اجتماعی

قرارداد ۸۵ روزه می‌بندند

فتحیان، مدیر هماهنگی ستاد ملی کرونا، اعلام کرد که تاکنون بیش از ۱۰۰ نفر از کادر پزشکی و پرستاری در مقابله با کرونا جان خود را از دست داده‌‌ و شهید شده‌اند.

آرمان ملی- منیره چگینی: ظاهرا موج اخراج و تعدیل پرستاران از بیمارستان‌های خصوصی به دولتی رسیده و بعد از اینکه صدها پرستار از بیمارستان‌های خصوصی به‌دلیل کمبود منابع مالی اخراج شدند، این بار رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور از اخراج پرستاران بیمارستان‌های دولتی خبر می‌دهد که در بخش بیماران مبتلا به کرونا خدمت کرده‌اند. ۱۰ اسفندماه سال گذشته و همزمان با شیوع کرونا در کشور، مریم حضرتی، معاون پرستاری وزیر بهداشت اعلام کرد که پرستارانی که در شرایط سخت کنونی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مشغول فعالیت هستند، در اولویت استخدام قرار خواهند گرفت. این پیشنهاد مورد توجه وزیر بهداشت نیز قرار گرفت و سعید نمکی، نیز در چندین نوبت، وعده داد که پرستارانی که داوطلبانه برای مقابله با بیماری کرونا دست‌به‌کار شده‌اند در اولویت استخدام قرار می‌گیرند، اما بعد از گذشت ۴۰ روز از این وعده وزارت بهداشت اخباری در رابطه با اخراج برخی پرستاران پس از بحران کرونا به گوش می‌رسد و حتی در برخی از بیمارستان‌های گیلان و مازندران با پرستارانی که در بخش بیماران مبتلا به کرونا در شرایط بسیار سخت فعالیت و خدمت کرده‌اند قراردادهای ۸۵ روزه بسته می‌شود که باعث اعتراض آنها شده است. در متن قرارداد دانشگاه‌های علوم پزشکی وابسته به وزارت بهداشت برای پرستاران داوطلب به‌صراحت ذکر شده است که این قرارداد حجمی «هیچ‌گونه تعهد استخدامی» برای آنها ایجاد نمی‌کند. تا کنون از وزارت بهداشت، کسی پاسخگوی این قراردادها نبوده است.

با این حال روز گذشته محمد میرزابیگی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری از وضعیت نامشخص شغلی پرستارانی که به‌عنوان سربازان خط مقدم مبارزه با کرونا خدمت کردند انتقاد کرد و گفت: «برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی مانند گیلان و مازندران با پرستارانی که در اپیدمی کرونا به داد بیماران رسیدند، تسویه حساب کرده یا با آنها قرارداد ۸۵ روزه بسته‌اند، این کار معنا ندارد، سازمان نظام پرستاری با این کار مخالف است و این بدقولی در استخدام پرستاران را پیگیری می‌کند، چون این پاسخ زحمات پرستاران نیست. حدود ۶۰۰ پرستار در بحران کرونا به کمک مراکز درمانی دانشگاه‌های علوم پزشکی رفتند.» وی همچنین در ادامه افزود: «در نیمه اسفند ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ بیمار بستری در بیمارستان‌های گیلان بود، که فرشتگان نجات که پرستاران بودند، این بیماران را نجات دادند. حتما این مساله را پیگیری می‌کنیم و حتی به‌صورت حقوقی پیگیری می‌کنیم. بحران کرونا تمام نشده است و باز هم بحران‌های تازه‌ای ممکن است در راه باشد، کاری نکنیم که در آینده پرستاران با بدقولی مسئولان به درخواست کمک پاسخ ندهند.» از سوی دیگر در اواخر فروردین‌ماه بسیاری از پرستاران بیمارستان‌های بخش خصوصی در بحبوحه کرونا کار خود را از دست داده‌اند و اخراج شده‌اند. بیمارستان‌ها کاهش درآمد و عمل‌های جراحی (به‌عنوان مهم‌ترین منبع در آمد بیمارستان‌های خصوصی) را دلیل این اتفاق عنوان می‌کردند. در این بین ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت درخصوص اخراج و تعدیل پرستاران بیمارستان‌های خصوصی، گفته بود: بخش خصوصی در تمام دنیا تابع ملاحظات اقتصادی خاص خودش است. ما در این رابطه کارویژه‌ای نداریم. تنها می‌توانیم به بیمارستان‌های خصوصی توصیه کنیم در دوره مشکلات با همدیگر مدارا کنید.

شهادت ۱۰۰ نفر از کادر پزشکی

تا پیش از اضافه شدن تخت‌های بیمارستانی جدید به‌دلیل بحران کرونا، سرانه پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی در ایران یک نفر بود. این در حالی است که استاندارد جهانی دو و نیم پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی است. هم‌اکنون حدود ۷۰‌درصد از تخت‌های بیمارستانی در اختیار دولت است و از قضا سرانه پرستار به ازای هر تخت در بخش دولتی وضعیتی به‌مراتب بدتر از بخش خصوصی دارد. به گفته مریم حضرتی معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۸۰‌هزار و ۸۵۶ پرستار و معادل ۶۵درصد پرستاران بخش دولتی در خط مقدم مراقبت از بیماران کرونا هستند. چندی پیش نیز نصرا… فتحیان، مدیر هماهنگی ستاد ملی کرونا، اعلام کرد که تاکنون بیش از ۱۰۰ نفر از کادر پزشکی و پرستاری در مقابله با کرونا جان خود را از دست داده‌‌ و شهید شده‌اند. در مجموع بیش از ۱۵۰‌هزار نیروی بهداشتی در ۶۴ دانشگاه علوم پزشکی خدمات به بیماران مبتلا به کرونا را مدیریت کردند. به گفته او بیش از ۲۰‌هزار کادر پزشکی و بیش از ۱۰۰‌هزار پرستار در این بازه مشغول به کار بودند.

.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا