح را از بودجه تحت اختیارشان بهرمند گردانند در حقیقت تخصیص های مالی هر طرح در شهرستان ها بر عهده کمیته تشخیص مستقر در هر شهرستان می باشد.

ورمزیاری عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در سوی دیگر استودیو گفت: تا این لحظه طبق آمار ۸۲ درصد بودجه طرح های پرداختی به افراد حقیقی و ۱۸ درصد آن به اشخاص حقوق که می توانستند در راه اندازی حرفه و اشتغال موثر باشند پرداخت گردیده، مضاف به آن، ۷۹ درصد تسهیلات پرداختی تاکنون به افراد دیپلمه و زیر دیپلمه پرداخت شده و اشتغال دانش بنیان و دانش آموختگان نادیده گرفته شده است.

او ادامه داد: تا پایان مرحله چهارم تخصیص های ایجاد اشتغال که شامل حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان می باشد، حدود ۲ هزار و چهارصد و هشتاد نفر به تنهایی ۴۴ درصد وام های پرداختی را از آن خود کرده اند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت:​ این در حالی است که جمعیت فعال اقتصادی ما در سال ۹۷ حدود هفت میلیون نفر بوده است حال نکته جالب اینکه مبالغ وام های دریافتی این دو هزار و خرده ای نفر حدود نیم میلیارد تومان بوده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا