گوناگون

شهرهای سفید با سفرهای عید فطر، قرمز می‌شوند

بسیاری از کارشناسان از افزایش تعداد حجم سفر به شهرهای کشور ابراز نگرانی می‌کنند و معتقدند همان‌طور که قرنطینه خانگی مردم در ایام نوروز توانست شرایط شیوع کرونا را کنترل نماید، افزایش حجم سفر در عید فطر می‌تواند بسیاری از شهرهای سفید را به قرمز تبدیل کند.

آرمان ملی: بنابر گزارش‌های رسمی روند صعودی بیماری کرونا در هشت استان (لرستان، مرکزی، خراسان شمالی، کردستان، خوزستان، گیلان، هرمزگان و چهارمحال و بختیاری) نگران کننده‌تر از همیشه است و چهار استان (سمنان، تهران، زنجان، خراسان رضوی) روند نزولی کرونا را تجربه می‌کنند. این در حالی است که شمار مبتلایان به کرونا در کشور به بیش از۱۲۰‌هزار نفر رسید. طبق اعلام سخنگوی وزارت بهداشت از شنبه (۲۷ اردیبهشت) تا روز گذشته (۲۸ اردیبهشت) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک‌هزار و ۸۰۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور (۳۴۰ مورد بستری و ۱۴۶۶ مورد سرپایی) مبتلایان به کرونا شناسایی شدند. همچنین ۵۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و به این ترتیب مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۶‌هزار و ۹۸۸ نفر رسید و تاکنون ۹۴‌هزار و ۴۶۴ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند. کیانوش جهانپور همچنین اعلام کرد که وضعیت استان خوزستان همچنان قرمز است و استان لرستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارد.

۲ استان در آستانه پیک کرونا
آذربایجان شرقی از بابت افزایش تعداد مبتلایان جدید کووید ۱۹، نزدیک به وضعیت بحرانی است و مسئولان هشدار داده‌اند که در روزهای آینده، باید منتظر پیک دوم بیماری در این استان‌ باشیم. مسئولان استان بر این باورند افزایش تردد مردم در سطح شهر، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حضور در محافل مختلف بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به‌عنوان عوامل افزایش آمار مبتلایان به کرونا در این استان است. این امر را سلمان خدادادی، نماینده مردم ملکان در مورد انتشار خبری مبنی بر افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان آذربایجان شرقی که در ماه‌های اخیر از وضعیت مطلوبی در کنترل این بیماری برخوردار بوده است، گفت: کرونا موضوعی مرتبط با یک استان یا کشور نیست، بلکه مرتبط با کل جهان بوده و طبیعی است که در تمام کشورها شیوع پیدا کرده باشد. آنچه مسلم است میزان شیوع بیماری کرونا فراخور نحوه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی توسط مردم و نحوه مدیریت در هر استان، فراگیر، محدود یا کنترل می‌شود، اما شرایط استان بوشهر هم امیدوارکننده نیست. رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت که طی روزهای اخیر، تعداد مبتلایان کرونا در این استان روبه افزایش رفته که این اتفاق، متوجه رعایت نشدن دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی توسط عده‌ای از ساکنان استان است. بنا بر اعلام این مقام مسئول، به‌دنبال شناسایی ۱۸ مبتلای جدید ظرف روز پنجشنبه تا جمعه، تعداد بیماران کووید ۱۹ در استان بوشهر به ۴۲۲ نفر افزایش یافته، اما خبر امیدوارکننده این است که مبتلایان جدید، به‌دلیل شدت کم علایم، نیازی به بستری بیمارستانی نداشته و در قرنطینه خانگی تحت مداوا قرار گرفته‌اند.

افزایش شهرهای سفید در کشور
اما سعید نمکی وزیر بهداشت نظر متفاوتی دارد و معتقد است که تعداد شهرهای وضعیت سفید ۱۵۸ شهر به ۲۱۸ شهر افزایش پیدا کرده است، اما این به معنای پایان کرونا در کشور نیست، ولی امیدواریم که هر روز شعاع سفیدی شهرها، افزایش پیدا کند. این صحبت‌های وزیر در شرایطی مطرح شد که در آستانه تعطیلات عید فطر قرار داریم و بسیاری از هموطنانمان برای سفر خود را آماده می‌کنند. در این بین بسیاری از کارشناسان از افزایش تعداد حجم سفر به شهرهای کشور ابراز نگرانی می‌کنند و معتقدند همان‌طور که قرنطینه خانگی مردم در ایام نوروز توانست شرایط شیوع کرونا را کنترل نماید، افزایش حجم سفر در عید فطر می‌تواند بسیاری از شهرهای سفید را به قرمز تبدیل کند. این موضوع را دکتر حق‌دوست، رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا تایید می‌کند و در پاسخ به این پرسش که آیا مردم می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به سفر بروند یا خیر، تصریح کرد: «بهتر است من پاسخ این سوال را ندهم و خود مردم فکر کنند. اگر یک دقیقه با خودمان فکر کنیم حتما به این نتیجه خواهیم رسید که به سفر نرویم مگر در موارد ضروری که آن هم باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود، بنابراین هنوز برای رفتن به سفر تفریحی خیلی زود است.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا