اجتماعی

آسیب روحی کرونا به اقشار ضعیف و متوسط

اکثریت مردمی که امروز در مترو و اتوبوس و خیابان‌ها آن‌هم بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی تردد می‌کنند در زمره اقشار آسیب‌پذیر جامعه هستند که در بین آنها مهاجران و حاشیه نشینان و کارگران فصلی و روزمزد جمعیت غالب هستند.

آرمان ملی، محمدرضا محبوب‌فر: در شرایط بحران کرونا که حتی چشم انداز روشن اقتصادی برای کشور وجود ندارد و دولت در بین اتخاذ تصمیم درخصوص تعطیلی یا عدم تعطیلی کشور بازگشایی کسب و کارها را انتخاب کرد. به جهت کسری شدید بودجه دولت از پرداخت هزینه‌های زندگی اقشار آسیب‌پذیر جامعه ناتوان است، اضطراب و نگرانی و نداشتن امید به آینده، جمعیت قشر ضعیف و متوسط کشور را فرا گرفته است.

این جمعیت با احتساب اقشار آسیب‌پذیر و اقشار متوسط بیش از ۶۰‌میلیون نفر است. پیامد اضطراب و نگرانی هم بروز آسیب‌های روحی و روانی و سپس پیدایش آسیب‌های اجتماعی از نوع افسردگی، خشونت خانگی، خشونت خیابانی، خودکشی و… را منجر می‌شود.

به‌عنوان نمونه اکنون آمار کودک‌آزاری مداوم در محیط خانواده و تعرض و خشونت به آینده‌سازان کشور تا پنج برابر افزایش نشان داده است،

اما نکته مهمتر اینکه بین ابتلا به بیماری کرونا و عوارض روحی و روانی اجتماعی مانند: اضطراب، نگرانی، افسردگی و مانند آن یک ارتباط مستقیم و معناداری وجود دارد. همین عوارض روحی و روانی در کنار مشکلات تغذیه‌ای که اقشار آسیب‌پذیر جامعه و جمعیت بالغ بر ۶۰‌میلیون نفری با آن رو‌به‌رو هستند، منجر به ضعف سیستم ایمنی بدن و سهولت حمله ویروس کرونا و شعله‌ور شدن آن در بدن خواهد شد.

پس آیا دولتی که امروز از بین پارادوکس «نان و جان»، «نان» را انتخاب کرده است، واقف به تبعات این اقدام و تصمیم خود است؟ آیا مجموعه مدیریتی و سیاستگذاران کشور می‌دانند که در صورت تداوم سیاست‌های فعلی آمار مبتلایان در کشور به رقم غیرقابل باوری خواهد رسید که حتی کل دنیا را هم تحت تاثیر بیماری قرار خواهد داد؟

آیا بهتر نیست ریال به ریال درآمد مردم این کشور را به‌عنوان مالیات کسر می‌کرد، تا از این ابر بحران فراگیر کاسته شود؟ آنچه مسلم است؛ تا به امروز از تعداد بیماران در کشور کم نشده و وقت آن است که دولت تمام ارگان‌ها را تعطیل کند و هزینه تمام مایحتاج مردم در دوران محدودیت و قرنطینه را تقبل نماید.

دولت نباید فراموش کند در هشت سال جنگ تحمیلی مردم جان خود را برای کشور از دست می دادند، حالا وقت جبران است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا