اجتماعی

میانگین سنی فوتی‌های کرونا ۶۶.۱ سال

بنا بر اعلام گزارش اپیدمیولوژی کروناویروس جدید در روز ۲۳ اردیبهشت‌ماه که از سوی وزارت بهداشت منتشرشده،  در ۷۲ ساعت پیش از انتشار این گزارش، ۵۱.۸ درصد مبتلایان به کووید-۱۹ را آقایان و ۴۸.۳ درصد را زنان تشکیل می‌دادند. 

بر اساس بررسی‌های اپیدمیولوژی صورت گرفته بر روند ابتلا و گسترش ویروس کرونا در ایران و جهان که از سوی وزارت بهداشت منتشرشده تا روز گذشته، چهار میلیون و ۳۵۸ هزار و ۹۲ نفر در دنیا به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۲۹۳ هزار و ۲۳۲ نفر جان خود را ازدست‌داده‌اند. کشورهای آمریکا، اسپانیا، روسیه، ‌ انگلستان، ایتالیا رتبه‌های اول تا پنجم ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس اعلام گزارش منتشرشده از سوی وزارت بهداشت، ایران نیز بعد از ترکیه، رتبه دهم ابتلا را به خود اختصاص می‌دهد و بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت تا روز ۲۴ اردیبهشت، ۱۱۲ هزار و ۷۲۵ نفر در ایران به کووید-۱۹ مبتلا شدند که از این تعداد ۸۹ هزار و ۴۲۸ نفر بهبودیافته و متأسفانه ۶ هزار و ۷۸۳ نفر نیز جان خود را ازدست‌داده‌اند.  بر اساس بررسی‌های صورت گرفته بیشترین شناسایی موارد قطعی ابتلا به این بیماری در روز ۱۱ فروردین‌ماه بوده است.

با افزایش نگرانی در خصوص شروع کسب‌وکار و فعالیت‌های اجتماعی و افزایش نرخ تماس افراد در جامعه، دولت اقدام به اجرای روشی به نام «فاصله‌گذاری هوشمند» کرده است که قاعدتاً باعث می‌شود که تماس‌های افراد در جامعه خیلی زیاد نشود، ولی درعین‌حال از حالت قرنطینه کامل با کمترین مقدار نرخ تماس (تعطیلی کامل مشاغل که حالت ایده‌آل برای کاهش بار بیماری محسوب می‌شود) بیشتر باشد. در این مدل‌سازی، تعداد موارد جدید نیاز به بستری در مبتلایان به کووید-۱۹، برحسب زمان شروع فاصله‌گذاری هوشمند تخمین زده‌شده است. بر اساس گزارش اپیدمیولوژی منتشرشده از سوی وزارت بهداشت، چهار سناریو تدوین‌شده است که ازنظر عدم فاصله‌گذاری هوشمند (قرنطینه کامل با کمترین نرخ تماس) و مدت‌زمان فاصله‌گذاری هوشمند با توجه به زمان شروع آن باهم متفاوت‌اند. روند تعداد موارد جدید نیاز به بستری در مبتلایان به کووید-۱۹ در بازه زمانی اول بهمن ۱۳۹۸ تا پایان خرداد ۱۳۹۹ برآورده شده است. فرض شد که در کلیه سناریوها حتی با شروع فعالیت اکثر مشاغل، ۲۰ درصد از بیماران کم علامت یا بی علامت، خود را در خانه ایزوله می‌کنند. منظور از ایزولاسیون، شرایطی است که افراد مبتلا نتوانند بیماری را به افراد سالم منتقل کنند و سطح ایزولاسیون به‌تدریج از ۱۰ درصد به ۲۰ درصد خواهد رسید. بنا بر اعلام وزارت بهداشت، نتایج به‌دست‌آمده بر اساس این مطالعه به این صورت است:

* شروع فعالیت مشاغل مختلف که قاعدتاً باعث افزایش نرخ تماس در جامعه می‌شود، باعث افزایش تعداد موارد جدید بستری نیاز به تخت بیمارستانی در مبتلایان به کووید-۱۹ در کشور نیز خواهد شد.
* در شرایطی که امکان قرنطینه کامل نیست، فاصله‌گذاری هوشمند باعث می‌شود که نرخ تماس خیلی زیاد نشود.
* به تعویق انداختن شروع فاصله‌گذاری هوشمند و فعالیت مشاغل، می‌تواند تعداد موارد جدید بستری نیاز به تخت بیمارستانی در مبتلایان به کووید-۱۹ را کاهش دهد. به نظر می‌رسد در کنار به تعویق انداختن شروع فعالیت مشاغل، راهکارهایی برای افزایش کشف و درنتیجه ایزوله کردن بیماران کم‌ علامت یا بی علامت نیز در نظر گرفته شود.

همچنین بنا بر اعلام گزارش اپیدمیولوژی کروناویروس جدید در روز ۲۳ اردیبهشت‌ماه که از سوی وزارت بهداشت منتشرشده،  در ۷۲ ساعت پیش از انتشار این گزارش، ۵۱.۸ درصد مبتلایان به کووید-۱۹ را آقایان و ۴۸.۳ درصد را زنان تشکیل می‌دادند.  همچنین ۳۰.۲ درصد موارد ابتلا دارای حداقل یک بیماری زمینه‌ای بوده‌اند.  از میان موارد ابتلا نیز ۱۲.۴ درصد مبتلایان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری‌شده‌اند و ۱۷.۸ درصد آن‌ها نیز دارای موارد شدید بیماری بوده‌اند. میانگین سنی مبتلایان نیز ۵۳.۳ سال بوده است. همچنین بر اساس این گزارش، در هفته گذشته، میانگین سنی موارد فوت ناشی از کروناویروس جدید ۶۶.۱ سال بوده است. همچنین ۵۶.۹ درصد فوتی‌ها را مردان و ۴۳.۱ درصد را زنان تشکیل داده‌اند. ۳۷.۹ درصد جان‌باختگان نیز دارای حداقل یک بیماری زمینه‌ای بوده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا