ورزشی

آیا کل ورزش ملی ایران در آستانه تعلیق و تعطیلی است؟

تصویب احتمالی قانون ممنوعیت رویارویی ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی در مجلس شورای اسلامی، با خطر تعلیق کُل ورزش ملی ایران در عرصه بین‌­المللی همراه خواهد بود.

به گزارش دویچه وله؛ در جلسه علنی روز سه‌شنبه (۲۳ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی ایران دو فوریت طرح مقابله با “اقدامات خصمانه” اسرائیل علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی در دستور کار قرار داشت و مورد بررسی قرار گرفت. این طرح با مخالفت هیچ­ یک از نمایندگان مجلس روبرو نشده و با این حساب دو فوریت آن به تصویب رسید.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خواسته است، هر چه سریع‌تر این طرح را بررسی کند تا در آغاز هفته آینده در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گیرد.

طبق ماده ۱۱ این طرح دوفوریتی برگزاری هرگونه مسابقه یا رقابت ورزشی اعم از رسمی یا تدارکاتی میان ورزشکان و تیم‌های ورزشی ایران با حریفان اسرائیلی ممنوع است.

در این ماده به طور مشخص هر یک از فدراسیون‌های ورزشی جمهوری اسلامی موظف شده‌اند، “با بهرمندی از تمام ظرفیت‌های داخلی و بین‌المللی و برقراری ارتباط اصولی با مجامع بین‌المللی ورزشی، تعهدات و اقدامات مقتضی را جهت ممانعت از اعمال هرگونه مجازات و محرومیت‌های ورزشی بین‌المللی علیه ورزشکاران مستنکف از مواجهه” با حریفان اسراییلی اتخاذ کنند.

تصویب احتمالی این طرح و تبدیل آن به قانون در مجلس شورای اسلامی، خطر تعلیق ورزش ایران را در عرصه بین المللی از سوی کمیته بین‌المللی المپیک و فدراسیون­‌های جهانی ورزشی به همراه خواهد داشت.

دویچه وله فارسی در گفت‌­و­گو با مهدی جعفری گرزینی، سیاست­مدار حزب سوسیال دمکرات آلمان و کارشناس ورزش ایران و آلمان، به بررسی پیامدها و جوانب حساس تصویب احتمالی این قانون در ایران پرداخت.

این کارشناس معتقد است که ممنوعیت رسمی و قانونی رویارویی ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی، حالت “تیر خلاص” برای تمام ورزش ملی ایران خواهد داشت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا