گوناگون

انتخاب را به عهده مردم بگذارید

آیا دو نفر فاسد وارد مجلس شوند بهتر از آن است که ده‌ها اصلح از ورود به مجلس بازبمانند؟

ستاره صبج، اشاره: مجلس دهم در آخرین روزهای کاری خود قانون انتخابات را اصلاح کرد و رد صلاحیت کاندیداها را مشروط به‌حکم قضایی از سوی یک دادگاه صالحه دانست، اما شورای نگهبان این طرح را رد کرد. روزنامه کیهان در واکنش به این مصوبه روز ۱۵ اردیبهشت در یک تیتر نوشت: «انتقام رانده‌شدگان از مجلس با مصوبه بی‌خاصیت». علی مطهری نماینده تهران به این اقدام شورای نگهبان واکنش نشان داد و طی نامه سرگشاده به دبیر شورای نگهبان نوشت: «انتخاب را به عهده مردم بگذارید.» مطهری با انتشار نامه‌ای در کانال اطلاع‌رسانی خود به سخنان آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان واکنش نشان داد و نوشت: «این تفکر را که همه مراحل انتخاب را شما باید انجام دهید، از سرخود بیرون کنید، بخشی از انتخاب را هم به عهده مردم بگذارید. فرضاً دو نفر فاسد وارد مجلس شوند بهتر از آن است که ده‌ها اصلح از ورود به مجلس بازبمانند؛ امیدوارم درروش خود تجدیدنظر کنید.»

بی‌خاصیت کردن احراز صلاحیت داوطلبان

به گزارش ایرنا، آیت‌الله جنتی چهارشنبه گذشته در نطق پیش از دستور خود درباره طرح اصلاح قانون انتخابات که از سوی عده‌ای از نمایندگان مجلس دهم طراحی‌شده است، گفت: «درحالی‌که مدت‌ها و پیش از برگزاری انتخابات اخیر، درباره اصلاح قانون انتخابات فریاد زدیم و مطالبه کردیم، اما مجلس محترم هیچ توجهی به این امر نکرد و حالا و در روزهای پایانی خود تازه به فکر اصلاح قانون انتخابات آن‌هم با این کیفیت افتاده است.»
جنتی با تأکید بر اینکه شورای نگهبان اصلاح قانون انتخابات ناظر به سیاست‌های کلی انتخابات را امری ضروری و واجب می‌داند که باید باکار دقیق و کارشناسی به‌دوراز هیجانات انجام شود، یادآور شد: «بنده حتی پیش از انتخابات در مذاکره‌ای که با رئیس محترم مجلس داشتم به ایشان گفتم که باید اصلاح قانون انتخابات ناظر به سیاست‌های کلی انتخابات باشد، اما متأسفانه طرح اخیر نه‌تنها هیچ نسبتی باسیاست‌های کلی انتخابات ندارد بلکه باهدف بی‌خاصیت کردن احراز صلاحیت داوطلبان طراحی و تصویب‌شده است.»
دبیر شورای نگهبان ابراز امیدواری کرد که مجلس یازدهم با هماهنگی متولیان امر انتخابات همچون وزارت کشور و شورای نگهبان، در فضایی معقول اقدام به اصلاح قانون انتخابات کند.

نظارت بر اساس معیارهای مشخص

علی مطهری در واکنش به اظهارات آیت‌الله جنتی در نامه‌ روز گذشته خطاب به آیت‌الله جنتی نوشت: «در صحبت اخیرتان مطالبی درباره طرح مجلس در خصوص اصلاح قانون انتخابات گفته‌اید که قابل‌تأمل و حاکی از نگاه از بالا به پایین به مجلس است. گویی نه این است که شورای نگهبان صرفاً باید مصوبه مجلس را ازنظر انطباق با شرع و قانون اساسی بررسی و اظهارنظر کند، بلکه نیت خوانی می‌کنید که این طرح باهدف بی‌خاصیت کردن احراز صلاحیت داوطلبان طراحی و تصویب‌شده است.

نماینده مردم تهران افزود: به شما و آقای (عباسعلی) کدخدایی -که از همان ابتدا از این طرح ابراز نگرانی کرد- حق می‌دهم که نگران باشید، چراکه سال‌ها مطلق‌العنان تحت عنوان مبهم «نظارت استصوابی» هر کاری که خواسته‌اید کرده‌اید و اکنون بناست این نظارت بر اساس معیارهای مشخص انجام شود.  مطهری در پاسخ به اظهارات آیت‌الله جنتی که گفته بود مجلس توجهی به اصلاح قانون انتخابات نکرد و حالا در روزهای پایانی خود به فکر اصلاح قانون انتخابات افتاده است، یادآور شد: اولاً مجلس طرح مفصلی در اصلاح قانون انتخابات مجلس ارائه کرد و شمارد کردید. ثانیاً چه فرقی می‌کند مجلس طرحی را در روزهای پایانی ارائه کند یا در روزهای آغازین یا در وسط دوره، شما وظیفه‌دارید منصفانه درباره آن اظهارنظر کنید.  وی درباره این گفته دبیر شورای نگهبان مبنی بر  اینکه باید اصلاح قانون انتخابات ناظر به سیاست‌های کلی انتخابات باشد، اظهار داشت: اتفاقاً این طرح ناظر به همین سیاست‌ها ازجمله حفظ حقوق نامزدها در بررسی صلاحیت‌ها و پاسخگو بودن شورای نگهبان نسبت به عملکرد خود است تا شورای نگهبان که خود را ناظر و عالم به همه اعمال و نیات و معیار عقاید و اظهارنظرهای نامزدها می‌داند پایین بیاید.مطهری درباره بخش دیگری از سخنان آیت‌الله جنتی مبنی بر اینکه اصلاح قانون انتخابات باید باکار دقیق و کارشناسی به‌دوراز هیجانات انجام شود، تأکید کرد: این‌ها را مجلسی‌ها بهتر می‌دانند و عمل می‌کنند. پاسخ دهید چه کرده‌اید که هم اصول‌گرا و هم اصلاح‌طلب، هم رد صلاحیت شده و هم رد صلاحیت نشده در جریان بررسی این طرح در مجلس فریادش بلند بود.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: جالب است که در آخر، مکنون قلبی خود را بروز داده‌اید و آن اینکه گفته‌اید امیدوارم مجلس یازدهم اقدام به اصلاح قانون انتخابات کند، یعنی از پیش مصوبه اخیر مجلس دهم  را رد کرده‌اید و تمایل خود برای اصلاح قانون انتخابات توسط مجلس خودساخته را اعلام کرده‌اید. در این صورت تکلیف شرط عدالت در اعضای شورای نگهبان چه می‌شود؟مطهری یادآور شد: بی‌اختیار به یاد تشرهای امام خمینی به شورای نگهبان افتادم که چگونه جناب‌عالی و امثال جناب‌عالی را از جایگاه خدایی پایین می‌آورد و به حقوق مردم توجه می‌داد. این تفکر را که همه مراحل انتخاب را شما باید انجام دهید، از سرخود بیرون کنید، بخشی از انتخاب را هم به عهده مردم بگذارید. فرضاً دو نفر فاسد وارد مجلس شوند بهتر از آن است که ده‌ها اصلح از ورود به مجلس بازبمانند. امیدوارم درروش خود تجدیدنظر کنید.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا