اخبار

هشدار : شهرستان سفید نداریم

رئیس دانشگاه آذربایجان غربی، آقای جواد آقازاده، می گوید:  «در حال حاضر روند ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا در این استان ثابت است ولی شهرستانی با وضعیت «سفید» در استان وجود ندارد.»در لحظهٔ کنونی، مقابلهٔ بهینه با بیماری همه‌گیر کنونی و حفظ جان و زندگی مردم، مستلزم تأمین و تجهیز کادر پزشکی و بیمارستان‌ها است…

به گزارش ایسنا، او با اشاره به آخرین آمار روز گذشته، ۲۶ اردیبهشت، از ۷۲ مورد مثبت جدید افراد مبتلا به کرونا در آذربایجان غربی خبر داده و گفته از این تعداد ۹ مورد بستری و مابقی سرپایی بوده‌اند و یک نفر نیز در اشنویه فوت شده است.تعداد کل مبتلایان به کرونا در آذربایجان غربی سه هزار و ۶۶۰ نفر است که از این تعداد هزار و ۵۹۵ نفر بهبود یافته‌اند. آقازاده گفته اگر فاصله‌گذاری اجتماعی و بهداشت فردی رعایت نشود تعداد مبتلایان افزایش خواهد یافت. با وجود بالا رفتن آمار مبتلایان در دست‌کم شش استان ایران، روند بازگشایی جامعه ادامه دارد. از روز ۲۷ اردیبهشت، مدارس سراسر کشور به صورت اختیاری بازگشایی شدند.

پس از حدود دو سال التهاب و خیزش‌های اعتراضی جدّی در جامعه در واکنش به دشواری‌های معیشتی و محدودیت‌های اعمال شده توسط جمهوری اسلامی در زمینهٔ حقوق و آزادی‌های دموکراتیک، و در مجموع، اعتراض به بی‌کفایتی و بی‌مسئولیتی حاکمیت جمهوری اسلامی، اکنون جامعه در وضعیتی قرار دارد که از دو سو تهدید می‌شود: کووید-۱۹ و دشواری‌های معیشتی و اقتصادی. تعلل عمدی در اطلاع‌رسانی و واکنش نسبت به شیوع ویروس، فساد ساختاری و بی‌برنامگی در برطرف کردن کمبودهای جدّی در بخش درمان، دادن آمارهای متناقض و غیرقابل‌اعتماد، تناقض در گفتار و کردار مسئولان کشوری و استانی و شهری، و بی‌توجهی جدّی به معیشت زحمتکشان و به‌ویژه بیکارشدگان، از جمله نارسایی‌هایی است که در چهار ماه گذشته در برخورد جمهوری اسلامی به بحران سلامت کنونی دیده شد.

کرونا در ایران: دین هست، نان و جان نیست!

نمایش مسخره موسوم به روز قدس امسال در تهران به شکل خودرویی و توسط سپاه تروریستی پاسداران برگزار می‌شود

روحانی امروز در جلسه ستاد به ‌اصطلاح مقابله با کرونا گفت: تهران شرایط قرمز دارد؛ اما خیلی سخت است به عنوان پایتخت در آن خبری نباشد و بر طبق تصمیم گیری مراسم روز قدس به سپاه سپرده شده و از یک مبدا تا انتها حرکتی به وسلیه خودرو که در واقع حرکت تبلیغی است انجام می‌شود و اجتماع مردمی نداریم.

روحانی در ادامه در توجیه سیاست مجرمانه خودداری از قرنطینه و بازگشایی زودهنگام مراکز اقتصادی و ادارات، در اظهاراتی ابلهانه گفت: ما در کشور دعوای نان و جان یا جان و دین نداریم. دین و نان و جان در کنار هم هستند.

روحانی با بیان این که در کنار خطر سلامت مردم، از طریق رسانه‌های بیگانه متوجه خطر دیگری شدم، گفت: آن رسانه‌ها به بهانه بیماری می‌خواستند کشور را تعطیل کرده و آن را به هم بریزند.

این در حالیست که به گفته ناظران، پس از شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران، روحانی برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی و پیامدهای ویرانگر آن برای نظام، سلامت مردم را به خطر انداخت و آنها را به‌ قتلگاه کرونا فرستاد.

روزنامه فرانسوی لوموند در گزارشی نوشت: روحانی جلوگیری از فروپاشی اقتصادی را به سلامت مردم ترجیح داد

این روزنامه نوشت: برغم ابراز نگرانی کادر درمانی ایران و ناتوانی کشور در مهار این اپیدمی، دولت روحانی چاره ای جز از سرگیری سریع فعالیت های اقتصادی پیش روی خود ندیده، به این خاطر که اقتصاد جمهوری اسلامی با مشکلات بزرگی روبرو است.

لوموند به سخنان روحانی اشاره کرده که گفته بود: قبلا مبارزه با ویروس کرونا با ماندن در خانه صورت می گرفت، امروز این مبارزه با ازسرگیری فعالیت های اقتصادی صورت می پذیرد. هیچ راه دیگری پیش روی ما وجود ندارد.

این در حالیست که بازگشایی زودهنگام فعالیت های اقتصادی و راه‌اندازی کسب و کارها اصلی‌ترین سوخت ماشین مرگ در میدان کرونا است.

رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان در این باره گفت: ما وضع‌مان خیلی خوب بود ما جایی بودیم که درصد آلودگی‌مان ناچیز بود ته جدول بودیم ولی همه این اتفاقات از ۶اردیبهشت شروع شد یعنی چقدر؟ یعنی تقریباً حدود ۲۰روز است ۳هفته است و این جای نگرانی هست.

آخرین آمار وزارت بهداشت: ۶۹۳۷نفر در پی کرونا درگذشته‌اند 

کیانوش جهانپور‌، سخنگوی وزارت بهداشت ایران می‌گوید ظرف ۲۴ ساعت گذشته، ۳۵ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و پس از ۷۰ روز، تعداد فوت روزانه به کمتر از ۴۰ نفر رسیده است.

جهانپور تعداد ابتلا به کرونا را در ۲۴ ساعت گذشته ۱۷۵۷ نفر اعلام کرد. به این ترتیب آمار کل بیماران در سراسر ایران به ۱۱۸هزار و ۳۹۲ نفر رسید. سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید دوهزار و ۷۱۶ نفر از مبتلایان در وضعیت حاد بیماری قرار دارند.

او یادآوری کرد که وضعیت خوزستان هم‌چنان قرمز است و این استان بیشترین میزان بستری و غربالگری را نیز دارد.

موارد ثبت شده کرونا در جهان به ۴ میلیون و ۶۴۲ هزار نفر رسیده است. سازمان جهانی بهداشت هشدار داده که موج دوم همه‌گیری می‌تواند در پاییز و زمستان باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا