ورزشی

۷۰ روز گذشت آقای تاج

مهدی تاج وعده داده به صورت مستقیم و رودررو با مردم حرف خواهد زد و روی افرادی را که در آنها غش است، سیاه می‌کند. حالا سؤال این است که انتخاب از بین این‌همه برنامه ورزشی در شبکه‌های مختلف سیما که با فراغ‌بال تریبون را در اختیارش قرار خواهند داد، کار سختی است؟

شرق: «مهدی تاج به آلمان سفر کرد»؛ «مهدی تاج در آلیکانته اسپانیا دیده شد»؛ «مهدی تاج در فرانکفورت است»؛ «مهدی تاج کرونا گرفت»؛ «مهدی تاج در بیمارستانی در آلمان بستری شد»؛ «مهدی تاج از بیمارستان آلمانی مرخص شد»؛ «مهدی تاج به شایعات پایان داد و به ایران برگشت»؛ «عیادت مسئولان فدراسیون از مهدی تاج» و به‌تازگی هم «مهدی تاج عضو کمیته اضطرار کنفدراسیون فوتبال آسیا شد».

اینها سرخط مهم‌ترین اخباری است که می‌توان در دو، سه ماه اخیر درباره مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال، جست‌وجو کرد. او «به‌ظاهر» به دلیل عارضه قلبی، قبل از اینکه دوره چهارساله ریاستش بر فدراسیون فوتبال تمام شود، از کار استعفا داد و رفت؛ آن‌هم درست در شرایطی که وضعیت سرمربی تیم ملی ایران مبهم بود و مشخص نشده بود تاج و دیگر همکارانش در فدراسیون چطور با مارک ویلموتس بلژیکی به توافق رسیده و چطور با او فسخ قرارداد کرده بودند.

اما آن روزها مهم‌ترین مسئله، شایعات مربوط به دستمزد ویلموتس بود؛ شایعاتی که خبر می‌دادند رقمش نزدیک به سه میلیون یورو در سال است؛ اما تاج و حلقه نزدیکش این موضوع را شایعه می‌دانستند و هرگز حاضر به پذیرش آن نشدند.

با‌این‌حال عده‌‌ای از نمایندگان مجلس که پیگیر این قرارداد بودند، همچنان اصرار داشتند حرف‌شان درست است و مهدی تاج باید در مقابل قرارداد سالانه سه‌میلیون‌یورویی ویلموتس و همچنین داستان فسخ آن قرارداد به‌علاوه غرامت عجیب‌و‌غریبی که ویلموتس از فوتبال ایران می‌خواهد، توضیح دهد. همان زمان بود که عنوان شد ویلموتس غرامت شش‌میلیون‌یورویی از فدراسیون فوتبال می‌خواهد! موضوعی که البته از سوی مهدی تاج و فدراسیون تحت امرش در آن برهه تأیید نشد.

با شدت‌گرفتن این شایعات بود که مهدی تاج، مردی که از زمان روی‌کارآمدنش در فدراسیون فوتبال تلاش کرده بود با سیاست سکوت فاصله‌اش با رسانه‌ها را «نوری» کند، در یک پیام اینستاگرامی به شایعات واکنش نشان داد؛ آن‌هم زمانی که ایران را ترک کرده و به اروپا رفته بود. البته شایعات دیگری خبر می‌دادند حتی اینستاگرام تاج هم دست خودش نیست و یکی از افراد نزدیک به او در فدراسیون پیام‌های عنوان‌شده از سوی تاج را بارگذاری می‌کند؛ موضوعی که در اصل داستان تفاوتی ایجاد نمی‌کرد؛ چون پیام تهدید به افشاگری تاج آن‌قدر صریح بود که کسی به این فکر نمی‌کرد آیا این حرف‌ها را خودش زده یا فرد دیگری. موضوع به ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ برمی‌گردد؛ جایی که رئیس سابق فدراسیون فوتبال در پی راه‌افتادن شایعات زیاد درباره ضعف مدیریتش در مواجهه با مارک ویلموتس این‌طور نوشت: «ان‌شاءالله به‌زودی و به صورت مفصل درباره مراحل تصویب و عقد قرارداد مارک ویلموتس، مبلغ و چگونگی پرداخت آن، موضوعات مربوط به اساسنامه و وضعیت اقتصادی فدراسیون فوتبال و همچنین منشأ برخی از دروغ‌پردازی‌های هدفمند سازمان‌یافته سریالی علیه فوتبال ملی در سال‌های اخیر گزارش کاملی را از نزدیک و به صورت مستقیم و رودررو به مردم عزیز کشورم ارائه خواهم داد. تا سیه‌‌روی شود هر که در او غش باشد».از زمانی که مهدی تاج وعده داده روی افرادی را که در آنها «غش» است، «سیه» کند، دقیقا ۷۰ روز می‌گذرد!

با وجود اینکه مهدی تاج وعده افشاگری‌اش را با «ان‌شاءالله به‌زودی» شروع کرده؛ ولی با گذشت ۷۰ روز هنوز هیچ‌گونه افشاگری‌ نکرده و حتی درباره یکی از چند موردی که در بالا عنوان کرده، کوچک‌ترین حرفی نزده است. داستان قرارداد با ویلموتس و چگونگی‌اش که همچنان پابرجاست؛ همین دو روز پیش بود که ویلموتس در گفت‌وگویی تلفنی با شبکه‌‌ای فرانسوی‌زبان خبر داد از فدراسیون فوتبال ایران به فیفا شکایت کرده و منتظر رأی نهایی است. در ایران هم که علامت سؤال‌ها به قوت خود باقی است: آیا فدراسیون باید سه ماه غرامت بدهد یا اینکه شش میلیون یورو؟ اختلاف این دو آن‌قدر زیاد است که اگر حرف ویلموتس به کرسی بنشیند، باید فدراسیون را با چنین رقمی علنا ورشکسته توصیف کرد. از سوی دیگر، هزینه اقامت لوکس ویلموتس در روزهای «پیش از توافق» هم داستان جدیدی برای مهدی تاج رقم زده است. خبر ورزشی دو روز پیش فاش کرد که ویلموتس برای سه روز اقامت در ایران هزینه عجیب‌و‌غریبی روی دست فدراسیون گذاشته؛ از اجاره بهترین اتاق هتل که شبی چهار میلیون هزینه داشته تا مرسدس‌بنز تشریفاتی. تاج که گفته بود به‌زودی درباره آن شایعات حرف می‌زند، آن‌قدر حرف نزده که موضوعات جدیدتری هم به داستان ویلموتس اضافه شده است. درباره اساسنامه فدراسیون فوتبال هم که او وعده داده بود حقایق را بگوید، قبل از افشاگری، حقایق مشخص و دست بر قضا همسو با شایعاتی بودند که مهدی تاج آنها را بی‌اساس می‌دانست. کار به جایی رسید که فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، هم دست به کار شد و با مطرح‌کردن این مورد که اساسنامه سراسر ایراد دارد، اجازه برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال را نداد. تاج در شرایطی قرار بود درباره این موضوع حرف بزند که خودش و البته فدراسیون قبلی که در آن هم مشغول به کار بود، با اساسنامه‌‌ای غیرقانونی روی کار آمدند و به حیات ادامه دادند.«دروغ‌پردازی‌های هدفمند سازمان‌یافته» هم دیگر سوژه جذابی است (بود) که تاج ۷۰ روز قبل وعده داد به‌زودی درباره آنها حرف می‌زند.عجیب آنکه گذر ۷۰ روز زمان برای مهدی تاج و دوستان نزدیکش در فدراسیون فوتبال ظاهرا «به‌زودی» محسوب نمی‌شود. آیا تاج می‌خواهد مشکلات قلبی‌اش برطرف شده و بعدا دست به افشاگری بزند؟ اگر چنین است، توضیح‌دادن درباره چند مسئله بزرگ و بحث‌برانگیز فوتبالی نباید فشارش بیشتر از سفرهای زیاد از اروپا گرفته تا مقر AFC باشد؛ یا حتی نباید فشارش بیشتر از فعالیت‌های تاج در کنفدراسیون فوتبال آسیا باشد؛ جایی که به‌تازگی هم یک سِمت دیگر گرفته است.

شاید مهدی تاج هنوز رسانه‌‌ای را که بخواهد در آن افشاگری کند، انتخاب نکرده است. او وعده داده به صورت مستقیم و رودررو با مردم حرف خواهد زد و روی افرادی را که در آنها غش است، سیاه می‌کند. حالا سؤال این است که انتخاب از بین این‌همه برنامه ورزشی در شبکه‌های مختلف سیما که با فراغ‌بال تریبون را در اختیارش قرار خواهند داد، کار سختی است؟

از زمانی که مهدی تاج وعده داده به‌زودی افشاگری می‌کند، ۷۰ روز گذشته و مشخص نیست نهادی پیگیر مشکلات مربوط به فدراسیون در زمان مذکور شده یا نه و مشخص نیست وعده «به‌زودی» تاج به ۷۰۰ روز می‌کشد یا نه. موردی که اهالی فوتبال امیدش را دارند، این است که تاج قبل از آنکه دیر شود و فوتبال (بیشتر از لحاظ مالی) به خاک سیاه بنشیند، بیاید و وعده‌هایش را با سند و مدرک، اگر وجود خارجی داشته باشند، عملی کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا