گوناگون

کرونا؛ دغدغه‌های ما با هیچ جای دنیا قابل مقایسه نیست!

با شیوع ویروس کرونا رکورد دیگری در جهان به نام ایران ثبت شد:اظهارات پزشکان متخصص در کشور که با نهادهای بین المللی در مورد علم پزشکی در ارتباط اند: در ارتباط با کرونا در ایران بیشترین میزان مرگ و میر کادر درمان در جهان را به نسبت جمعیت داشته است….

پیش تر معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی از درگذشت چهار متخصص بیهوشی بیمارستان مسیح دانشوری در اثر ابتلا به کرونا خبر داده بود.

وی با بیان این‌که متخصصان بیهوشی جزو چند رشته‌ای در پزشکی هستند که تماس بسیار نزدیک و طولانی با مبتلایان دارند، گفت: متاسفانه آمار خیلی بالا است. در یکی از بیمارستان‌ها از هفت متخصص بیهوشی، هر هفت نفر مبتلا شدند.سخنگوی وزارت بهداشت دولت حسن روحانی،در یک گفتگوی تلویزیونی میزان حقوق خود را عنوان کرد که واکنش‌های کاربران بسیاری را به دنبال داشت.

به گزارش اسپوتنیک، کیانوش جهانپور با حضور در یک برنامه تلویزیونی و در پاسخ به سوال مجری که دستمزد شما چقدر است؟ از موقعیت شغلی خود و میزان حقوقی دریافتی‌اش صحبت کرد و گفت: «فیش حقوقی من هفت میلیون و هشتصد هزار تومان است.»

این پاسخ علاوه بر اینکه خانم بازیگر مهمان حاضر در برنامه را شگفت‌زده می‌کند با واکنش‌های کاربران نیز همراه می‌شود.

کاربران بسیاری معتقدند حقوق دریافتی و درآمد سخنگوی وزارت بهداشت بسیار بیشتر از چیزی است که او عنوان کرده است.

این کاربران با بیان اینکه با هفت میلیون تومان نمی‌توان در تهران زندگی کرد و ظاهر آراسته ایشان این موضوع را عنوان می‌کند که درآمد بیشتری دارند و ممکن است در فیش حقوقی ایشان این مبلغ نوشته شده باشد اما اگر حق همسر، اولاد، مسکن، ماموریت و موارد دیگر را به آن اضافه کنند یقینا بیشتر از چیزی می‌شود که ایشان مطرح کرده‌اند.

جمعی از کاربران نیز به بخش‌های دیگر این گفتگو اشاره می‌کنند که کیانوش جهانپور از بزرگترین دغدغه‌اش صحبت می‌کند و نگران اینست که مبادا کرونا پیاده‌روی اربعین را لغو کند. (فیلم زیر)

این کاربران ضمن اظهار تاسف از این موضوع، عنوان می‌کنند در حالیکه باید سلامتی مردم جامعه در اولویت باشد مسئولین ما به فکر راهپیمایی ۲۲ بهمن، روز قدس و اربعین هستند. کاربران بسیاری از این موضوع خشمگین هستند و با کنایه عنوان می کنند که دغدغه‌های مسئولین بهداشت جمهوری اسلامی با هیچ جای دنیا قابل مقایسه نیست.

شمار مبتلایان کرونا در ایران به بیش از ۱۰۳ هزار نفر رسید
آمار رسمی مبتلایان به کرونا درسراسر جهان تاظهر پنج‌شنبه به بیش از ۳ میلیون و ۸۳۶ هزارنفر و شمار جان باختگان آن به بیش از ۲۶۵ هزار نفر رسید. آمریکا با بیش از ۱ میلیون و۲۶۳ هزار مبتلا همچنان در صدر رتبه‌بندی جهانی کشورهای گرفتار با کووید۱۹ قرار دارد و شمار قربانیان این بیماری در این کشور نیز به بیش از ۷۴ هزار نفر رسیده است.
ایالات متحده آمریکا با بیش از ۱ میلیون و۲۶۳ هزار مبتلا همچنان در صدر رتبه‌بندی جهانی کشورهای گرفتار با کووید۱۹ قرار دارد و شمار قربانیان این بیماری در این کشور نیز به بیش از ۷۴ هزار نفر رسیده است.

در اروپا برخلاف کشورهایی همچون اسپانیا، ایتالیا و فرانسه که از کاهش سرعت ابتلا به این بیماری سخن می‌گویند، روسیه اکنون به کانون این بحران تبدیل شده است. تنها در ۲۴ ساعت منتهی به پنج‌شنبه بیش از ۱۱ هزار نفر در روسیه به کرونا آلوده شده و ۸۸ نفر نیز جان باخته‌اند.

کرونا در ایران

وزارت بهداشت ایران آمار رسمی مبتلایان به کووید۱۹ را ۱۰۳ هزار و ۱۳۵ نفر و آمار قربانیان را ۶ هزار و ۴۸۶ نفر اعلام کرد.

بنا بر اعلام رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی این وزارتخانه، طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر پنج‌شنبه ۶۸ نفر در ایران در اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند.

پایان قرنطینه در پایتخت گرجستان از هفته آینده

گرجستان اعلام کرده است که از روز دوشنبه ۱۱ مه، قرنطینه تفلیس پایتخت را پایان می دهد و فروشگاهها می توانند به تدریج کارشان را از سر بگیرند.جورجی گاخاری، نخست وزیر گرجستان اعلام کرده است که قرنطیه شهر روستاوی که از شهرهای بزرگ گرجستان به شمار می رود از روز پنجشنبه ۱۴ مه برداشته می شودشیوع کرونا در گرجستان اندک گزارش شده است و تاکنون تنها ۶۱۵ مورد ابتلا به کووید-۱۹ در این کشور شناسایی شده است. تاکنون نیز تنها ۹ نفر جان‌باخته‌اند.

کرونا در سوئد؛ تعداد جان‌باختگان از ۳ هزار نفر عبور کرد

با فوت ۹۹ نفر در روز پنجشنبه، تعداد جان‌باختگان در اثر بیماری کووید-۱۹ در سوئد به ۳۰۴۰ نفر رسید.تعداد کل مبتلایان به این بیماری در سوئد به بیش از ۲۴ هزار نفر رسیده است.سوئد در مواجه با شیوع کرونا، رویکرد به مراتب نرمتری نسبت به دانمارک، نروژ و فنلاند اتخاذ کرده است و بیشتر مدارس، مغازه‌ها و رستوران‌ها در این کشور باز هستند و این کشور مبنای مبارزه با شیوع کرونا را بر اساس اقدامات داوطلبانه، فاصله اجتماعی و رعایت بهداشت متمرکز کرده است.میزان مرگ و میرها در سوئد نسبت به جمعیت، به مراتب بیشتر از دانمارک، نروژ و فنلاند است، کشورهایی که مقاماتشان رویکرد سختگیرانه‌تری برای مبارزه با شیوع کرونا اتخاذ کرده‌اند.

افزایش تعداد مبتلایان در روسیه به بیش از ۱۷۷ هزار نفر

روند افزایش تعداد مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ روز پنجشنبه روسیه را در جایگاهی بالاتر از فرانسه و آلمان قرار داده است.روسیه روز پنجشنبه بیش از ۱۱ هزار مورد ابتلای جدید به کووید-۱۹ را اعلام کرده است و با بیش از ۱۷۷ هزار مورد ابتلا در طبقه بندی کشورها در جایگاه پنجم قرار گرفته است.تعداد جان‌باختگان نیز با اضافه شده ۸۸ مورد جدید در روز پنجشنبه، به ۱۶۲۵ نفر بالغ شده است. به گزارش رویترز نیمی از کل جان‌باختگان در روسیه، در شهر مسکو فوت کرده‌اند.سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو گفته است که تحقیقات نشان می دهد تعداد واقعی مبتلایان در مسکو حدود ۳۰۰ هزار نفر است.مقامات مسکو اعلام کرده‌اند که تعداد پروندها به شدت در حال افزایش‌ است زیرا تعداد تست‌ها را در مسکو افزایش داده ایم. روسیه اعلام کرده است که بیش از ۴.۸ میلیون تست کرونا تاکنون انجام داده است.شهردار مسکو گفته است که علیرغم گسترش عفونت، علائم دلگرم‌کننده‌ای مشاهده می کنیم زیرا تعداد افرادی که در دو هفته گذشته در مسکو بستری شده‌اند تثبیت شده است و روز پنج‌شنبه تعداد بیشتری از بیمارستان مرخص شده‌اند.روسیه قرار است از روز سه‌شنبه آینده ۱۲ مه، قرنطینه را برای برخی از مشاغل بردارد. روسیه اعلام کرده است که از ۱۲ مه هر کسی که از وسایل نقلیه عمومی استفاه کند باید ماسک و دستکش داشته باشد.شهروندان روسیه اکنون در ششمین هفته قرنطیه به سر می برند.

کرونا در افغانستان؛ با شناسایی ۱۷۱ مورد جدید تعداد مبتلایان به ۳۵۶۳ نفر رسید

بر اساس آمار رسمی منتشر شده، بیش از ۳۵۰۰ نفر تاکنون درافغانستان به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند. همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۱۷۱ مورد جدید ابتلا نیز شناسایی شده است.تعداد جان باختگان این بیماری نیز تاکنون ۱۰۶ نفر اعلام شده است.به گفته دکتر وحید مجروح، سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان، بیشتر مبتلایان به کووید-۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته به هرات با ۴۵ مورد، کابل ۳۴ مورد و پکتیا با ۱۸ مورد اختصاص دارند.

فرانسه برنامه پایان قرنطینه را بعد از نزدیک به ۲ ماه قرنطینه کامل اعلام می کند

ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه قرار است روز پنجشنبه برنامه مرحله‌بندی شده پایان قرنطینه در فرانسه را اعلام کند.فرانسه نزدیک به دو ماه است که در قرنطینه کامل قرار دارد و فعالیت‌های اقتصادی در این کشور به شکل قابل توجهی تعطیل شده‌اند.تهیه نقشه شیوع ویروس کرونا که مناطق مختلف را به مناطق قرمز (شیوع و ریسک بالا) ، مناطق نارنجی (شیوع و ریسک متوسط) و مناطق سبز (شیوع و ریسک کم) تقسیم بندی کرده است احتمال در اعلام پایان قرنطینه در فرانسه نقش بازی کنند.فرانسه قرار است روز دوشنبه ۱۱ مه (چهار روز دیگر) پایان قرنطینه در کشور را اعلام کند با این حال پایان قرنطینه برای همه مناطق فرانسه به یک شکل نخواهد بود، همچنین امکان مسافرت تنها در شعاع یکصد کیلومتری مجاز خواهد بود.در ارتباط با بازگشایی مدارس، ابتدا مدارس پیش دبستانی و دبستان‌ها باز خواهد شد و تصمیم گیری برای مدارس راهنمایی و دبیرستان به بعد موکول خواهد شد.

پاکستان؛ پایان قرنطینه از روز شنبه علی رغم روند افزایشی ابتلا به کووید-۱۹

عمران خان، نخست وزیر پاکستان از پایان قرنطینه در پاکستان از روز شنبه خبر داده است.این تصمیم در حالی گرفته شده است که ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در پاکستان همچنان روندی افزایشی دارد.عمران خان روز پنجشنبه گفت که این تصمیم به این دلیل گرفته شده است که تعداد زیادی از افراد فقیر و کارگران در این کشور دیگر نمی توانند در شرایط قرنطینه زنده بمانند و باید کار کنند.در پاکستان تاکنون بیش از ۲۴ هزار نفر به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند و ۵۶۴ نفر نیز جانشان را از دست داده اند. با این حال روند ابتلا در پاکستان در حال افزایش است و تنها در روز پنجشنبه ۱۵۲۳ مورد جدید ابتلا شناسایی شده است.

فرماندار سائو پائولو:‌ ما باید با دو ویروس مبارزه کنیم: کرونا و بولسونارو

‌ژوان دورو، فرماندار سائو پائولو که ثروتمندترین ایالت برزیل به شمار می رود گفته است که ما در برزیل باید با دو ویروس مبارزه کنیم: ویروس کرونا و بولسونارو.

فرماندار سائو پائولو پیش از بحران شیوع کرونا از متحدان ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل بود با این حال اختلاف بر سر چگونگی مدیریت شیوع ویروس کرونا در برزیل، آنها را از هم جدا کرده است

فرماندار سائو پائولو در سطح ایالت قرنطینه وسیع به اجرا گذاشته است اما رئیس جمهوری برزیل می گوید تنها اقشار آسیب‌پذیر در خانه بمانند و مشتاق آن است که افراد به محل کار خود برگردند.

بولسونارو به کرات خطر شیوع ویروس کرونا را کم اهمیت جلوه داده است و ماه گذشته حتی به تظاهرات ضد قرنطینه پیوست و در ویدیویی که از او منتشر شد در حال سرفه کردن بدون پوشاندن دهانش دیده شد.

چین: همچنان پشتیبان سازمان جهانی بهداشت هستیم

دولت چین ضمن محکوم کردن اتهاماتی که از سوی ایالات متحده آمریکا علیه پکن مطرح شده است، اعلام کرد که همچنان پشتیبان تلاش‌های سازمان جهانی بهداشت برای شناسایی منشاء ویروس کرونا است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا طی روزهای گذشته چین را بارها به عدم شفافیت در موضوع کرونا و عدم اطلاع رسانی به موقع که باعث شیوع جهانی آن شید، متهم کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا