فرهنگی

سینما و معضل هنرمندان

بسیاری از منتقدان و نظریه‌پردازان، و در اساس، در تعریفی که از سینما ارائهٔ می‌شود، سینما را هنر هفتم می‌نامند، هنری که، درعین‌حال، در بسیاری از آفرینش‌هایش ترکیبی از شش هنر دیگر است. سینما به‌دلیل اتکای به صنعت و فن و ابزارهای فنی، به هنر قرن بیستم معروف شده است. کرونا نشان داد ساز و کار اداره‌ سینما آمادگی مواجهه با بحرانی بزرگ را ندارد ضعف مالی بنیادین خانه‌ سینما و اصناف آن، بزرگ‌ترین مانع درراه خدمت‌رسانی به اعضا است کانون فیلم‌نامه‌نویسان سینمای ایران ضمن مطالبه ایجاد سازوکار حمایتی نسبت به تضعیف اجماع صنفی در خانه‌ سینما هشدار داد…
به گزارش ستاره صلح، کانون فیلم‌نامه‌نویسان سینمای ایران در پی اتفاقات صنفی و درون خانواده‌ای سینما پس از وقوع کرونا، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به آنچه تلاش‌های ساختارشکنانه برای تضعیف اجماع صنفی در خانه‌ سینما می‌داند هشدار داد و خواستار ایجاد سازوکار حمایتی فراتر از ظرفیت‌های موجود از سوی نهادهای مسئول برای اعضای خانواده‌ سینما شد.

متن بیانیه‌ کانون فیلم‌نامه‌نویسان سینمای ایران به شرح زیر است: «ترکیب تهی از معنای «در این برهه‌ حساس»، با حاکمیت مرگ‌بار بیماری کووید-۱۹، معنایی واقعی پیداکرده و به شکلی همگانی و بدون تبعیض، همه‌ انسان‌ها در «برهه‌ای حساس» قرارگرفته‌اند. موقعیتی که می‌توان آن ‌را بزرگ‌ترین بحران اقتصادی و اجتماعی جهانی که می‌شناسیم نامید؛ ناگوارترین سناریوی ممکن، سقوط تمدن انسانی به ژرفای پرتگاهی‌ است که برآورد و گمانه‌ عواقب زیان‌بار آن هنوز غیرممکن است. سینما به‌عنوان یک هنر-صنعت، چنان با شالوده‌های جهان مدرن آمیخته که سرنوشتش به فرازوفرود این موقعیت جهانی بستگی تام دارد.

باوجود این‌که تمامی مشکلات و معایب ساختاری سینمای ایران پیش از همه‌گیری بیماری، همچنان به‌جای خود باقی‌مانده، اما مدیریت سینما در این دوران، اهمیتی نزدیک به مرگ و زندگی یافته است. کانون فیلم‌نامه‌نویسان سینما در این روزهای تلخ که زندگان آن بهار و مردگانش تعزیتی ندارند، بر حفظ هماهنگی و هم‌گرایی میان همه‌ اصناف سینما و مدیریت آن در «خانه سینما»، به‌عنوان تنها گزینه‌ معقول و ممکن تأکید می‌کند و هر نوع تلاش ساختارشکنانه را به ضرر سینما می‌داند. کووید-۱۹ نشان داد سازوکار اداره‌ سینما آمادگی مواجهه با بحرانی بزرگ را ندارد.

بحث ناتوانی افراد نیست؛ صحبت بر سر ناکارآمدی آشکارشده‌ سیستم اداری موجود است. نه شورای مرکزی کانون فیلم‌نامه‌نویسان، نه بقیه صنوف و نه هیئت‌مدیره‌ خانه‌ سینما نتوانستند حمایتی درخور از اعضای خود بکنند. این ناتوانی چیزی فراتر از خواست قلبی و اراده‌ی افراد است؛ ضعف مالی بنیادین خانه‌ سینما و اصناف آن، بزرگ‌ترین مانع درراه خدمت‌رسانی به اعضا است.  اکنون‌که هم دانشمندان و هم متولیان بهداشت کشور، هشدار تداوم و بازگشت متوالی این بیماری را داده‌اند، لازم است سازوکار حمایتی فراتر از ظرفیت‌های موجود برای اعضای خانواده‌ سینما اندیشیده شود تا جهان پیش رو، بهتر، شریف‌تر و خردمندانه‌تر محقق شود. بدیهی‌ است کرده‌های نیک و بد ما در این روزهای ناگزیر، برای داوری ناگزیر ثبت خواهند شد و هیچ حسابی بدون تسویه شدن باقی نخواهد ماند.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا