از هر دری سخنی

شتاب رشد قیمت ها، ادامه رکوردشکنی سکه طلا و دلار

قیمت فروش هر دلار آمریکا در معاملات روز سه‌شنبه بازار آزاد تهران به پیشروی خود به سمت ۱۷ هزار و ۲۴۰ تومان ادامه داد و بهای هر قطعه تمام سکه طلا نیز به مرز ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید….

به گزارش یورو نیوز، در حالی که بانک مرکزی ایران صبح روز سه‌شنبه روند صعودی نرخ عرضه ارز در سامانه صرافی های بانک مرکزی را متوقف کرد و همچون روز دوشنبه هر دلار را ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان فروخت ولی جو صعودی قیمت‌ها در بازار آزاد ارز همچنان حاکم بود؛ به طوری که قیمت فروش هر دلار آمریکا از ۱۷ هزار تومان فراتر رفت.

بانک مرکزی ایران با شروع معاملات نیمه دوم روز، نرخ عرضه دلار را ۱۰۰ تومان افزایش داد. متعاقب آن بهای فروش دلار در بازار آزاد تهران تا ۱۷ هزار و ۲۴۰ تومان بالا رفت و هر یورو بیش از ۱۸ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد. اما با نزدیک شدن به دقایق پایانی معاملات، بهای هر دلار تا ۱۷ هزار و ۵۰ تومان پایین آمد و نرخ فروش یورو هم به ۱۸ هزار و ۴۰۰ رسید.

بدین ترتیب نرخ ارز در بازار ایران به رکورد تاریخی خود در ۱۹ و نیم ماه گذشته نزدیک‌تر شد هر چند که همچنان در حال شکستن پیاپی رکورد نرخ متوسط ماهانه است.

قیمت هر دلار آمریکا در جریان مبادلات روز ۴ مهرماه ۱۳۹۷(۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸) به بالاترین حد خود یعنی ۱۹ هزار و ۳۵۰ تومان رسیده ولی متوسط نرخ ماهانه دلار با عبور از مرز ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان در اردیبهشت ماه جاری به بالاترین حدنصاب خود رسیده است.

فعالان بازار ارز افزایش نرخ رسمی ارز توسط بانک مرکزی و اقدام‌های بازارسازهای این بانک، نگرانی عمومی از کاهش درآمدهای ارزی ایران و تلاش برخی از سهامداران عمده بورس تهران برای متنوع سازی سبد سرمایه‌گذاری خود را از دلایل عمده افزایش شتاب رشد قیمت‌ها عنوان می‌کنند.

بانک مرکزی ایران در اردیبهشت ماه جاری نرخ فروش دلار از طریق سامانه تحت مدیریت خود(سنا) را از ۱۵ هزار و ۲۵۰ تومان به ۱۶ هزار و ۶۰۰ معادل ۸.۸ درصد افزایش داده است. همزمان نرخ فروش دلار آزاد هم ۸.۲ درصد بالا رفته و از ۱۵ هزار و ۷۵۰ تومان به بیش از ۱۷ هزار و ۵۰ تومان رسیده است.

هر چند عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران مدعی است که موجودی ارزی کشور به شکل اسکناس در بالاترین حد تاریخی خود قرار دارد ولی قیمت نفت ایران در فاصله ژانویه تا ۱۱ مارس با افت ۶۸ درصدی به ۱۸.۵ دلار سقوط کرده است. رقمی که با وجود تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، چشم‌انداز درآمد ارزی ایران را تیره‌تر از گذشته کرده است.

از سوی دیگر، جهش‌های پیاپی قیمت سهام شرکت‌های عضو بورس تهران موجب شده شاخص کل بازار سهام در دو ماه گذشته ۲ برابر و در دو سال گذشته بیش از ۱۰ برابر شود. جهش‌هایی که به باور تحلیل‌گران بازارهای مالی، ریسک بازار را افزایش داده است.

به همین دلیل برخی فعالان بازار ارز معتقدند که سود بالای بازار سهام طی ماه‌های اخیر برخی سرمایه‌گذاران عمده را به فکر انداخته تا بخشی از سود خود را برای کاهش ریسک از طریق متنوع‌سازی سبد سرمایه گذاری خود صرف خرید ارز و سکه کنند. آنها معتقدند که با وجود تعطیلی سفرهای خارجی و رکود حاکم بر بخش واردات به دلیل قفل شدن واردات در مقابل صادرات، تقاضای موثر دیگری فعلا وجود ندارد.

افزایش شتاب صعود نرخ ارز در بازار ایران با افزایش قیمت جهانی طلا به دلیل نگرانی از ادامه رکود اقتصادی ناشی شیوع ویروس کرونا مصادف شده است. قیمت جهانی هر اونس طلا روز سه‌شنبه ۴ دلار و ۷۰ سنت افزایش یافت و به هزار و ۷۰۲ دلار رسید. نرخی که بالاترین سطح قیمت طلا در حدود ۸ سال گذشته محسوب می‌شود.

بر همین اساس، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا در بازار تهران به بالاترین حد تاریخی خود رسید و روز سه‌شنبه بین هفت میلیون و ۲۰۰ تا هفت میلیون ۴۰۰ هزار تومان معامله شد و نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در محدوده ۶۸۷ تا ۶۹۲ هزار تومان نوسان کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا