از هر دری سخنی

اظهارات روحانی پس از هشدار خاتمی

روحانی امروز اعتراف کرد که جمهوری اسلامی در روزهای سخت تاریخی قرار دارد…

به گزارش رسانه های حکومتی، روحانی امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با اشاره به اوضاع بهم ریخته کشور و ناتوانی رژیم در اداره امور گفت: ما در روزهای سخت تاریخی قرار داریم.

روحانی در ادامه با حمله به دولت ترامپ، بطور تلویحی تاثیر تحریمهای کمرشکن آمریکا و اثرات کارزار فشار حداکثری این کشور علیه جمهوری اسلامی را تائید کرد و گفت: کاخ سفید، بدترین حکومت آمریکا در طول تاریخ را تجربه می‌کند، وزیر خارجه آمریکا الفبای سیاست را هم نمی‌داند. دولتی بی‌رحم، ضد بشر و ناتوان در آمریکا بر سر کار است.

مردم ناراضی و ناامید هستند

این در حالی است که محمد خاتمی، ردیس جمهور ساابق رژیم اخیرا در پیامی با بیان اینکه مردم ناراضی و ناامید هستند، پیامدهای آن را برای حکومت گران ‌کننده خوانده بود.

خاتمی در یک پیام ویدیویی گفته: یکی از مصیبت‌های ما در چند دهه اخیر این بوده که طبقه متوسط روز به روز کوچک‌تر و ضعیف‌تر شده و ما این طبقه را که باید موتور محرکه جامعه باشد را به سمت طبقات ضعیف‌تر و محروم‌تر پرتاب کرده‌ایم.

خاتمی با اعتراف به روی گردانی مردم از اصلاح طلبان و خطر فروپاشی نظام گفت: سرمایه اجتماعی ما بشدت کم شده است. تا پیش از اینکه دیر شود، دل‌ها را به یکدیگر نزدیک کنیم. من هیچ نگاهی به قدرت ندارم، آنچه می‌گویم برای خیر کشور و نظام و مردم است.

خاتمی گفت: ما نمی‌توانیم مشکلات را منکر شویم، حتی اگر ما منکر شویم، این مشکلات وجود دارند و مردم ما از وضعیت کنونی ناراضی هستند. این نارضایتی به بی‌اعتمادی منجر می‌شود و بی اعتمادی به ناامیدی می‌انجامد. در ادامه این ناامیدی خدایی نکرده به تدریج ممکن است حرکات خشونت آمیز از سوی ناراضیان مشاهده شود.

توفان اعتراضات در راه

مصطفی معین، وزیر سابق علوم هم گفته: با توجه به تشدید فشارهای اقتصادی بر دهک‌های پایین جامعه، افزایش بیکاری جوانان و نارضایتی‌های مزمن، احتمال تکرار تنش های اجتماعی یا سیاسی مانند دو سه ساله اخیر فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی وجود دارد.

غلامرضا انصاری، فعال اصلاح طلب هم گفته: تبعات گسترده اجتماعی و اقتصادی کرونا می‌توانند به‌ مراتب از خود بیماری نیز خطرناک‌تر باشند. این پیامدها نخست در عرصه اقتصاد ظهور خواهد کرد و به‌دنبال آن گریبان جامعه را خواهد گرفت تا جایی که اگر اقدام جدی صورت نگیرد بحران کرونا جای خود را در زمان کوتاهی به بحران های اجتماعی جدی می‌دهد به‌خصوص در زمانی که سال گذشته درگیر این بحران ها بوده‌ایم.

مرتضی مبلغ معاون سیاسی و امنیتی سابق وزارت کشور نیز گفت: آن‌قدر شرایط موجود سخت است که مشکلات اجتماعی و امنیتی نه تنها برای شرایط پساکرونایی احتمال دارد بلکه در همین شرایط نیز امکان وقوع دارد…به‌خاطر فشارهای شدیدی که بر اقتصاد و روح و روان جامعه وارد می‌شود ممکن است که در جامعه با مشکلات حاد اجتماعی مواجه شویم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا