فرهنگی

کناره‌گیری فرانسوی‌ها، پافشاری ایتالیایی‌ها

بعد از کشمکش‌های فراوان بر سر برگزاری یا لغو جشنواره سینمایی کن، سرانجام «تیری فرمو» دبیر این جشنواره در آخرین گفت‌وگوی خود به شکل رسمی اعلام کرد، هفتاد و سومین دوره کن در سال ۲۰۲۰ قطعاً برگزار نخواهد شد….

همدلی،علی نامجو: سایه کرونا همان‌طور که در چند ماه گذشته بر عرصه‌های گوناگون در این کره خاکی سایه انداخته، در عرصه هنری هم باعث بروز اتفاقات کم‌نظیری شده که لااقل در یکی دو دهه گذشته سابقه نداشته است. در این ایام صرف‌نظر از تعطیلی چندماهه سالن‌های کنسرت، سینما و تئاتر همه پروژه‌های فرهنگی و هنری هم تعطیل شد و تازه چند روزی است که بعضی از دست‌اندرکاران تولید محتواهای هنری در بعضی از کشورها شروع به‌کار کرده‌اند.
البته همه این افراد برای حفظ سلامت عوامل‌شان مجبور شده‌اند تا بر اساس پروتکل‌های بهداشتی که البته از کشور به کشور و گاهی از شهر به شهر هم متفاوت است، عمل کنند و حضور پزشک و پرستار و افرادی برای ضدعفونی کردن محیط‌های کار در فعالیت‌های هنری الزامی شده است. اما شاید یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در این ایام رخ داد و پیش‌ازاین با این حجم از گستردگی در هیچ سالی سابقه نداشت، تعطیلی یکپارچه جشنواره و جوایز حوزه فرهنگ و هنر در دنیا بود.
همین دیروز دبیر جشنواره کن بعد از مدت‌ها اعلام کرد که این جشنواره سینمایی قطعاً در سال ۲۰۲۰ برگزار نمی‌شود. البته او گفت که آثار پذیرفته در این جشنواره در بقیه رویدادهای سینمایی به نمایش درخواهد آمد.
بعد از کشمکش‌های فراوان بر سر برگزاری یا لغو جشنواره سینمایی کن، سرانجام «تیری فرمو» دبیر این جشنواره در آخرین گفت‌وگوی خود به شکل رسمی اعلام کرد، هفتاد و سومین دوره کن در سال ۲۰۲۰ قطعاً برگزار نخواهد شد.
فرمو این را هم گفت که فهرست آثار پذیرفته‌شده در این دوره از کن، ماه ژوئن اعلام می‌شود. او البته از تغییر در شیوه اعلام فیلم‌های راه‌یافته به کن هم گفت و توضیح داد:«فیلم‌های راه‌یافته به جشنواره کن ۲۰۲۰ به شیوه سال‌های گذشته و در قالب بخش‌های رسمی رقابتی، نوعی نگاه، غیررقابتی و … معرفی نمی‌شود.»
دبیر کن افزود: «اینکه تصور کنیم اتفاقی رخ نداده، احمقانه است، اما از اعماق وجودمان دوست داریم نام فیلم‌هایی را که تماشا کردیم و دوستشان داشتیم, اعلام کنیم. ما وظیفه داریم به این فیلم‌ها کمک کنیم تا بتوانند مخاطبان خودشان را بیابند.» او این را هم گفت که بعضی از فیلم‌های ارسال‌شده به جشنواره کن در سال ۲۰۲۰ برای این جشنواره در سال ۲۰۲۱ از نو بررسی خواهند شد.
او درباره یکی از تمهیداتی که جشنواره کن برای فیلم‌های حاضر در فهرست اعلامی ماه ژوئن هم گفت:«این آثار می‌توانند با لِیبل «کن ۲۰۲۰» در سینماها و جشنواره‌های سینمایی دیگر نظیر ونیز، تورنتو، دوویل، سن سباستین، آنگولم، نیویورک، بوسان و لومیر فرانسه نمایش داده شوند.» «فرمو» توضیح داد:«جشنواره امسال هیئت‌داوران و جایزه‌ای ندارد. ما امیدواریم «اسپایک لی» برای دوره بعدی جشنواره، به‌عنوان رئیس هیئت داوران حضور داشته باشد.»
پیش‌ازاین برگزارکنندگان کن به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزاری این جشنواره در حد فاصل ۲۳ اردیبهشت تا ۳ خرداد را به تعویق انداخته بودند. بنا بود پایان ژوئن و اوایل جولای به‌عنوان گزینه اصلی برگزاری کن موردبررسی قرار بگیرد.
درنهایت اما «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه شرایط قرنطینه را در این کشور، تمدید کرد و این را هم گفت که برگزاری هر جشنواره و رویدادی که افراد در آن دورهم جمع می‌شوند، لااقل تا نیمه‌های جولای برابر با روزهای پایانی تیرماه ممنوع است.
با اعلام رسمی این سخنان از سوی مکرون، برگزاری جشنواره کن ۲۰۲۰ برای بار دوم مورد تردید قرار گرفت و با توجه به اینکه در فصل پائیز ترافیک برگزاری جشنواره‌های سینمایی وجود دارد، برگزارکنندگان کن سرانجام مجبور شدند اعلام کنند کن ۲۰۲۰ برگزار نخواهد شد.
کن اما تنها جشنواره مهم سینمای لغو شده در سال ۲۰۲۰ نبود و بسیاری از رویدادهای تأثیرگذار سینمایی جهان امسال به نتیجه‌ای مشابه با تصمیم کن رسیدند. البته در این میان بعضی از جشنواره‌ها هنوز اعلام نکرده‌اند تاریخ دیگری را برای برگزاری انتخاب کرده‌اند یا به‌طور کل قید برگزاری در سال جاری میلادی را زده‌اند.
بعضی از جشنواره‌های سینمایی هم اعلام کرده‌اند که تصمیمشان برگزاری مجازی است. با این توضیح شاید نگاهی به تغییراتی که در برگزاری جشنواره‌های سینمایی در سال میلادی حاضر رخ داده، برای مخاطبان جالب باشد.

از سینما «دوریل» تا «لوکارنو»

جشنواره بین‌المللی مستند «سینما دوریل» فرانسه قرار بود امسال چهل و دومین دوره‌اش را برگزار کند، اما درنهایت تصمیم گرفت بدون برگزاری به معرفی برندگانش بسنده کند. پیش‌ازاین قرار بود این جشنواره سینمای مستند ۱۳ تا ۲۲ مارس (۲۳ اسفند تا ۳ فروردین) در برگزار شود.
یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های سینمایی اروپا جشنواره فیلم «لوکارنو» است که معمولاً از تاریخ ۵ تا ۱۵ اوت (۱۴ تا ۲۴ مرداد) در سوئیس برگزار می‌شود. برگزارکنندگان این جشنواره درنهایت با توجه به ماجرای شیوع کرونا در جهان تصمیم گرفتند در سال جاری لوکارنو برگزار نشود و البته قرار هم نیست این رویداد را به شکل آنلاین هم برگزار کنند. شاید یکی از دلایلی که برگزارکنندگان این جشنواره را مجبور کرد حتی از خیر برگزاری آنلاین آن‌هم در سال ۲۰۲۰ بگذرند، این بود که به نمایش درآمدن فیلم‌ها در فضای باز روی پرده‌ای بزرگ و با حضور هشت‌هزار بیننده در میدان معروف پیاتزا، از ویژگی‌های منحصربه‌فرد «لوکارنو» است.

مهم‌ترین جشنواره سینمایی جمهوری چک

مهم‌ترین جشنواره سینمایی در اروپای شرقی و مرکزی جشنواره فیلم کارلووی‌واری بود که از سوی برگزارکنندگانش به شکل رسمی اعلام شد. در راستای فعالیت‌های مسئولان دولتی کشور چک برای مقابله با شیوع ویروس کرونا و البته وضع پیچیده‌ای که جهان امروز با آن دست‌به‌گریبان است به تصمیم سخت لغو این رویداد به‌طورکلی در سال ۲۰۲۰ رسیده است. بنابراین خبر، پنجاه و پنجمین دوره جشنواره فیلم کارلووی‌واری از تاریخ ۲ تا ۱۰ جولای ۲۰۲۱ (۱۱ تا ۱۹ تیر ۱۴۰۰) برگزار می‌شود.
یکی دیگر از جشنواره‌های سینمایی کشور چک، جشنواره بین‌المللی فیلم پراگ بود که بنا داشت ۱۸ تا ۲۵سپتامبر (۲۷ شهریور تا ۳ مهر) بیست و هفتمین دوره خودش را برگزار کند، اما درنهایت از خیر برگزاری آن گذشت.

از اسکاتلند تا استرالیا

قدیمی‌ترین جشنواره بریتانیا یعنی جشنواره بین‌المللی فیلم ادینبورگ اسکاتلند هم پیش از این بنا داشت تا هفتاد و چهارمین دوره‌اش را از تاریخ ۱۷ تا ۲۸ ژوئن، برگزار کند، اما کرونا دامن این رویداد سینمایی را هم گرفت و باعث شد موقتا اعلام شود که برگزاری این جشنواره لغو شده است. البته برگزارکنندگان جشنواره بین‌المللی فیلم ادینبورگ امیدوارند بتوانند فیلم‌های حاضر در این رویداد را زمان دیگری نمایش بدهند.
برگزارکنندگان جشنواره بین‌المللی فیلم سیدنی هم در آغاز اعلام کردند تصمیم به لغو برگزاری شصت و هفتمین دوره این رویداد سینمایی گرفته‌اند، اما به‌تازگی اعلام شد که آنها بنا دارند این جشنواره را در مقیاسی کوچک‌تر و به شکل آنلاین در میلادی ماه آینده برگزار کنند. جشنواره بین‌المللی سیدنی قرار است از تاریخ ۱۰ تا ۲۱ جولای (۲۰ تا ۳۱ تیر) به شکلی محدود و البته متمرکز بر سینمای داخلی استرالیا برگزار شود. نمایش مستندهای استرالیایی، فیلم‌های کوتاه از چهره‌های نوظهور سینمای استرالیا و نمایش فیلم‌هایی از کارگردان‌های زن اروپایی ازجمله بخش‌هایی است که این جشنواره بنا دارد اجرایی کند و با این توضیح در این دوره از جشنواره سیدنی نباید منتظر به نمایش درآمدن آثار مهم سینمای جهان در مقیاس بین‌المللی باشیم.

دومینوی لغو جشنواره‌های سینمایی در امریکا

بعدازاینکه شیوع کرونا دامن آمریکا و کانادا را هم گرفت، جشنواره معتبر‌هات داکس کانادا، که از آن با عنوان مهم‌ترین رویداد سینمایی مستند در آمریکای شمالی نام می‌برند به تعویق افتاد و تاکنون تاریخ جدیدی برای برگزاری آن اعلام نشده است. پیش‌ازاین مسئولان جشنواره‌هات داکس بنا داشتند این رویداد را از تاریخ ۳۰ آوریل تا ۱ می‌(۱۱ تا ۱۸ اردیبهشت) در شهر تورنتو روی صحنه ببرند.
یکی دیگر از جشنواره مهم آمریکایی جشنواره بین‌المللی فیلم ترایبکا بود که اتفاقی را شبیه به آنچه بر سر‌هات داکس آمد، از سر گذراند. پیش‌ازاین بنا بود ترابیکا از تاریخ ۱۵ تا ۲۶ آوریل (۲۷ فرودین تا ۷ اردیبهشت) در نیویورک برگزار شود، اما شیوع کرونا سبب شد برگزارکنندگانش تصمیم بگیرند تا این رویداد سینمایی را به تعویق بیندازند. تا امروز هنوز تاریخ دقیقی برای این دوره از ترابیکا اعلام نشده است.
در این میان، برگزاری بیست و دومین دوره جشنواره سالانه راجر ایبرت که در دانشگاه ایلینوی برگزار می‌شود، هم به تعویق افتاد. علت این اتفاق ممنوعیت تجمع بیش از ۵۰ نفر در این دانشگاه اعلام شده است. ظاهراً بناست جشنواره سالانه راجر ایبرت ماه آوریل سال آینده میلادی برگزار شود. جشنواره فیلم جنوب از جنوب غربی آستین (SXSW) هم یکی دیگر از رویدادهای سینمایی کشور امریکا بود که بیست و هفتمین دوره آن باید از تاریخ ٢٣ اسفند تا ٣ فروردین در آستین تگزاس برپا می‌شد. این جشنواره یکی از معتبرترین جشنواره‌های سینمایی امریکایی است.
جشنواره مستند فول فریم یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های جهانی درزمینه سینمای مستند است که قرار بود ماه آوریل و در دانشگاه دوک آمریکا برگزار شود، اما دانشگاه دوک تصمیم گرفت برگزاری این رویداد را لغو کند.
چهل و ششمین دوره از جشنواره فیلم سیاتل آمریکا هم به دلیل بحران جهانی کرونا امسال تعطیل شد. پیش‌ازاین قرار بود این جشنواره بنا از ۱۴ می‌تا ۷ ژوئن (۲۴ اردیبهشت تا ۷ خرداد) برگزار شود.

بازگشت پکنی‌ها با «جشنواره فیلم آنلاین بهار»

جشنواره فیلم پکن که امسال دهمین دوره خودش را باید جشن می‌گرفت هم یکی دیگر از جشنواره‌های سینمایی جهانی بود که تصمیم گرفت شیوه فیزیکی خودش را لغو کند. پیش‌ازاین قرار بود جشنواره پکن از ۱۹ تا ۲۶ آوریل (۳۰ فروردین تا ۶ اردیبهشت) برگزار شود اما درنهایت مسئولان این رویداد سینمایی تصمیم گرفتند رویداد آنلاین «جشنواره فیلم آنلاین بهار» را جایگزین کنند. این رویداد آنلاین قرار است از ۱ تا ۵ می‌(۱۱ تا ۱۵ اردیبهشت) برگزار شود.
یکی دیگر از جشنواره‌هایی که برنامه‌ریزی کرده بود از ۱۶ تا ۲۲ جولای (۲۶ خرداد تا اول تیر) برگزار شود، جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه پالم اسپرینگز بود، اما مسئولان این رویداد سینمایی تصمیم گرفتند آن را لغو کنند، درنهایت منتخبی از آثار حاضر در این دوره از پالم اسپرینگز را در فضای آنلاین نمایش بدهند.
جشنواره فیلم مونیخ هم یکی دیگر از رویدادهای سینمایی جهان است که امسال در پی همه‌گیری ویروس کرونا و با اعلام رسمی سایت این جشنواره برگزار نمی‌شود. پیش‌ازاین بنا بود این رویداد از ۲۵ ژوئن تا ۴جولای- ۴ تا ۱۳ تیر در مونیخ آلمان برگزار شود.

جشنواره جهانی فجر لغو شد، بی‌ینال ونیز زیر با نرفت

برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر هم که همه‌ساله در کشورمان برگزار می‌شد، امسال لغو شده است. پیش‌ازاین قرار بود این رویداد سینمایی از تاریخ ۲۸ فروردین تا ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما در تهران برگزار شود.
جشنواره فیلم زنان دنور، جشنواره فیلم لوگزامبورگ، جشنواره مستند مونیخ، جشنواره فیلم اسکوپیه، جشنواره سن فرانسیسکو، جشنواره میامی، جشنواره مونت کلر، جشنواره فیلم کانادا، جشنواره فیلم صوفیه، جشنواره مستند زاگرب، جشنواره فیلم استانبول، جشنواره فیلم‌های مستند تایوان، جشنواره فیلم‌های فانتزی بروکسل، جشنواره فیلم‌های فانتزی اسب طلایی تایپه، جشنواره فیلم واشنگتن دی‌سی، جشنواره فیلم کوتاه و مستند کراکو، جشنواره فیلم ساراسوتا، جشنواره فیلم سونوما، و جشنواره حقوق بشر پراگ تعدادی دیگر از جشنواره‌های سینمایی بودند که به دنبال افتادن سایه کرونا بر روی فعالیت‌های مختلف در سراسر جهان یا لغو شده‌اند یا قرار است در آینده برگزار شوند.
یکی از شگفت‌انگیزترین اتفاقات که در این ایام افتاده اعلام موضع برگزارکنندگان هفتاد و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز است. بر اساس اعلام مدیران بی‌ینال ونیز، این رویداد بناست بدون هیچ تغییری در تاریخ برگزاری، از ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۱۲ تا ۲۲ شهریور) برگزار شود. باید صبر کنیم و ببینیم تا آن زمان آیا تغییری در شرایط جهان در مواجهه با شیوع ویروس کرونا پیش خواهد آمد یا درنهایت مسئولان برگزاری این رویداد هم درنهایت باید قید برگزاری به شیوه معمول را بزنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا