اجتماعی

موج دوم افزایش خشونت خانگی

کرونا به ما ثابت کرد که خانواده‌ بودن را بلد نیستیم.

آرمان ملی، عالیه شکربیگی: با توجه به شرایط ویژه و مخاطره‌آمیزی که این روزها برای اولین بار در طول حیات‌مان آن را تجربه می‌کنیم و در ترس از ابتلا به کرونا به سلامت جسم‌مان توجه بیشتری داریم، بسیاری از سلامت روان غافل شده‌اند و همین امر موجب شده بسیاری از ضعف‌های ما در حوزه‌های مختلف اجتماعی بیش از هر زمان دیگری عیان شود.

یکی از این مشکلات که ریشه آن به ده‌ها سال قبل بازمی‌گردد، روابط خانودگی است. تجربه‌‌ای که آمار‌ها نشان می‌دهد عوارض اجتماعی و روانی ناخوشایندی داشته و خشونت‌ها، اختلافات و تعارضات در درون خانه‌ها افزایش چشمگیر بوده است.

کرونا به ما ثابت کرد که خانواده‌ بودن را بلد نیستیم. بعد از ایام قرنطینه خانگی در نوروز امسال، که بسیاری از خانواده‌ها از ترس کرونا به مسافرت نرفتند و در خانه ماندند و با توجه به تعطیلی مدارس، طبق اعلام بهزیستی خشونت خانگی ۳۰ درصد افزایش پیدا کرد.

این روزها نیز با وجود اینکه کسب‌ و کارها مجددا آغاز به‌کار کردند و تا حدودی مردم به روال عادی زندگی بازگشته‌اند، آمارها بازهم از افزایش خشونت خانگی حکایت دارد.

متاسفانه تماس با اورژانس اجتماعی استان‌های اصفهان،‌ البرز،‌ گلستان،‌ ایلام و‌ خراسان شمالی افزایش ۵۰ درصدی تا ۱۰ برابری از زمان آغاز بحران کرونا داشته و بیشترین دلیل تماس‌ها همسرآزاری بوده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا