جوانان

کودکان نیویورک و احتمال ارتباط آنان با کرونا

به گفته شهردار نیویورک در خون۸۱ درصد کودکان در نیویورک که دچار سندروم التهابی شده‌ یا به آن مشکوکند، پادتن ویروس جدید کرونا هم تأیید شده است. معاون وزیر بهداشت ایران می‌گوید، سندروم “کروناکاوازاکی” ربطی به کرونا ندارد….

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درباره شایعات مربوط به شیوع “نوعی عفونت مشابه کرونا در کودکان با عنوان کرونا کاوازاکی” در اروپا و آمریکا طی چند روز اخیر، می‌گوید: «کرونا و کاوازاکی از هم جدا هستند و هیچ ربطی به هم ندارند».

به گفته‌ این کارشناس از آنجا که در بیماری کرونا “معمولا لایه پوششی داخلی عروق درگیر می‌شوند و می‌تواند علائمی شبیه کاوازاکی نشان دهد، دو بیماری را با هم اشتباه گرفته‌اند.”

این مقام وزرات بهداشت و درمان ایران با اشاره به اینکه بیماری کاوازاکی “بیش از ۵۰ سال است که شناخته شده و بیشتر افراد زیر پنج سال را درگیر می‌کند، می‌گوید: «اتفاقا درگیری ما در کرونا برای زیر پنج سال بسیار نادر است. بنابراین این دو بیماری از هم جدا هستند».

سندروم التهابی چیست و علائم آن کدامند؟ 

صحبت از یک سندروم التهابی نادر است. در این سندروم همچون بیماری کاوازاکی عوامل ناشناخته‌ای باعث تحریک بیش از حد سیستم ایمنی می‌شوند و بیماری در کودکان با علائمی چون تب طولانی، بثورات پوستی، و در موارد شدت‌یافته، التهاب عروق خود را نشان می‌دهد.خبرهای منتشر‌شده در روزهای گذشته حاکی از مشاهده مواردی از این سندروم در کودکان در فرانسه، بریتانیا، اسپانیا و در آمریکاست.

مقامات شهر نیویورک می‌گویند، این سندروم التهابی به طور فزاینده‌ای در بین کودکان نیویورک با برخی علائم چون تب طولانی، بثورات پوستی، دل‌درد و استفراغ مشاهده شده است.

“سه مورد مرگ در نیویورک و دو مورد مرگ مشکوک به سندروم التهابی”

بیل دبلازیو، شهردار نیویورک از ده‌ها مورد مشاهده این سندروم التهابی و ارتباط احتمالی آن با کرونا ابراز نگرانی کرده است. به گفته دبلازیو، در شهر نیویورک تا کنون ۳۸ مورد از این سندروم که بر اثر آن بخش‌های گوناگونی از بدن درگیر فرآیندهای التهابی می‌شوند، دیده شده و ۹ مورد مشکوک هم وجود دارد.

اندرو کوموئو، فرماندار نیویورک هم می‌گوید، دستگاه‌های مسئول در سراسر این ایالت مشغول بررسی ۸۵ مورد احتمالی این سندروم هستند.او پیش از این از سه مورد مرگ مرتبط با این سندروم، خبر داده بود.

به گفته مقامات نیویورک، یک پسربچه ۵ ساله، یک کودک دبستانی و یک نوجوان در میان قربانیان بوده‌اند. بر پایه گزارش‌های منتشرشده، این افراد سابقه هیچ‌گونه بیماری نداشته‌اند. به گفته مسئولان، دو مورد دیگر مرگ مشکوک به این سندروم هم در حال بررسی هستند.

وجود پادتن ویروس جدید کرونا در خون ۸۱ درصد 

در مورد ارتباط این سندروم با ویروس کرونا گمانه‌زنی‌ها و نگرانی‌های زیادی وجود دارد. دبلازیو می‌گوید، برای روشن شدن ارتباط احتمالی ویروس جدید کرونا از همه کودکانی که مشکوک یا دچار این سندروم هستند، تست کرونا و پادتن ویروس جدید کرونا گرفته شده است.

از میان کودکانی که تاکنون مورد آزمایش قرار گرفته‌اند، به گفته شهردار نیویورک، ۴۷ درصد آلوده به ویروس کرونا بوده‌اند و در خون ۸۱ درصد، پادتن ضد ویروس جدید کرونا تأیید شده است.

دبلازیو می‌گوید، این سندروم ظاهرا در بدن کودکانی که دچار آن شد‌ه‌اند، واکنش و پاسخ ایمنی اغراق‌شد‌ه‌ای ایجاد می‌کند. او از تمامی پدر و مادرها خواسته که در صورت مشاهده علائم یادشده در کودکانشان بلافاصله با پزشک تماس بگیرند.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا