از هر دری سخنی

به مناسبت ۷۵- مین سالگرد پیروزی برفاشیسم، تاریخ فراموش نخواهد شد!

م. چابکی: فاجعه جنگ جهانی دوم واقعیت است. پیروزی بر فاشیسم با ارزش های انسانی، صلح، آزادی وعدالت اجتماعی همچنان اعتبار تاریخی دارد.

همه ساله مردم ضد فاشیسم کشورهای جهان در راس آن روسیه ودیگرجمهوریهای سابق شوروی روز ۹ماه می، جشن پیروزی بر فاشیسم را برگزار می کنند. نظر به اینکه اتحاد شوروی تخریب گردید و سیستم جهانی سوسیالیستی وجود خارجی ندارد ولی این کشورها ۹ ماه می را با زیبا ترین مراسم، جشن را در میدان اصلی و خیابانهای شهر برگزار می کنند. رسانه های دولتی رادیو وتلویزیونها با پخش وسیع برنامه های هنری وکنسرت جوانان و زنان هنرمند با باز پخش اسناد وفیلم های قهرمانی های مردم این سرزمین، از خود گذشتگی وفدا کاریهای پارتیزانها وسربازان وفرماندهان ارتش سرخ برای درس آموزی به جوانان بعنوان جشن میهنی ارائه می دهند.
امسال مصادف است با بحران اپیدیمی ( کووید – ۱۹) این کشورها با تمام محدودیت ها به اشکال مختلف با کاربرد اینترنتی و جشن های تصویری تلویزیونی وبرگزاری کنسرت و پخش وسیع برنامه های هنری را، به اجرا در میاورند. گارد جوان با قدردانی به بازمانده های جنگ با نثار گل و اهدای هد یه به محل زندگی آنان رفته وجشن را به منازل آنها بارمغان میاورند. و گروه مارش پیروزی به محل های ممکن رفته و برای بازماندگان آهنگ می نوازند و سرود می خوانند.
رئیس جمهور روسیه ۲۸ آوریل اعلام کرد در ۹ ماه می به افتخار پیروزی بر فاشیسم رژه هوایی با حضور هواپیماها و بالگردها برگزار می شود. درعصر این روز در مراکز شهرهای روسیه مراسم نور و فشفشه به افتخار سالگرد پیروزی برپا خواهد گردید. ولادیمیر پوتین تأکید کرد هرچند مردم روسیه این جشن را در قرنطینه خانگی در رابطه با شیوع کرونا برگزار خواهند کرد، اما تمام مراسم برنامه ریزی شده از جمله رژه در میدان سرخ مسکو و راهپیمایی “هنگ جاویدان” دیرتر و پس از بهبود اوضاع در رابطه با شیوع بیماری هولناک کرونا و در شرایط کاملا بی خطر برای مبارزان جنگی انجام خواهد شد.
الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس مطابق با شرایط کشور خود به افتخار ۷۵- مین سالگرد پیروزی بر فاشیسم مسئولان دیگر کشورها را درشرکت مراسم رژه درمینسک دعوت نمود. وی گفت: “ما طبق معمول رژه خود را برگزار می کنیم” این پاسخ به کشورهائی بود که بدلایل ویروس کرونا از دولت بلاروس خواسته بودند مراسم رژه را لغو کند. وی تأکید کرد ما کشوری هستیم که فاشیسم را از سرزمین خود پاک کرده ایم و برخی از رؤسای جمهوری ها را نیز دعوت کرده ایم. اکنون در بسیاری از کشورها به دلیل شیوع ویروس و قرنطینه اعمال شده این بیماری همه گیر بعنوان عامل سیاسی نیز استفاده می شود.
با گرامیداشت ۷۵ – مین سالگرد پیروزی در ۹ ماه می ۲۰۲۰، بیانیه مشترک احزاب کمونیست و کارگری جهان با امضاء نمایندگان کشورهای جهان از جمله حزب توده ایران در تاریخ ۰۶/ ۰۵/ ۲۰۲۰ انتشار یافت.
امروز کمونیست ها با احساس مسئولیت از نقش اصلی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در شکست نازیسم که منجر به ۱۰۰ میلیون مجروح وازبین رفتن ۷۴میلیون انسان که ۲۷ میلیون شامل مردم اتحاد شوروی بودند و درکشور بلاروس از هرسه شهروند یک کشته بجا ماند، و این یاد آور جنایت فراموش ناشدنی ونابخشودنی فاشیسم هیتلری می باشد.
امسال با توجه به بحران برخاسته از ایپدیمی (کووید- ۱۹) و تلاش همگا نی برای زدون فاجعه دیگر که عواقب پس از آن گرسنگی و مرگ میلیارد انسان را طبق آمار رسمی سازمان جهانی کار در بردارد، امپریالیسم آمریکا، ناتو، و کشورهای اتحادیه اروپا با متفقین خود, سیاست محاصره و تجاوز علیه کشورها را با هزینه های نظامی دنبال می کنند. دونالد ترامپ فاشیسم قرن بیست ویکم و وارث همان جریانهای هار سرمایه است که با نخستین سخنرانی دیدگاه حکمفرمای خود را درجهان آغاز کرد، مرگ میلیون ها انسان اهمیت تجاری برایش دارد.
قطعنامه های ضد کمونیستی اتحادیه اروپا و تلاش برای جعل تاریخ با همسان نشان دادن سوسیالیسم با هیولای ضد بشری فاشیسم، سرزنش ناعادلانه سرمایه داران بزرگ و دولت هایی که به آنان خدمت می کنند، و در توجیه احیای فاشیسم با تخریب بناهای یاد بود نقش آزادکننده ارتش سرخ را نمونه (اکراین) با زدودن تاریخ همراه ساخته اند. مردم صلح دوست جهان نمی توانند صفحات خونینی را که تا به امروز توسط سرمایه داران هار انحصار طلب دنبال می شود به فراموشی تاریخ بسپارند.
اتحاد نیروهای ضد فاشیسم در شرایط کنونی ضروری است هنر دمکراسی، فعال نمودن توده ها در این فراخوان جهانی علیه نئوفاشیسم است.
م. چابکی ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ برابر با ۰۷/۰۵/ ۲۰۲۰

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا