گوناگون

هشدار در رابطه با پیگیری ماجرای هواپیمای اوکراینی

پیگیری ماجرای هواپیمای اوکراینی همچنان ادامه دارد. وزیر امور خارجه اوکراین اعلام کرد که در صورت عدم توافق با ایران درباره حادثه هواپیمای اوکراینی، امکان دارد به همراه کشورهای مرتبط با این حادثه یک روند قانونی را علیه ایران به جریان بیندازند.

اوکراین: علیه ایران اقدام حقوقی می‌کنیم
به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری اردوپوینت، دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، در گفت‎‎وگو با روزنامه آر.بی.سی- اوکراین که روز دوشنبه منتشر شد، درباره حادثه ساقط‌شدن هواپیمای اوکراینی که منجر به جان‌باختن ۱۷۶ نفر از هم‌وطنانمان و شهروندان چند کشور دیگر شد، گفت: «[این حادثه] بر برخی از کشورها از جمله کانادا، انگلیس، سوئد، افغانستان و اوکراین تأثیر گذاشت. ما با هم در ارتباط هستیم. ازاین‌رو، اگر ما همگی نتوانیم به‌سرعت به توافقی با ایران برسیم، مسیری طولانی اما مطمئن و مؤثر را برای پیگرد قانونی ایران به طور جمعی و در هر زمانی که امکان آن باشد، در پیش خواهیم گرفت». طبق گفته کولبا، کی‌یف یک توافق «انسانی» را به تهران پیشنهاد می‌کند که بر کامل‌شدن هرچه سریع‌تر تحقیقات از جمله رمزگشایی جعبه‌های سیاه تأکید دارد.
در همین رابطه، رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح از بررسی دقیق و جامع ابعاد مختلف پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی خبر داد. به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام بهرامی، رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح گفت: «از زمان ارجاع پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی به سازمان قضائی نیروهای مسلح تحقیقات دقیق و گسترده‌ای در دادسرای نظامی تهران صورت گرفته است». وی افزود: «چندین گروه کارشناسی کار بررسی جنبه‌های مختلف این سانحه را برعهده دارند و تعداد زیادی از خانواده‌های شهدا به سازمان قضائی نیروهای مسلح مراجعه و شکایت خویش را مطرح کرده‌اند». وی تأکید کرد: سازمان قضائی نیروهای مسلح مرجع رسیدگی به تظلم‌خواهی و احقاق حق اولیای‌دم این پرونده است و خانواده‌هایی که هنوز شکایت خود را مطرح نکرده‌اند می‌توانند به دادسرای نظامی تهران مراجعه و شکایت خویش را مطرح کنند.پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین که عمده مسافرانش شهروندان ایرانی، اوکراینی و کانادایی بودند، ۱۸ دی‌ماه ۹۸ با شلیک پدافند هوایی سپاه در آسمان ایران ساقط شد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند. سه روز بعد از این حادثه، ایران رسما با اعلام اینکه شلیک پدافند علت سقوط این هواپیما بوده، علت این شلیک را خطای انسانی پدافند اعلام کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا