گوناگون

اصلاح‌طلبان و فرصت بازیابی سرمایه اجتماعی

برخی نارضایتی‌ها در جامعه که عمدتا از مسائل اقتصادی و اجتماعی نشأت گرفته باعث شده تا مردم نسبت به جریان‌های سیاسی و برخی نهادها چندان دیدگاه و نگرش مثبتی نداشته باشند

آرمان ملی احمد نقیب‌زاده: برخی نارضایتی‌ها در جامعه که عمدتا از مسائل اقتصادی و اجتماعی نشأت گرفته باعث شده تا مردم نسبت به جریان‌های سیاسی و برخی نهادها چندان دیدگاه و نگرش مثبتی نداشته باشند. اما شرایطی که انتشار ویروس کرونا در جامعه پدید آورد باعث شد که فضایی به‌وجود آید تا برخی جریانات به تغییراتی در این فضا امیدوار باشند و در جهت بازیابی سرمایه اجتماعی خود قدم بردارند.

در این وضعیت جریاناتی می‌توانند موفقیت حاصل کنند که بیش از هر چیز دیگری به حل و فصل مشکلات مردم بپردازند و راه حل‌هایی برای خروج از این وضعیت ارائه کنند. اینگونه وقایع به لحاظ تاریخی نیز تجربه شده است. مثل جنگ جهانی دوم احزاب و جریاناتی که به داد مردم رسیدند و کمک‌هایی کردند در شرایط پس از جنگ در حوزه سیاست پیروزی‌هایی را به‌دست آوردند. مثلا احزابی که با نام کاتولیک دموکراتیک شکل گرفتند عمدتا کسانی بودند که از سرمایه‌گذاری‌های زمان جنگ بهره‌برداری کردند.

از این جهت به‌نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان نیز باید از انزوای کرونا بیرون بیایند، در فضای مجازی فعال شوند، کمک‌هایی به مردم کنند و در عین حال همبستگی خود را نیز گسترش دهند.

اصلاح‌طلبان برای بازیابی سرمایه اجتماعی خود باید از این فضا استفاده کنند و نیروهای خود را بسیج کنند و به طور عینی و عملی در کمک‌رسانی به مردم نیازمند فعال شوند، رویکرد جامعه را نسبت به خود و عملکردهایشان تغییر دهند و تابلوی جریان خود را بالا ببرند تا جامعه بداند کدام جریان مطالباتشان را پیگیری می‌کند. اصلاح‌طلبان نباید اجازه دهند کسانی که با پول مردم به مردم کمک می‌کنند و این عمل را به نام خود ثبت می‌کنند، انحصار صحنه را به‌دست بگیرند.

از طرف دیگر شرایط جامعه به نحوی است که فضایی جهت بازبینی در رفتار خود و وارد شدن به فازی جدید برای همه جریانات و گروه‌ها فراهم آمده است. از این جهت اصلاح‌طلبان نیز باید از این فرصت استفاده کرده و تغییراتی در ساختارها، رفتارها و ایدئولوژی‌های خود ایجاد کنند و زمینه‌های کمک به مردم را پشتوانه عمل خود قرار دهند تا بتوانند گسترش و توسعه پیدا کنند.

از طرفی در سال گذشته حوادث بسیاری همچون اتفاقات آبان ماه یا حادثه هواپیما رخ داد که موجبات کاهش اعتماد ملی را فراهم آورد اما پیدایش و انتشار ویروس کرونا شرایطی به‌وجود آورد که این مسائل به فراموشی سپرده شد. حال زمان آن رسیده که اقداماتی صورت گیرد تا مردم به دستگاه‌های سیاسی به طور کلی اعتماد پیدا کنند و اصلاح‌طلبان نیز سهم خود را از این بازسازی ببرند. شرایط به گونه‌ای است که مردم آنطور که باید به آمار و ارقام باور ندارند و کمک‌رسانی‌ها را مطلوب نمی‌دانند. در این شرایط فرقی نمی‌کند که اصلاح‌طلبان بر سر کار باشند یا اصولگرایان، چرا که این نگاه به طور کلی ضربه‌زننده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا