اخبار

آیا نرمش قهرمانانه دیگری در راه است؟

همزمانی توییت رهبر ایران و اعلام آمادگی محمدجواد ظریف در خصوص انجام مذاکرات در هر سطحی، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال مذاکره ایران و آمریکا را تقویت کرد. آیا نرمش قهرمانانه دیگری در راه است؟

از توییت خامنه‌ای تا نامه ظریف

یورونیوز- رهبر ایران روز جمعه ۱۹ اردیبهشت در حساب توییتری خود امام حسن، دومین امام شیعیان را به خاطر آنچه او «تن دادن به صلح» نامید، شجاع‌ترین چهره تاریخ اسلام خواند.

رهبر ایران پیشتر و در دوران مذاکرات هسته‌ای در روایتی تاریخی، از سیاست‌های فرزند ارشد علی‌ابن ابی طالب تقدیر کرده و در همان زمان تئوری نرمش قهرمانانه را طرح کرد. بعد از آن بود که روند مذاکرات میان ایران و آمریکا سرعت بیشتری پیدا کرد و در نهایت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ انجامید.

برخی از ناظران سیاسی تقدیر دوباره رهبر ایران از شخصیت مذهبی محبوب خود را نشانه‌ای احتمالی از وقوع مذاکرات میان ایران و آمریکا قلمداد کردند.

آقای خامنه‌ای البته این اظهار نظر خود را به مناسبت سالگرد تولد دومین امام شیعیان به اشتراک گذاشته است. صفحات او در شبکه‌های اجتماعی عموما به مناسبت‌های مذهبی، بخشی از اظهارنظرهای او را در رابطه با آن شخصیت خاص به اشتراک می‌گذارند.

«من معتقدم امام حسن مجتبى شجاع‌ترین چهره‌ى تاریخ اسلام است.
ایشان حاضر شد خود را و نام خود را در میان دوستان نزدیکش، فداى مصلحت واقعى کند و تن به صلح دهد، براى اینکه دیدبانى اسلام و حفاظت از قرآن و هدایت نسلهاى آینده‌ى تاریخ را در موقع خود انجام دهد.»

نامه ظریف به دبیرکل سازمان ملل

همزمان روز شنبه ۲۰ اردیبهشت محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم در نامه‌ای خطاب به دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد ایران آماده است برای احیای برجام به گفتگو در هر سطحی ادامه دهد.

بخش اعظم نامه مفصل وزیر خارجه ایران خطاب به آنتونیو گوترش انتقاد از رفتارهای آمریکا طی سالیان اخیر در قبال توافق هسته‌ای با ایران است. آقای ظریف در بخش پایانی نامه خود می‌نویسد: «من از سازمان ملل متحد مصرانه می‌خواهم که دولت ایالات متحده را در قبال رفتارهای یکجانبه و غیرمسئولانه که اعتبار شورای امنیت سازمان ملل متحد و تمامیت منشور سازمان ملل را شدیدا به چالش می‌کشد، پاسخگو سازد.»

آیا مذاکره‌ای جدید در راه است؟

زیتون- تحریم‌های جدید آمریکا در کنار بحران اقتصادی حاصل از بیماری کرونا٬ ایران را بیش از پیش تحت فشار قرار داده است؛ حتی بدتر از دور گذشته تحریم‌ها که منجر به مذاکرات هسته‌ای شد.

از روزی که دونالد ترامپ از برجام خارج شد تا امروز آیت‌الله خامنه‌ای همواره تاکید داشته است که دیگر به میز مذاکره برنمی‌گردد. او همچنین به تمامی تلاش‌های بین‌المللی برای میانجیگری و ارسال پیام میان تهران و واشنگتن پاسخ منفی داده است. اما از سوی دیگر پیش از آغاز مذاکرات هسته‌ای با کشورهای ۵+۱ نیز به رغم سخنانی که آیت‌الله خامنه‌ای در مخالفت با مذاکره به صورتی علنی عنوان می‌کرد٬ علی‌اکبر ولایتی٬ مشاور رهبر جمهوری اسلامی٬ در عمان با آمریکا به مذاکره نشسته بود؛ امری که با انتقاد رییس جمهوری وقت نیز مواجه شد.

همچنین این روزها از گوشه و کنار زمزمه‌هایی مبنی بر آغاز مذاکره علی شمخانی٬ دبیر شورای عالی امنیت ملی٬ تحت نظر آیت‌الله خامنه‌ای٬ با آمریکا به گوش می‌رسد.

از سوی دیگر امروز (شنبه) محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه٬ نیز در نامه‌ای خطاب به دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد ایران آماده است برای احیای برجام به گفتگو «در هر سطحی» ادامه دهد.

از یک سو وزیر امور خارجه ایران بدون رایزنی با بالاترین سطوح قدرت نمی‌تواند چنین ادعایی را مطرح کند٬ از سوی دیگر همزمانی انتشار این نامه با توییت آیت‌الله خامنه‌ای به گمانه‌زنی‌ها در خصوص «مذاکره مجدد دامن می‌زند.»

این بار نیز ممکن است توییت رهبر جمهوری اسلامی سرآغاز راهی برای توجیه هوادارانش به «نرمش قهرمانانه» جدید باشد.

سیگنال‌های ضعیف مذاکره

العربیه عربستان در گزارشی مدعی شده این توییت به گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال عقب نشینی در برابر فشار‌های آمریکا دامن زده، اما با این همه نمی‌توان سخنان رهبر ایران را با قاطعیت تمام به عنوان نشانه‌ای از پذیرش شرایط سخت وضع شده از سوی ایالات متحده برای آمدن ایران به میز مذاکره ارزیابی کرد.

به گزارش رویداد۲۴ اگرچه در یک سال گذشته دو تبادل زندانی میان دو کشور اتفاق افتاده و به نظر می‌رسد یک تبادل دیگر نیز در راه باشد، اما در موارد قبلی ایران رسما نقش دولت آمریکا در تبادل زندانیان را کمرنگ خوانده است.

عملا به جز سیگنالی که رهبر ایران در توییتر خود نشان داده و مساله مذاکرات بر سر آزادی زندانیان، تمامی ابعاد روابط بین دو کشور روز به روز وخیم‌تر شده است.

دولت ترامپ تحریم‌هایش را از زمان خروج از برجام به شدت تشدید کرده و اقتصاد ایران را تضعیف کرده است. کاخ سفید در جریان شیوع کرونا مانع از دسترسی ایران به کمک‌های بشردوستانه و حمایت‌های مالی بانک جهانی از ایران از طریق اعطای وام شده است.

مایک پمپئو در حال اعمال فشار به شورای امنیت سازمان ملل برای از سر گیری تحریم‌های تسلیحاتی این نهاد علیه ایران بعد از انقضای این تحریم‌ها در ماه اکتبر است.

ایران گام آخر کاهش تعهدات برجامی‌اش را بعد از ترور قاسم سلیمانی برداشته و عملا هیچ محدودیتی برای غنی سازی اورانیوم برای خود قائل نیست. از سوی دیگر پرتاب ماهواره نور در هفته‌های گذشته از سوی آمریکایی‌ها تهدید آشکار قلمداد شده است. همه این موارد نشان می‌دهد فعلا خبری از هیچ مذاکره آشکاری در هیچ سطحی نیست؛ دست‌کم تا زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا