اجتماعی

هشدار نماینده زاهدان درباره وضعیت مردم سیستان و بلوچستان

۷۵ درصد مردم زیرخط فقر و امنیت غذایی هستند ۳۰ درصد جمعیت شهر به آب بهداشتی دسترسی ندارند ۳۰ درصد از جمعیت ۱۰۰ هزارنفری زاهدان، شناسنامه ندارند

ستاره صبح: نماینده مردم زاهدان تأکید کرد: مردم استان سیستان و بلوچستان زیرخط امنیت غذایی قرار دارند و برای تهیه مایحتاج روزانه‌شان باید از خانه خارج شوند که متأسفانه فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کنند.

علیم یاراحمدی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره افزایش شیوع بیماری کرونا در استان سیستان و بلوچستان که از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام شد، گفت: مردم استان سیستان و بلوچستان زیرخط امنیت غذایی قرار دارند و برای این‌که مایحتاج روزانه‌ فرزندانشان را  تهیه کنند باید از خانه خارج شوند، همین امر باعث می‌شود فاصله‌گذاری اجتماعی را آن‌طور که باید رعایت نکنند.

نماینده مردم زاهدان بابیان این‌که تعداد کودکان کار در استان سیستان و بلوچستان هم زیاد است، عنوان کرد: متأسفانه در استان جمعیت کارگری وجود دارد که در مکان‌های مخصوصی برای کار دورهم بدون رعایت فاصله‌گذاری جمع می‌شوند، شما در چندین نقطه شهر می‌توانید این افراد را مشاهده کنید که خود می‌تواند یکی از محل‌های افزایش شیوع کرونا باشد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر مردم به دلیل دغدغه‌هایی که دارند و چون می‌خواهند کارشان زودتر انجام شود به مکان‌هایی مانند بیمارستان که مراجعه می‌کنند، فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کنند . ۳۰ درصد جمعیت شهر به آب بهداشتی دسترسی  ندارند تا پروتکل‌های بهداشتی که به آن‌ها اعلام و ابلاغ می‌شود را رعایت کنند. از طرفی دیگر اطلاع‌رسانی از سوی مساجد صورت می‌گرفت که امروز بسته هستند به همین دلیل عدم اطلاع‌رسانی و نبود امکانات اولیه باعث افزایش شیوع بیماری شده است.

وی در ادامه بابیان اینکه مردم آب شرب را گالنی تهیه می‌کنند کافی است ماشین و مجموعه‌ای  که آب را می‌آورد  آلوده باشد، گفت: متأسفانه همه‌چیز دست‌به‌دست هم داده است و کاری هم نمی‌شود انجام داد و با وضعیتی که استان دارد دور از پیش‌بینی هم نبود این اتفاقات بیفتد.یار محمدی افزود: بازارها درجایی مانند شیرآباد و کریم‌آباد قرار دارند و  جمعیت در آنجا متمرکز می‌شوند ما بارها تذکر دادیم بازارها را گسترش دهند و به نقاط دیگر بروند تا جمعیت کمتر باهم برخورد داشته باشند اما این اتفاق نیفتاد.

وی تأکید کرد: درخواست دادیم  بسته‌های معیشتی در اختیار خانوارها  قرار گیرد تا  کمتر برای تهیه اقلام ضروری از خانه‌هایشان خارج شوند اما متأسفانه این اتفاقات آن‌طور که بایدوشاید نمی‌افتد. حتی خیرین و یا دولت کمتر اقداماتی در این راستا انجام می‌دهند.

وی درباره تجهیزات پزشکی و کادر درمان استان سیستان و بلوچستان گفت: قبلاً بارها و بارها در قالب تذکر و سؤال به وزیر گفتم سیستان و بلوچستان ازنظر شاخص‌های تخت بیمارستانی در کشور رده آخر را دارد، ازنظر درصد بی‌سوادی بیشترین بازمانده از تحصیل مربوط به شهر زاهدان در استان سیستان و بلوچستان است باید کاری کرد.

نماینده مردم زاهدان افزود: ۶۰۰ الی ۷۰۰ هزار واجد شرایط تحصیل در استان داریم که ۱۳۰ هزار نفرشان بازمانده از تحصیل هستند. خب هنگامی‌که وضعیت سوادآموزی این‌گونه است نباید انتظار داشت که پروتکل‌ها رعایت شود، مشخص است همه این موارد در کنار هم می‌شود آن چیزی که امروز اتفاق افتاده است.

وی خاطر‌نشان کرد: تنها شانس خوبی که در استان ما وجود دارد این است اکثریت جمعیتش روستایی است و اگر بتوانیم در همان روستا آن‌ها را نگه‌داریم و بسته‌های غذایی برایشان فراهم کنیم، قطعاً رفت‌وآمدشان به شهر کمتر می‌شود و می‌توانیم از موج مجدد پرخطر جلوگیری کنیم اما اگر این اتفاق نیفتد اوضاع بدی خواهیم داشت.

یاراحمدی بابیان این‌که مراکز جمعیتی سیستان و بلوچستان ۵ الی ۶ شهر بیشتر نیستند که باید در این مراکز اطلاع‌رسانی صورت گیرد تا ما شاهد موجی خطرناک نباشیم، گفت: از استانی که ۷۵ درصدش زیرخط فقر و امنیت غذایی است چه انتظاری می‌توان داشت؟ چه توصیه‌ای می‌توان کرد؟ هر مرحله منتی هم می‌گذارند و می‌گویند ما ۳۵ هزار بسته غذایی دادیم آیا واقعاً این کافی است؟وی ادامه داد: امروز از جمعیت ۱۰۰ هزارنفری زاهدان ۳۰ درصدشان فاقد  شناسنامه هستند افرادی که به قول عزیزان امنیتی و اطلاعاتی ما اتباع بیگانه است، کسانی که ۵۰ سال است به ایران آمده‌اند اما هنوز شناسنامه ندارند و جایی تحت حمایت قرار نگرفته‌اند؛ امروز با توجه به شرایط به این اشخاص باید رسید در غیر این صورت موج کرونا در سیستان و بلوچستان خطرناک خواهد بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا