بین‌المللی

تقابل چین در برابر هجمه رسانه‌ای آمریکا

با افزایش تنش های رسانه ای میان چین و آمریکا، پکن به واشنگتن هشدار داد که این کشور دربرابر اقدامات محدود کننده رسانه ای آمریکا، مقابله به مثل خواهد کرد.

به گزارش ایرنا “جائو لی جیان” سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن محکوم کردن اقدام آمریکا مبنی بر «محدودیت صدور روادید برای خبرنگاران چینی» از آمریکا خواست یا این محدودیت ها را فورا برطرف کند و یا منتظر تدابیر مقابله جویانه از سوی پکن باشد.

وی تاکید کرد که محدودیت ها برای خبرنگاران چینی از جمله در زمینه روادید، درواقع باعث افزایش سرکوب آنها در آمریکا می شود.

دولت آمریکا اعلام کرده است در راستای اقدامات امنیتی در نظر دارد از این پس صدور روادید برای خبرنگاران چینی را محدود کند و آن را به یک دوره ۹۰ روزه محدود کند.

پس از شیوع کرونا روابط دو کشور روز به روز تیره تر شده و باعث شده است تا مناسبات سیاسی، رسانه ای، فرهنگی، نظامی،  اقتصادی و تجاری آنها خدشه دار شود.

“جائو” اظهار کرد که خبرنگاران آمریکایی در چین روادید یک ساله با کارت خبرنگاری برای همین مدت دریافت می کنند و نمی شود خبرنگاران چینی روادیدی ۹۰ روزه بگیرند با این حرکت مقابله خواهد شد.

وی افزود که این کار تبادلات دو کشور را تحت تاثیرات منفی قرار می دهد و برای خبرنگاران و رسانه های چینی تبعیض آمیز و ناعادلانه است.

سه ماه قبل هم آمریکا اعلام کرد که سختگیری هایی برای ۵ رسانه چینی در نظر گرفته است که بر اساس آن ۶۰ نفر از خبرنگاران چینی باید آن کشور را ترک کنند دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که این پنج ارگان خبری چین در واقع ماموران خارجی هستند و باید شمار نیروهایشان در آمریکا کاهش یابد.

شمار خبرنگاران پنج گروه رسانه ای چین در آمریکا ۱۶۰ نفر هستند که وزارت خارجه آمریکا قصد دارد آنها را به ۱۰۰ نفر کاهش دهد.

بعد از این اقدام آمریکا چین هم مقابله به مثل کرد و اعلام نمود مجوز خبرنگاران آمریکایی روزنامه وال استریت ژورنال، واشنگتن پست و نیویورک تایمز باطل می شود.

وزارت خارجه چین در بیانیه خود که آن زمان در اختیار رسانه ها قرار گرفت آورده بود این خبرنگاران ۱۰ روز فرصت دارند کارت خبرنگاری خود را تحویل دهند.

پکن در واکنش به شدت عمل آمریکا در مقابل پنج رسانه چین در آن کشور تاکید کرده بود صدای آمریکا، دی تایمز، دی ژورنال، دی پست و مجله تایمز از جمله ارگان ها و رسانه های و نفوذی آمریکا هستند که دولت آنها را کنترل می کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا