گوناگون

قطار خونین هند: کشتار کارگران فصلی

در هند کارگران فصلی به‌دلیل بحران کرونا بیکار می‌شوند. آن‌ها با از دست دادن منبع درآمد خود به خانه‌های خود بازمی‌گردند. در یک حادثه خونین قطار از روی کارگرانی که هنگام بازگشت به خانه‌های خود روی ریل به خواب رفته بودند، عبور کرد و دست‌کم ۱۶ نفر از کارگران کشته شدند….

به‌گفته مقامات هند، این حادثه در شهر اورانگ‌آباد واقع در ایالت ماهاراشترا هند رخ داد و کارگرانی که جان خود را از دست دادند در حال بازگشت به روستاهای خود بودند.

در هفته‌های اخیر به دلیل تعطیلی‌ها و محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری ویروس جدید کرونا در هند، ده‌ها هزار کارگر روزمزد در پی از دست دادن شغل خود پای پیاده از شهرهای بزرگ به خانه‌های خود بازگشته‌اند.

سازمان راه‌آهن هند جمعه ۱۹ اردیبهشت / ۸ مه اعلام کرد که راننده قطار باری پس ازآن‌که متوجه شد افرادی بر روی ریل خوابیده‌اند تلاش کرد قطار را به موقع توقف کند اما این تلاش‌ بی‌نتیجه ماند.

دولت محلی ایالت ماهاراشترا در بیانیه‌ای گفت ۱۶ کارگر در این حادثه جان باختند و دو نفر زخمی شدند.

پیوش گویال، وزیر راه‌آهن هند پس از این رویداد در توئیتر نوشت: «من هم‌اکنون خبر غم‌انگیز درباره کارگرانی که زیر قطار رفتند را شنیدم، عملیات نجات در حال انجام است.»

این وزیر گفته که دستور داده است تحقیق درباره این حادثه انجام شود.

بر اساس گزارش پلیس، کارگران برای یک شرکت فولاد کار می‌کردند و با پای پیاده در حال بازگشت به روستای خود در ایالت همجوار مادیا پرادش، واقع در مرکز هند بودند.

به‌گفته یک افسر پلیس آن‌ها تمام شب پیاده‌روی کرده و خسته شده بودند و به همین دلیل روی ریل به خواب رفته بودند. یک مقام محلی نیز گفته است به دلیل تعطیلی‌ها، آن‌ها انتظار نداشتند که قطاری از آن‌جا عبور کند.

به‌دلیل محدودیت‌ها، فعالیت وسایل حمل و نقل عمومی در هند به حالت تعلیق درآمده است و کارگران مهاجر که به خانه می‌روند اغلب برای رسیدن به مقصد خود باید مسافت‌های طولانی را پیاده طی کنند.

دولت این محدودیت‌ها را تا ۱۷ ماه مه تمدید کرده است.

به گزارش سایت زمانه، مخالفان و فعالان می‌گویند دولت برای بازگرداندن شهروندان هند از خارج از کشور هواپیماهایی تدارک دیده در حالی که کارگران مهاجر را با آذوقه و پولِ کم در شهرهای بزرگ رها کرده است.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند از بروز این حادثه ابراز تأسف کرد و خواستار رسیدگی به آن شد. او در توئیتر نوشت: «تمام کمک‌های مورد نیاز ارائه خواهد شد.»

راهول گاندی، رهبر حزب کنگره ملی، حزب اصلی اپوزیسیون، مرگ کارگران مهاجر را تأسف آور خواند و گفت: «ما باید از نحوه برخورد با سازندگان کشور خود شرمنده باشیم.»

در یک هفته گذشته، برخی از دولت‌های ایالتی که با‌ فشار افکار عمومی روبه‌رو شدند برای بازگرداندن کارگران مهاجر قطارها و اتوبوس‌هایی تدارک دیدند.

بسیاری از کارگران برای بازگشت به خانه‌های خود در گرمای شدید مسافت‌های طولانی را از طریق مزارع و جنگل‌ها طی می‌کنند.

شبکه راه‌آهن هند یکی از بزرگترین شبکه‌ها در جهان است و روزانه حدود ۲۳ میلیون مسافر دارد.

وقوع تصادف در این شبکه سراسری رایج است و بیشتر آن‌ها بر اثر عدم نگهداری مناسب خطوط راه‌آهن و خطای انسانی رخ می‌دهند.

یک گزارش دولتی در سال ۲۰۱۲، مرگ هر سال ۱۵ هزار مسافر در حوادث راه‌‌آهن هند را «قتل عام» توصیف کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا