حقوق بشر

سومین عضو گروپ‌یوروم بر اثر اعتصاب غذا جان باخت!

ابراهیم گوکچک عضو گروه سوسیالیست یوروم در بیمارستان جان باخت. او با درخواست هوادارانش و به امید اینکه وکلایش مجوز برگزاری کنسرت برای گروپ یوروم را بگیرند، اعتصاب غذا را بعد از ۳۲۲ روز شکسته بود. وکلایش درخواست برگزاری کنسرت را رسما به مراجع رسمی ترکیه تحویل داده‌ بودند…

پیش از این هلین بولک و مصطفی کوجاک دو عضو دیگر این گروه موسیقی چپ گرا بر اثر اعتصاب غذا جانشان را از دست داده بودند. اعضای گرو‌پ‌یوروم با درخواست‌هایی از جمله لغو ممنوعیت کنسرت‌های گروپ یوروم، بیرون آمدن نام موزیسین‌های این گروه از لیست سیاه، پایان فشارها بر اعضای مرکز فرهنگی گروپ یوروم و آزادی اعضای زندانی این گروه دست به اعتصاب غذای نامحدود زده بودند.

محدودیت‌های اخیری که دولت ترکیه برای گروپ‌یوروم به وجود آورده، اگرچه شدیدتر از قبل هستند اما می‌توان آن‌ها را ادامه فشارهای پیشین بر این گروه موسیقی دانست. برای نمونه می‌توان به انواع و اقسام بگیر و ببندهایی اشاره کرد که تنها یک آهنگ این گروه به نام «جمو» برای اعضای گروه و هوادارانش به همراه داشت.

برآمدن راست‌گرایی اسلامی در ترکیه و سرکوب خواسته‌های آزادی‌خواهانه از طریق ایجاد محدودیت برای مخالفان در حوزه‌های مختلف باعث شده در سال‌های اخیر گروه‌های مخالف، به ویژه نیروهای چپ و هواداران سوسیالیسم تحت فشارهای شدیدی قرار بگیرند.

لینک ترانه ای از گروه یوروم ترکیه همراه با صدایی از ابراهیم گوکچک

صدای ابراهیم گوکچک

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا