گوناگون

واژه «وضعیت سفید» را تعریف کنید

این روزها بحث شهرهای کشورما با وضعیت سفید، زرد و قرمز کرونایی در شرایطی داغ‌تر از همیشه است، که اکثر مردم نمی‌دانند معیار تشخیص اعلام وضعیت سفید یک شهر، چگونه مورد سنجش و بررسی قرار می‌گیرد.

آرمان ملی، محمد زاهدی: به عنوان یک مددکار اجتماعی به این موضوع آشنایی پیدا کرده‌ام که زمانی یک شهر در وضعیت سفید قرار می‌گیرد که حتی یک مورد مبتلا به ویروس کووید۱۹ در آن شهر بستری نباشد و در طول هفته یک بیمار جدید یا مشکوک نیز شناسایی نشود. بی‌شک وقتی همه شهرهای ما با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و روزانه صدها نفر در این شهرها رفت و آمد دارند، ممکن است در روز چندین فرد مبتلا به آن شهر که در وضعیت سفید قرار دارد، وارد شوند.

وقتی مسئولان استان‌هایی نظیر خوزستان که در وضعیت شدید کرونایی قرار دارند، بر این باورند که مردم به دلیل اینکه گمان می‌کردند که کرونا تمام شده، بدون هیچ‌گونه محافظی از دست و صورت در خیابان‌های شهر به عبور و مرور می‌پرداختند و همین امر باعث شیوع مجدد کرونا شد فقط به این دلیل که مردم این ویروس را جدی نمی‌گرفتند.

در کمتر از سه ماه گذشته حدود هفت هزار انسان بی‌گناه به دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند و صدها هزار نفر دیگر در معرض ابتلا قرار دارند. از سوی دیگر ما در آستانه تعطیلات عید فطر قرار داریم و با توجه به اینکه به‌گفته مسئولان ۲۱۸ شهر در وضعیت سفید قراردارند، موج سفرها مخصوصا به این مناطق آغاز خواهد شد و این امر باعث چرخش بیشتر کرونا در میان شهرهای ما می‌شود.

بسیاری از مردم وقتی تصمیمات ستاد مقابله با کرونا به عنوان پرچمدار مبارزه با این ویروس را مشاهده می‌کنند، به این نتیجه می‌رسند که مناطق مختلفی ازکشور در شرایط عادی قرار دارد، آنها دیگر شیوع و ابتلا را جدی نمی‌گیرند، چون فکر می‌کنند همه چیز به روال عادی بازگشته، در حالی‌که بنا به آمار رسمی کشور، روزانه حدود دوهزار نفر به این ویروس مبتلا می‌شوند و هیچ چیز عادی نیست.

باید وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا با دقت بیشتری مفاهیمی همچون روال عادی، وضعیت سفید، زرد و قرمز، فاصله‌گذاری هوشمند و… را با توجه به تبعات اجتماعی و بهداشتی به‌کار بگیرند. امروزه بسیاری از مردم نه ماسک می‌زنند و نه فاصله‌گذاری اجتماعی را درست رعایت می‌کنند و این به دلیل مفاهیمی است که برای مردم دیگر نگرانی ندارد و هر روز بر تعداد مبتلایان افزوده می‌شود.

در حالی که هیچ نقطه‌ای در کشور وضعیت صفر نداشته است از مسئولان تقاضا دارم این واژه «سفید» را تعریف کنند. از همین‌رو یک اصل را باید بپذیریم که کرونا احتمالا تا سال آینده ادامه دارد و ما باید زندگی در کنار کرونا را تا زمان ساخت واکسن و دارو تمرین کنیم، اما وقتی مردم فکر کنند که کرونا تمام شده و مسافرت‌های عید فطر را آغاز نمایند با موج دوم شیوع که خطرناک‌تر از موج نخست است در اکثرشهرها روبرو خواهند شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا