دیدگاه‌ها

احتمال ‌گفت‌وگو درباره زندانیان

سخنگوی دولت:«بدون هیچ پیش‌شرطی آمادگی برای تبادل همه زندانیان و گفت‌وگو برای آزادی آنان وجود دارد…. وزیر خارجه ما هم اعلام کرد که بدون هیچ پیش‌شرطی آمادگی برای تبادل همه زندانیان و گفت‌وگو برای آزادی آنان وجود دارد، اما این دولت آمریکا بوده که تاکنون از پاسخ‌ خودداری کرده است.»

تهران و واشنگتن در مسیر ارسال سیگنال‌های متناقض

همدلی| آسو محمدی: دولت آمریکا درصدد است تا حلقه تحریم و محاصره ایران را تنگ‌تر کند در عین حال طی چند ماه گذشته تنش بین ایران و آمریکا در بالاترین سطح خود قرار داشته ولی با این حال هنوز سیگنال‌های مثبت بین دو کشور قطع نشده است. بعد از خروج آمریکا از برجام پیش‌بینی می‌شد که مذاکرات متعدد مستقیم بین تهران و آمریکایی‌ها تبدیل به تنش شود که این اتفاق تا حد زیادی رخ داد ولی حالا دوباره سیگنال‌های مثبتی دیده می‌شود.
دیروز سخنگوی دولت از تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا سخن گفت. این سخن در حالی است که بعد از خروج ترامپ از برجام هیچ یک از دو طرف حاضر نشدند پای میز مذاکره بنشینند هرچند که ایران بارها اعلام کرده که درهای مذاکره بسته نشده است بشرط آن که آمریکا به برجام برگردد و البته همه تحریم‌ها را نیز لغو کند. دیروز سخنگوی دولت گفت:«بدون هیچ پیش‌شرطی آمادگی برای تبادل همه زندانیان و گفت‌وگو برای آزادی آنان وجود دارد.» به گزارش ایسنا، علی ربیعی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در گفت‌وگوی آنلاین با برخی رسانه‌ها با اشاره به موضوع تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، اظهار کرد:«از مدت‌ها پیش اعلام کردیم که برای تبادل همه زندانیان ایرانی و آمریکایی آمادگی داریم.» او افزود:«وزیر خارجه ما هم اعلام کرد که بدون هیچ پیش‌شرطی آمادگی برای تبادل همه زندانیان و گفت‌وگو برای آزادی آنان وجود دارد، اما این دولت آمریکا بوده که تاکنون از پاسخ‌ خودداری کرده است.»
ربیعی با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در آمریکا گفت:«امیدواریم که دولت آمریکا در شرایط شیوع بیماری کرونا که جان شهروندان ایرانی در زندان‌های آمریکا را تهدید می‌کند، دولت این کشور سرانجام مراقبت از جان انسان‌ها را به سیاست‌ ترجیح دهد.» سخنگوی دولت ادامه داد: اطلاعاتی داریم که شهروندان ایرانی در زندان‌های آمریکا در شرایط مطلوبی نیستند و به خوبی مراقبت نمی‌شوند و این برای ما نگران‌کننده است. با این حال به نظر می‌آید آمریکا نسبت به گذشته آمادگی بیشتری برای خاتمه دادن به این وضعیت دارد. به همین دلیل اکنون قضاوت نهایی را نمی‌کنیم و موکول می‌کنیم به مشاهده پیشرفت محسوسی که در جریان امور باشد.»
این سخن ربیعی در حالی است که به تازگی نشریه انگلیسی «گاردین» از ابتلای سیروس عسگری، دانشمند ایرانی دربند دولت ایالات متحده به ویروس کرونا خبر داد. گاردین پیش از این خبر داده بود، «مسئولان بازداشتگاه به عمد ماسک و مواد ضد عفونی‌کننده در اختیار زندانیان قرار نمی‌دهند تا بیماری کووید ۱۹ آنها را از پای درآورد» و «این بازداشتگاه همچنین مخالفت کرده که عسگری ماسک محافظتی به‌صورت بزند و با وجود سابقه مشکلات حاد تنفسی، اجازه تهیه ماسک را نیز به وی نمی‌دهد.»سیروس عسگری، استاد دانشگاه و دانشمند ایرانی در حوزه مواد و متالورژی و استاد دانشگاه صنعتی شریف است که در سال ۲۰۱۶ با اتهام دروغین اف‌بی‌آی و به بهانه نقض تحریم‌های آمریکا در بدو ورود به کشوری که تحصیلات دوره دکترای خود را در آنجا گذرانده بود، بازداشت شد.
در همین حال ربیعی درباره سازوکار احتمالی تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا هم توضیح داده و گفته دولت آمریکا از آمادگی ما مطلع شده و ما فکر می‌کنیم نیازی به قرار دادن میانجی نیست، با این حال در صورت موافقت طرف آمریکایی، دفتر حفاظت از منافع ایران نقطه نظرات ما را درباره جزئیات، شامل نحوه و زمان انجام این مبادله به واشنگتن اعلام خواهد کرد. این سخن ربیعی اشاره به این نکته دارد که مذاکرات بین ایران و آمریکا باید به طور مستقیم در این باره جریان داشته باشد چرا که پیش از این در موارد مختلف عمان و یا کشورهای دیگر به عنوان واسطه مذاکرات عمل می‌کردند. ربیعی گفته: ما اعلام کردیم که آمادگی بحث پیرامون آزاد کردن همه زندانیان را داریم، این طرف آمریکایی است که باید در این زمینه اعلام نظر کند و شواهدی درباره تغییر دیدگاه آن‌ها وجود دارد. سخنان ربیعی از طرف دولت ایران توپ مذاکرات را به زمین ترامپ انداخته است. ترامپ پیش از این بارها مدعی شده بود که آماده مذاکره با ایران هست ولی ایرانی‌ها مخالفت می‌کنند.
آمریکا و ایران آذر ماه سال ۹۸ دو شهروند خود که در کشور مقابل زندانی بود را با یکدیگر مبادله کردند که این موضوع دونالد ترامپ را هیجان زده کرد. او پس تمسخر باراک اوباما بار دیگر به طور تلویحی دولت ایران را به مذاکره بر سر مسائل مهمتر تشویق کرد و گفت:«دیدید که ما می‌توانیم با هم به توافق برسیم.» مهم ترین تبادل زندانی بین ایران و آمریکا زمانی رخ داد که مذاکرات برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما در جریان بود. این سخنان ربیعی در حالی است که دو روز پیش محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در نامه ای به دبیر کل سازمان ملل متحد تلاش کرد که فعالیت‌های آمریکا علیه ایران را خنثی کند. آمریکایی‌ها قصد دارند تا دوباره تحریم‌های شورای امنیت را نسبت به ایران اعمال کنند. ظریف در نامه خود هم تلاش کرده تا ایرادات حقوقی به این اقدام را مطرح کند و هم این که یک هشدار سیاسی درباره عواقب وضع تحریم علیه ایران بدهد. او در نامه خود نوشته: هرگونه تحریم یا محدودیت جدید توسط شورای امنیت خلاف تعهدات اساسی داده شده به مردم ایران است. در چنین سناریویی، گزینه‌های ایران، همانطور که قبلاً به اعضای باقیمانده در برجام اطلاع داده شده، قاطع خواهد بود و همه مسئولیت آن بر عهده ایالات متحده و هر موجودیتی خواهد بود که یا به ایالات متحده کمک کرده و یا تلویحا در قبال رفتار غیرقانونی اش سکوت نماید.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا