گوناگون

شاخص بورس ۷ رقمی شد

رئیس سازمان بورس: مسیر اصلی جهش تولید از بازار سرمایه می‌گذرد سخنگوی سهام عدالت: خبرهای خوب بورس درراه است…

اشاره: شاخص کل در بازار بورس روز گذشته با افزایش ۴۲ هزار و ۲۹۴ واحد رکورد زد و شاخص کل برای نخستین بار به رقم یک‌میلیون و ۲۰ هزار واحد رسید و ۷ رقمی شد. رئیس سازمان بورس در مورد رشد شاخص بورس گفت: این میزان پول که به بازار سرمایه آمده به هر جای دیگر می‌رفت، تورم‌زا بود. وی می‌گوید: مسیر اصلی جهش تولید از بازار سرمایه می‌گذرد و به بنگاه‌ها و هلدینگ‌ها توصیه کرد که از فرصت طلایی پیش‌آمده استفاده کنند. از سوی دیگر سخنگوی سهام عدالت از دارندگان سهام عدالت خواست تا سهام خود را نفروشند و نگه‌دارند. اهمیت عرضه سهام بنگاه‌های دولتی در بورس این است که به‌تدریج حجم دولت کوچک می‌شود و مالکیت دولت به افراد حقیقی و حقوقی منتقل می‌شود. این اتفاق در صورت تداوم می‌تواند میلیون‌ها ایرانی را صاحب‌سهم در بنگاه‌ها کند. از سوی دیگر حدود ۵۰ میلیون نفر سهام عدالت را در اختیاردارند که این سهام نیز متعلق به شرکت‌های دولتی است و به افراد حقیقی منتقل‌شده است.

فرصت بی‌نظیر رشد اقتصادی
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بابیان اینکه برخی سعی می‌کنند رشد بازار سرمایه را زیر سؤال ببرند، اظهار کرد: اینکه سرنوشت شاخص بورس چه می‌شود، به تحولات آینده بستگی دارد. حسن قالیباف اصل در نشست خبری «ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت» بابیان این‌که بازار سرمایه به مانی برای مردم برای سرمایه‌گذاری تبدیل‌شده است، گفت: این میزان پول به هر سمت دیگری برود باعث تورم در جامعه می‌شود. اما زمانی که وارد بازار سرمایه می‌شود باعث رونق خواهد شد. سهامدار عمده سهام را عرضه می‌کند و از پولی که جمع می‌کند می‌تواند پروژه‌ای جدید آغاز کند. این‌ روزها وقتی صحبت از رشد بازار سرمایه می‌شود، برخی سعی می‌کنند آن را زیر سؤال ببرند. سازمان بورس نمی‌تواند جلوی کسی را بگیرد، ناظر بازار بر بازار نظارت می‌کند؛ ماسال‌ها تلاش کردیم سفره بازار سرمایه بزرگ شود و مسئولیت با خود سرمایه‌گذار است. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تأکید بر این‌که سرنوشت شاخص بورس به تحولات آینده بستگی دارد، اظهار کرد: قیمت هر سهم بر اساس انتظارات مشخص می‌شود. درواقع عرضه و تقاضا در بازار قیمت را مشخص می‌کند. در حال حاضر باید به افزایش قیمت‌ها در بازار سرمایه به‌عنوان یک فرصت برای بنگاه‌های اقتصادی نگاه کرد. قالیباف با تأکید بر این‌که بازار سرمایه فرصت بی‌نظیری را برای رشد اقتصاد ایجاد کرده است، اظهار کرد: بنگاه‌ها باید از این فرصت استفاده کنند. این‌که برخی قیمت‌ها بی‌رویه بالا می‌رود، مسئولیتش با سرمایه‌گذار است که سهمی را ارزان نخرد. وی با اشاره به شعار سال جاری عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی عنوان جهش تولید را برای امسال انتخاب کرده است و اصل اولیه تولید تأمین مالی است که فرصت آن در حال حاضر در بازار فراهم بوده است. درواقع مسیر اصلی جهش تولید از بازار سرمایه است و من توصیه می‌کنم بنگاه‌ها و هلدینگ‌ها از این فرصت استفاده کنند.

صدور ۳۰ میلیون کدبورسی برای مشمولین سهام عدالت
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از صدور ۳۰ میلیون کد بورسی برای مشمولین سهام عدالت خبر داد.
به گزارش ایسنا، حسن قالیباف اصل در نشست خبری ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت با بیان اینکه تعداد مشمولین سهام عدالت حدود ۵۰ میلیون نفر است، اظهار کرد: این به این معنی است که ۵۰ میلیون سهام‌دار جدید به بازار سرمایه اضافه می‌شود. ۴۹ شرکت در پرتفوی سهام عدالت هستند که شامل ۳۶ شرکت بورسی و ۱۳ شرکت غیربورسی می‌شود. ارزش شرکت‌های بورسی ۴۹۰ هزار میلیارد تومان است. ۳۰ شرکت سرمایه‌گذار استانی هستند که سهام‌دار ۱۳ شرکت غیربورسی محسوب می‌شوند.قالیباف در ادامه با بیان این که تعداد مشمولان سهام عدالت حدود ۵۰ میلیون نفر است، اظهار کرد: این به این معنی است که ۵۰ میلیون سهام‌دار جدید به بازار سرمایه اضافه می‌شود.

شاخص‌های مثبت
بر اساس معاملات دیروز بیش از ۶ میلیارد و ۵۹۵ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۰۱ هزار و ۱۸ میلیارد ریال دادوستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۱۱ هزار و ۲۴۶ واحد افزایش به ۳۱۹ هزار و ۳۸۱ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با هفت هزار و ۴۶۲ واحد رشد به ۲۱۱ هزار و ۹۱۲ واحد رسیدند. شاخص آزاد شناور نیز ۵۲ هزار و ۶۲۵ واحد، شاخص بازار اول ۳۱ هزار و ۵۵۹ واحد و شاخص بازار دوم ۸۲ هزار و ۹۵۶ واحد افزایش داشتند. علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با دو هزار و ۷۹۹ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس (فارس) با دو هزار و ۶۳ واحد، پتروشیمی پارس (پارس) با یک هزار و ۹۸۸ واحد، ملی صنایع مس ایران (عملی) با یک هزار و ۹۷۴ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تأمین (تاپیکو) با یک هزار و ۸۲۱ واحد، توسعه معادن و فلزات (ومعادن) با یک هزار و ۵۹۳ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با یک هزار و ۳۱۵ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

شاخص‌های منفی
در مقابل نماد سرمایه‌گذاری خوارزمی (وخارزم) با ۸۶ واحد، شیشه همراه (کهمدا) با ۴۹ واحد، بیمه ملت (ملت) با ۳۱ واحد، صنایع آذرآب (فاذر) با ۲۸ واحد، عمران و توسعه فارس (ثفارس) با ۲۵ واحد با تاثیر منفی بر شاخص همراه بود.
نمادهای پربیننده
برپایه این گزارش، دیروز نماد بانک ملت، فولاد مبارکه اصفهان، بانک تجارت، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، ملی صنایع مس ایران، سرمایه‌گذاری خوارزمی و گلوکوزان در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.
گروه شیمیایی هم در معاملات دیروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۵۸۲ میلیون و ۹۰۱ هزار برگه سهم به ارزش ۱۱ هزار و ۷۳۵ میلیارد ریال دادوستد شد.

وضعیت شاخص فرابورس
شاخص فرابورس نیز بیش از ۳۶۴ واحد افزایش داشت و بر روی کانال ۱۱ هزار و ۵۱۳ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار دو میلیارد و ۳۹۵ میلیون برگه سهم به ارزش بیش از ۴۴ هزار و ۹۳۷ میلیارد ریال دادوستد شد.دیروز نمادهای سرمایه‌گذاری صبا تأمین (صبا)، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)، پتروشیمی تندگویان (شگویا)، سهامی ذوب آهن اصفهان (ذوب)، فولاد هرمزگان جنوب (هرمز)، تولید نیروی برق دماوند (دماوند) و فرابورس ایران (فرابورس)‌ تاثیر مثبت بر شاخص این بازار را داشتند.همچنین نماد گروه تولید برق عسلویه مپنا (بمپنا)، اعتباری ملل (وملل)، پخش البرز (پخش)، تجارت الکترونیک پارسیان کیش (تاپکیش)‌ و آسیاسیر ارس (حآسا) با تاثیر منفی بر شاخص این بازار همراه بودند.

سهام عدالت را نگه دارید
«حسین فهیمی»، سخنگوی سهام عدالت در نشست خبری ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت که در وزارت امور اقتصادی و دارایی بابیان اینکه خبرهای خوب دیگری نیز درراه است، گفت: این تصمیمات در مرحله فعلی برای کسانی است که قصد خرید دارند و اخبار در خصوص تکالیف و اقدامات فروشندگان سهام عدالت یا کسانی که قصد نگهداری این سهام رادارند، در مراحل بعد اعلام خواهد شد. اگرچه هرگونه تصمیم در خصوص سهام عدالت بر عهده مشمول و بر اساس توانمندی و دانش و تشخیص اوست، اما توصیه ما نگهداری سهام و نفروختن آن است.
وی با اشاره به افزایش مراکز احراز هویت گفت: هم‌اکنون مراکز احراز هویت به ۲ هزار مرکز ارتقا یافته است و دیگر تجمع انبوه مراجعه‌کنندگان را در مقابل بانک‌ها و دفاتر پیشخوان دولتی نمی‌بینیم.
فهیمی تأکید کرد: تلاش و هدف‌گذاری ما این است که برای تمام مشمولان بدون جابه‌جایی و مراجعه، خدمات لازم فراهم شود، برای افرادی که قصد خرید دارند، طبیعتاً مسیر ورود به بازار سرمایه همان سامانه سجام است. اما اگر افرادی قصد فروش یا نگهداری دارند، کار خاصی لازم نیست انجام دهند و تنها باید به سایت خصوصی‌سازی مراجعه و اطلاعات هویتی خود به‌ویژه تلفن همراه خود را به‌روزآوری کنند.
به گفته فهیمی، تا هشتم خرداد ۹۹ به این کدهای بورسی دارایی تخصیص پیدا خواهد کرد و بعدازآن با تمرکز بیشتر به‌سوی استیفای حقوق مشمولان پیش خواهیم رفت.سخنگوی آزادسازی سهام عدالت، ورود این مشمولان به بازار سرمایه را فرصتی تاریخی برشمرد که زیرساخت‌ها، محیط حقوقی و فضای کسب‌وکار را در کشور متحول خواهد کرد.فهیمی در ادامه با اشاره به تحول در نحوه احراز هویت مشمولان اظهار داشت: در هفته جاری احراز هویت غیرحضوری مشمولان سهام عدالت انجام می‌شود.سخنگوی سهام عدالت بابیان اینکه هم‌اکنون اطلاعات هویتی ۵۰ میلیون نفر از مشمولان در اختیار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است، افزود: تا امروز بیش از ۳۵ میلیون کد بورسی نیز صادرشده که در آینده دارایی در آن قرار خواهد گرفت.وی بابیان اینکه خبرهای خوب دیگری نیز درراه است، یادآور شد: البته این تصمیمات در مرحله فعلی برای کسانی است که قصد خرید دارند و اخبار در خصوص تکالیف و اقدامات فروشندگان سهام عدالت یا کسانی که قصد نگهداری این سهام رادارند، در مراحل بعد اعلام خواهد شد.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا