گوناگون

پیامدهای تحریم‌ها و جنگ اقتصادی؛ بیشتر از جنگ نظامی

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و هم‌حزب‌های جمهوری‌خواه او روابط نزدیک با لابی‌های یهودی دارند و همین لابی‌ها موجب شد که برخلاف تصور غالب که در سال ۲۰۱۶ هیلاری کلینتون را پیروز انتخابات می‌دانستند، ترامپ به ریاست جمهوری ایالات‌متحده برسد.

ستاره صبح، علی بیگدلی؛ به تبع حمایت‌های این لابی‌ها، انتظارات و خواسته‌هایی هم در پی دارد که نتیجه آن را در تصمیماتی مانند حمایت ترامپ از انتقال پایتخت اسرائیل به بیت‌المقدس و ضمیمه شدن بلندی‌های جولان به خاک اسرائیل می‌توان مشاهده کرد. خروج آمریکا از برجام که اکنون دو سال از آن گذشته را هم در همین راستا می‌توان تحلیل و ارزیابی کرد. برجام که به‌عنوان یک توافق مهم بین‌المللی میان هفت‌کشور و با همراهی چند نهاد بین‌المللی ازجمله سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و… منعقد شده بود، تحت‌فشار همین لابی‌ها برهم خورد؛ زیرا نفوذ منطقه‌ای ایران، تهدیدی برای اسرائیل به شمار می‌رفت.

به هر ترتیب خروج آمریکا از برجام از منظر اخلاق سیاسی اقدامی قابل سرزنش است که در جهت تأمین منافع اسرائیل صورت گرفته است. تحریم‌های اقتصادی‌ای که به دنبال خروج آمریکا از برجام بر ایران اعمال‌شده هم سخت و ناگوار است و متاسفانه همچنان ادامه دارد؛ در تازه‌ترین نمونه آمریکایی‌ها هواپیمایی ماهان ایران را به تروریسم، اشاعه سلاح‌های کشتارجمعی و حمایت از دولت ونزوئلا متهم کرده‌اند و از دیگر کشورها خواسته‌اند تا برای اعمال تحریم‌ها، از شرکت هواپیمایی ماهان ایران دوری جویند.

اما از منظر حقوقی هم خروج آمریکا از برجام یک اقدام ناصحیح بود که تبعات بسیاری را در پی داشته و دارد.  اکنون‌که کمتر موردی باقی‌مانده که آمریکا در ارتباط با ایران تحریم نکرده باشد، پیش‌بینی وقایع آینده دشوار است؛ نگارنده وقوع جنگ نظامی میان ایران و ایالات‌متحده را دور از ذهن می‌داند و معتقد است آمریکا در شرایط کنونی که درگیر پیامدهای شیوع گسترده کرونا در این کشور است، دست به اقدام نظامی علیه ایران نخواهد زد.

از طرفی با قدرت گرفتن دولت بشار اسد در سوریه موجب شده حضور نظامی ایران در این کشور کمرنگ‌تر از قبل شود. مجموعه این اقدامات آمریکا در راستای کاهش تهدید علیه اسرائیل از سوی ایران ارزیابی می‌شود. البته در صورت پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، ممکن است سیاست همه طرفین دچار دگرگونی شود. بااین‌حال تداوم روند دشوار کنونی در داخل کشور نمی‌تواند برای طولانی‌مدت قابل‌تحمل باشد؛ چراکه فشارهای اقتصادی می‌تواند زمینه‌ساز نارضایتی‌های اجتماعی شود.

بنابراین تصمیم سازان و تصمیم گیران کشور در شرایطی که بنیه اقتصادی کشور ضعیف شده است، باید بااحتیاط و عقلانیت تصمیم بگیرند و در نظر داشته باشند که تبعات جنگ اقتصادی زیان‌بارتر از جنگ نظامی خواهد بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا