حقوق بشر

هفت شهروند بهائی در شیراز مجموعا به ۳۹ سال حبس تعزیری محکوم شدند

رژیم ولایت فقیه هراسناک از بی ثباتی و بحران سیاسی-اقتصادی ای که سراپای آن را فرا گرفته است به شکل آشکاری جو اختناق و سرکوب در کشور را تشدید کرده است. …
به گزارش هرانا ، شهریار عطریان، نوید بازماندگان، بهاره قادری، نیلوفر حکیمی، نورا پورمرادیان، احسان الله محبوب راه وفا شهروندان بهایی ساکن شیراز توسط شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر مجموعا به ۳۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند. پیشتر نیز الهه سمیع زاده و سودابه حقیقت دو شهروند بهایی در این پرونده هر کدام به ۶ سال حبس محکوم شدند. این شهروندان بهایی سال ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

در ادامه فشارها بر بهائیان ایران، دادگاه انقلاب شیراز هفت نفر از شهروندان بهائی به ‌نام‌های سودابه حقیقت، الهه سمیع زاده، بهاره قادری، نیلوفر حکیمی، نورا پورمرادیان، احسان‌الله محبوب راه وفا و نوید بازماندگان را مجموعا به ۳۹ سال حبس تعزیری محکوم کرده است. محمود ساداتی، قاضی دادگاه انقلاب شیراز، احکام حبس تعزیری را از بابت اتهامات «عضویت در گروه‌های معاند» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» علیه این شهروندان صادر کرده است.

این قاضی دادگاه سابقه صدور احکام سنگین حبس علیه بهائیان ساکن شیراز را در کارنامه خود دارد. بر اساس اعلام برخی از منابع حقوق بشری از شیراز، جلسه دادگاه بدوی رسیدگی به اتهامات این شهروندان روز ۲۱ اردیبهشت‌ ماه در محل شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز برگزار شده بود.

بر اساس احکام صادر شده از سوی دادگاه، بهاره قادری، الهه سمیع‌زاده، سودابه حقیقت، نورا پورمرادیان و نوید بازماندگان هر کدام به شش سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند. همچنین نیلوفر حکیمی به هشت سال حبس و احسان‌الله محبوب راه وفا به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

از بدو حیات جمهوری اسلامی و با مبنا قرار گرفتن ایدئولوژی شیعه در عرصه‌های حکومتی در ایران، پیروان بهائی بیش از گذشته و به صورتی سیستماتیک از سوی نهادهای امنیتی و قضایی تحت آزار و اذیت قرار گرفتند. بازداشت گسترده پیروان آئین بهائی، اخراج کارکنان بهائی بخش‌های دولتی و‌ فراهم کردن محدودیت‌های متعدد برای آن‌ها که در بخش خصوصی کار می‌کنند، ممنوع کردن اشتغال آن‌ها در بسیاری از مشاغل، مصادره اموال، اذیت و آزار صاحبان کسب و کار و پلمب مغازه‌های آن‌ها، از جمله سیاست‌های حکومت ایران در قبال بهائیان است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا