حقوق بشر

فریبا عادلخواه به شش سال حبس محکوم شد

در حالی که دولت‌ فرانسه خواهان آزادی فریبا عادلخواه، پژوهشگر بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس است که در ایران بازداشت و زندانی‌ست، وکیل این زندانی دوتابعیتی اعلام کرد که برای او حکم شش سال حبس صادر شده است…

به گزارش ایرنا، فریبا عادلخواه شهروند ایرانی – فرانسوی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۶ سال حبس محکوم شد که در صورت قطعیت، پنج سال آن اجرا می‌شود.

یکی از اتهامات عادلخواه «جاسوسی» اعلام شده بود اما او از این اتهام تبرئه شد. بر اساس اطلاعاتی که سعید دهقان، وکیل دادگستری و فعال مدنی در حساب کاربری توئیتر خود منتشر کرده، او به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام محکوم شده است:

«پنج سال به اتهام تبانی و یک سال به اتهام تبلیغ.»

حکم صادر شده در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، بدوی است و دهقان تأکید کرده که در مهلت قانونی به آن اعتراض خواهند کرد.

این وکیل دادگستری همچنین با انتقاد از حکم صادر شده نوشته است:

«در رأیی که کپی-پیستِ کیفرخواست است، اسم [رولان] مارشال آمده اما حکمی برایش نیامده! معلوم نیست اجتماع و تبانی فرضی دقیقاً با کی؟!»

گابریل رولان مارشال، همراه فریبا عادلخواه، پژوهشگر دوتابعیتی ایرانی-فرانسوی بازداشت شده بود.

مارشال شریک زندگی عادلخواه و از اعضای بنیاد پژوهشی دانشگاه ساینس‌پو است که برای دیدار با فریبا عادلخواه به ایران رفته بود و به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» بازداشت شد.

او در مقابل جلال روح‌الله‌نژاد، مهندس ایرانی که در فرانسه زندانی بود و احتمال استردادش به ایالات متحده وجود داشت، آزاد شد. روح‌الله‌نژاد به دور زدن تحریم‌های آمریکا متهم بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا