از هر دری سخنی

پایتخت را به منطقه‌ای امن منتقل کنید

بهرام عکاشه پدر علم زلزله‌شناسی ایران: من همواره در گفت‌وگوهایم با رسانه‌ها اعلام کرده‌ام که باید در انتظار زلزله‌های ۷ و ۸ ریشتری در کشور باشیم و با وقوع این زلزله‌ها نصف شهرها خراب خواهند شد و نصف دیگر آن مورد غارت قرار می‌گیرند.

آرمان ملی: کشور ما در منطقه فعال زمین‌ساختی قرار گرفته و زلزله‌خیز است. از دیدگاه مطالعات تاریخی و زلزله‌نگاری جدید نیز ما در گذشته شاهد زلزله‌های قوی در کشورمان بوده‌ایم، به‌طوری که ۸۳‌درصد ایران در معرض خطر زیاد و خیلی زیاد زلزله قرار دارد و ۹۹‌درصد شهرها نیز در معرض خطر زلزله هستند. این موضوع را هم باید بپذیریم، چراکه اساسا این موضوع دست ما نیست و ساختمان زمین به این شکل است. باید جایی باشد زلزله‌خیزی‌اش خیلی کم است و آنجا را می‌توان به‌عنوان پایتخت انتخاب کرد، البته پایتخت باید جایی باشد که صدماتش حداقل باشد.
بهترین دانشگاه ها و مشاغل تنها در تهران نباشند تا جمعیت پایتخت به این حد نرسد. فراموش نکنیم که۲۰‌درصد بافت‌های تهران فرسوده است و وقوع زلزله، از تهران یک فاجعه خواهد ساخت. ستاد بحران گرچه سال‌هاست به‌صورت جدی در بحران‌های کشور حضور دارد اما میزان اعتماد به عملکرد آن قابل قیاس با کشورهایی شبیه ژاپن و چین نیست. در کشورهای خارجی به عملکرد ستاد بحران اعتقاد راسخ وجود دارد. از آن سال من همواره در گفت‌وگوهایم با رسانه‌ها اعلام کرده‌ام که باید در انتظار زلزله‌های ۷ و ۸ ریشتری در کشور باشیم و با وقوع این زلزله‌ها نصف شهرها خراب خواهند شد و نصف دیگر آن مورد غارت قرار می‌گیرند.

ثمره ۴۰ سال زحمت در دانشگاه تهران و ۱۰ سال تدریس در کشور آلمان که در زمینه زلزله بوده، این دانش را پیدا کرده‌ام تا اعلام کنم که هر ۱۰ سال یک زلزله هفت ریشتری و در هر سال یک زلزله ۵ یا ۶ ریشتری در شهرهای کشور رخ خواهد داد و باید مدیریت بحران اقدامات و برنامه‌ریزی مناسبی در این زمینه داشته باشد.
ما باید مقاوم سازی شهرها و مناطق روستایی را جدی تر از بازسازی آنها بعد از زلزله بگیریم، تا از جان و مال مردم محافظت شود. در ۱۱ جمادی الثانی سال ۱۲۸۰ قمری همزمان با عید نوروز آغا محمدخان تاجگذاری و تهران را به‌عنوان پایتخت انتخاب کرد؛ درست مکانی در دامنه جنوبی البرز مرکزی زلزله‌خیز که روی گسل‌های قوی و خطرآفرین واقع است.
در سال ۱۳۷۶ کمیته امنیت داخلی شورای عالی امنیت ملی از من خواست تمامی اطلاعات در مورد زلزله‌خیزی تهران را به دبیرخانه شورای عالی اعلام کنم. در مهرماه همان سال ضمن ارسال تمامی مستندات مصوب، پیشنهاداتی را هم ارائه کردم. یکی از پیشنهاداتم این بود که منازل و محل کار مقامات کلیدی کشور مقاوم و مدیریت بحران برای شهر تهران تشکیل شود. مطالعه در مورد تغییر محل پایتخت انجام شد و پس از دو هفته فتوکپی دستور رئیس‌جمهوری وقت به چند وزیر برای من فرستاده شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا